Geleceğimizin Turizmde Olduğuna Bizi Kalpten İnandırmayı Başaran 10 Masal Gibi Yer

-
Abone ol

Her yanı cennet dediğimiz ülkemiz bir bakıyoruz ki biraz üstüne düştüğümüzde güzelliklerini daha da genişletiyor, ayaklarımızın altına seriyor, ekmeğimiz, sevincimiz oluyor. Yaşadığımız ülkeyi sevmeye dört bir köşesinden başlarsak yarınlarımız daha da güzelleşiyor. İşte çoktan elinden tutulup güzelleşivermiş yurdumuzun nadide köşeleri;

1. Kuş gözlem festivali ve rafting denildiğinde ilk aklımıza gelen yer; Erzurum Çoruh Vadisi

Bu güzel bölgemiz gelişsin diye oluşturulan Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) kapsamında Çoruh Vadisi’nin turizm potansiyeli çıkartılarak 20’den fazla ev pansiyonuyla yatak kapasitesi 150’ye çıkarıldı.

Kuş gözlem festivali ve rafting gibi etkinliklerle, bölgenin turizm alanındaki bilinirliği uluslararası düzeye çekildi. 5 yılın sonunda Çoruh Vadisi’nin bulunduğu Uzundere, Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edildi. Uzundere aynı zamanda 2016 yılında cittaslow ilan edildi.

2. Cumbalayası, taş evleri, kozmopolit kültürü, 1000 yılı aşkın geçmişi, sıcak kanlı insanları ve sadece buraya özgü mutfağıyla Mardin

Mardin’deki İpekyolu Misafir Evi’nin turizm alanında kadın girişimcileri teşvik eden yerel bir model olması hedeflendi. İpekyolu Misafir Evi’nin pansiyon ve kafeteryası hizmete açılmadan önce 43 kadın, turizm eğitimi aldı. Konaklama ve yeme-içme hizmeti sunan 22 yataklı iki pansiyonda kadınlara istihdam olanağı sağlandı.

3. Ege Mutfağı'nın şiir gibi baştan yazıldığı, huzuruyla herkesin taşınmayı hayal ettiği Seferihisar

Seferihisar'ı sürdürülebilir turizmin gözbebeği yapan ise bu güzel yemek tariflerinin yok olmaması ve kadınlara istihdam yaratması açısından başlatılan "Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı" projesi.

4. 2000 yıllık geçmişe sahip, ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırılmasıyla Bursa'nın en keyifli yeri haline gelen Misi

Bugün yöreye özgü en lezzetli yemekler, tescilli bir Misi evi olan Koza Evi’nde misafirlere sunulurken, kadınlar tarafından üretilen ürünlerin de markalaştırılma çalışmaları ile birlikte pazarlama ve satışı İpek Evi’nde gerçekleşiyor; bu projenin ismi ise "Gel Bir Gün Misili Ol"

5. Günümüzden 12 bin yıl öncesine dayanan taş işçiliğinin en güzel ve en huzurlu şekilde görüldüğü yer Şanlıurfa

Şanlıurfa'da başlatılan "Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği" projesiyle 6’sı kadın 21 kişi taş işçiliği eğitimi aldı. Türkiye’nin ilk kadın taş işçileri oldular. Taş işçilerinin ürettiği motifler sayesinde; hediyelik eşya, yapı süslemesi gibi alanlarda yeni iş imkanları oluştu.

6. Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, konak ve evleri, doğal güzellikleri ile Safranbolu

Safranbolu’nun kendi kültürel mirasını yansıtan ve değerlerini taşıyan hediyelik eşya ihtiyacının giderilmesi hedeflendi. Bu nedenle yerli-yabancı turistlere anketler düzenlendi ve hediyelik eşya konusunda beklentiler belirlendi. Bu projeye "Safranbolu Hatırası" ismi verildi. Üniversiteliler arası tasarım yarışması yapıldı. Yarışma sonucu seçilen ürünler ise yerel esnaf tarafından üretiliyor

7. Dünya üzerindeki yerleşik hayatın ilk kalıntılarına rastlanan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü

Burası öyle güzel bir miras ki UNESCO’nun Geçici Miras Listesi’nde yer alıyor. Proje kapsamında 220 kişi farkındalık artırma eğitimleri aldı. Bölgenin önemli kültürel değeri olan Arslantepe’nin koruma-kullanma dengesi içerisinde turizme kazandırılması ile bölgenin turistik çekiciliği ve bilinirliği önemli ölçüde arttı.

8. Morun her tonuna doyururken misler gibi kokmasıyla da kalplerimizi fetheden Türkiye'nin "Provence"i sayılan Kuyucak Köyü

Mis gibi kokan lavantaların kokusu artık çok daha uzaklardan duyulsun ve kırsal turizm canlansın diye gerçekleştirilen "Lavanta Kokulu Köy" projesi sayesinde lavantanın ürün çeşitliliği sağlanarak bölgedeki istihdam ve girişimcilik potansiyeli harekete geçiriliyor.

9. Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösterilen Adana'nın gözbebeği Saimbeyli

Kendi Kelebeğini Keşfet projesiyle bölgedeki endemik Saimbeyli Mavisi olarak adlandırılan kelebek türüne dikkat çekilerek, bölge önemli bir sürdürüleblir turizm merkezi haline getirildi. Proje kapsamında, kelebek gözlemciliği ile ekoturizmin geliştirilmesi, ilçedeki düşük gelir düzeyinin artırılması ve bölgenin tabiat parkı statüsüne alınması amacıyla çeşitli faaliyetler yürütüldü.

10. Zeytinyağı ve yöresel lezzetler denildiğinde ağzımızın suyu akarak aklımızdan geçirdiğimiz Edremit

Tüm bu lezzetler "Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları" projesiyle artık daha da markalaştı. Bölge kadınlarına kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verilmesi yoluyla ürettikleri yerel ürünün turizm ürünü haline dönüştürülmesi sağlanarak bölge gurme turizminin önemli  lokasyonlarından oldu.

Gelecek Turizmde bu sene 10.yılını kutluyor ve bunun şerefine bu güzel projeleri gerçekleştirenler, ünlü isimlerin de deneyimleriyle sizler için bu anıları kitaba aktarıyor; Mustafa Seven'in eşsiz fotoğraflarıyla “10 Yıl 10 Şehir 10 Hikaye”

Gelecek Turizmde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı  (UNDP) ve Anadolu Efes’in ortaklığıyla yürütülüyor.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir