Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçmişte Tedavi Amacıyla Kullanılsa da Bugün Aklınız Varsa Uzak Duracağınız 10 Ürkütücü Yöntem

1.1bPAYLAŞIM

Tıp geçmişi tuhaf ilaçlar ve garip tedavi hikayeleri ile dolu.

Tüm zamanların en tatsız, en tuhaf tedavileri için buyurun...

1. Histeri nöbeti geçiren kadınlarda vibratör kullanılması

Kadınların histeri nöbetleri kaydı 13.yüzyıla kadar dayanıyor. Doktorlar veya ebeler kadınların cinsel organlarına bitkisel yağ uygulayıp, bir veya iki parmakla masaj yapıyorlar ve elleriyle klitorise baskı uyguluyorlarmış. Bu tür masajlar sayesinde histeri nöbetinden sonra ani bir rahatlama yaşanıyormuş. 1880'de ise Dr. Joseph Granville elektromekanik vibratör patentini almış ve nöbet geçiren kadınlar için kullanılmaya başlanmış.

2. Şizofreni, depresyon ve bipolar bozukluk gibi hastalıkların tedavisi için uygulanan lobotomi

20. yüzyılın başlarında psikiyatristler tarafından şiddetle önerilen yöntem olan lobotomide, beyin loblarından biri operasyonla alınıyor. Doktorlar geçmiş yıllarda lobotomi yapmak için buz kıracağı kullanıyorlarmış. Hatta, Dr. Freeman anestezi kullanmadan, buz kıracağını hastaların göz yuvalarından sokarak uyguluyormuş.

3. Ömrü uzattığı düşünülen cıva

Eski Persler ve Rumlar cıvayı faydalı bir merhem olarak kullanmışlar. Çinli simyacılar ise ömrü ve canlılığı arttırdığını düşünerek kullanmışlar. Ayrıca ağır metal tedavisinin enfeksiyonla mücadelede başarılı olduğu düşünülürken, bir yandan da hastalar cıva zehirlenmesinin neden olduğu karaciğer ve böbrek hasarından ölmüşler.

4. Kalıcı baş ağrılarından ve epilepsiden kurtulma yöntemi olarak insan eti ve kanı

Romalılar, gladyatörlerin kanının epilepsiyi tedavi edebileceğine inanıyorlarmış. Kas krampları ve mide ülseri rahatsızlıkları olanlara doktorlar, insan eti, kanı ve kemik suyu içeren 'iksir' adını verdikleri tedaviden uyguluyorlarmış. Özellikle migren için kafatası kemikleri, kas ağrıları için insan yağı kullanılıyormuş.

5. Eski Mısır'da kullanılan diş ağrıları için ölü fare

Hatta püre haline getirilen fare, başka bileşenlerle karıştırılarak ağrılı bölgeye uygulanıyormuş. İngiltere'de de fareler siğiller, boğmaca, kızamık, çiçek hastalığı için de kullanılıyormuş.

6. Kekemelik için uygulanan hemiglossektomi

18. ve 19. yüzyıllarda doktorlar kekemelik tedavisi için dilin yarısını kesiyorlarmış. Çoğunlukla tedavi işe yaramıyor ve hastalar ölüyormuş. Hemiglossektomi günümüzde oral kanser tedavisi kullanılıyor. Tabi ki genel anestezi kullanılarak.

7. Yaralanmalar için kullanılan solucan tozu

17. yüzyılda kullanılan bu yöntemde solucanlar, domuz beyinleri, mumyalanmış ceset parçaları bir toz haline getiriliyor ve yaralar için kullanılıyor.

8. Şeker hastalığı için kullanılan arsenik

Arsenik, 18. yüzyılın sonlarından 1950 yılına kadar sıtma ve frengi için, arsenik içeren ilaçlar ise, artrit ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılmış. Ağır metal tedavileri 17. ve 18. yüzyıllarda oldukça popülerken, günümüzde zehirlenmelere sebep oldukları biliniyor.

9. Cinsel problemler için kullanılan keçi testisleri

John Brinkley, 1900'lü yılların başında bir erkeğin testis torbasına cerrahi olarak keçi testisleri yerleştirerek iktidarsızlığı, kısırlığı ve diğer cinsel problemleri tedavi edebileceğini iddia etmiş. Ancak ameliyatın hiçbir bilimsel değeri yok ve birçok hasta bu nedenle ölmüş.

10. Baş ağrısı için yılan balıkları

Kronik baş ağrıları için yıllarca elektroşok kullanılmış. Daha sonra baş ağrısını hafifletmek için 1762'de,  yılan balığının yararlarını içeren bir makale yayınlanmış. Ağrıyı çeken kişinin banyoda ellerinden birini başına birini yılan balığına koyduğunda, iyileşeceği düşünülüyormuş...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seer.asmr

Bir tanesi belki normaldir diye beklerken, bir sonrakinin daha beter olduğunu okumak ve hepsinin anormal beyinlerin ürünü olduğunu görmek... Kabus gibi...

hipergrafi

Ve o tedavilerin neredeyse hepsi kasap önlüğü gibi kan içinde ki önlüklerle, hijyenden uzak şartlarda yapılıyor ve hastadan hastaya sürekli hastalık bulaşmasına neden olunuyordu. Hatta hangi ülkeydi hiç aklımda değil ama Osmanlı ile savaşırlarken şehirde bi salgın başlar. Hekimler ne kadar uğraşsalarda salgın giderek içinden çıklmaz bir hale gelir. Orduda salgından etkilenince Osmanlı'ya teslim olmak zorunda kalırlar. Osmanlı şehre girdiğinde yardım istenir. Osmanlı ordusunun hekimleri muayene etmeye gittiklerinde dehşete düşerler çünkü hastalar ayrılmamış, sağlıklı insanlar hastalarla iç içedir ve ise yaramayacak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Osmanlı hekimleri ilk olarak hastaları ayırıp temiz bir yerde karantinaya alırlar. İlaç hazırlayıp oranın hekimlerine nasıl kullanmaları gerektiğini, temizliğe dikkat etmelerini vs anlatırlar ve salgın kısa surede bastırılır.

aysegul-cmloglu

hangi ulkeydi merak ettim smdi ?

hipergrafi

Lisede iken bi tarih kitabında okumuştum. Daha sonraları araştırdım ama hangı padişah ve hangivülke ülke hatırlamadığım için bi bilgiye ulaşamadım. 😳

penguen-geri-dondu

civa tehlikeli ya nasıl olur derkennnnn sonunu okudum ve gördüm

sek

Acı mı çekiyorsun al şu zehri yavaş yavaş geber tedavisi. Biri uyanmamış mı bu ağır metallere?

alperen-a.kaya

Lobotomiyi bulanın anasını avradını sikeyim nerde garip kimi kimsesi yok zavallı insanlara zulüm edip akıllarınca bilim adamlığı yapmışlar.

Görüş Bildir