Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçirdiği Yasayla Eşcinsel Evliliği Yasallaştırmaya Adım Atan İlk Asya Ülkesi: Tayvan

 > -
Abone ol

Tayvan Anayasa Mahkemesi, anayasada bulunan ve eşcinsel evliliği yasaklayan özel şartın, evlilik hakkına ve insanların eşitliği ilkesine aykırı olduğunu söyleyerek, eşcinsel evliliği yasallaştırma kararı aldı.

Aynı cinsiyetten iki insanın evlilik bağına izin vermeyen yasanın, aynı anayasanın koruduğu insanın evlilik hakkını çiğnediği öngörüldü.

Hükumetin iki sene içerisinde mahkeme kararlarına yansıyacak şekilde yasayı değiştirmesi öngörülüyor.

Ancak hükumetin bu kararı nasıl uygulayacağı onlara kalmış.

BuzzFeed'de rastladığımız habere göre bu kararla, Tayvan'ın eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi olması bekleniyor. Asya-Pasifik bölgesinde de Yeni Zelanda'dan sonra ikinci.

Kararın sonucunu Parlamento binası dışında sabırsızlıkla bekleyen kalabalık, coşkuyla kutlama yaptı.

Mahkeme, Medeni Kanun'da eşcinsel evliliği yasaklayan özel şartın anayasaya uygun olup olmadığını sorgulayan iki farklı davayı göz önünde bulundurdu. Davalardan biri, uzun zamandır aktivist olan Chi Chia-wei'ye aitti. Chi Chia-wei 1986 yılında gay olduğunu söylediği için hapse atılmıştı.

30 yıldan fazla süredir evlilik eşitliği için savaş veren Chi, basın konferansında, karar sürecine dahil olan herkese teşekkür etti. "Af, af, af ve iletişim, iletişim, iletişim" diyerek eşcinsel evlilik karşıtı gruplara seslendi.

Mahkeme, bu kararın sosyal istikbal getireceğini belirtti.

"Hem fiziksel hem de psikolojik anlamda bir bağlılık için; ihtiyaç, kabiliyet, istek ve arzu hem heteroseksüeller hem de homoseksüeller için esas. Özellikle de evlilik hakkının güçlü kişilik gelişimi ve insan itibarının korunması için ne kadar önemli olduğunu düşünürsek." yazıyordu kararda.

Tayvan Kültür Bakanlığı, kararı Twitter'da paylaştı. Paylaşımına #loveislove etiketi ekledi, desteğini gösterdi.

Mahkeme, hükumet iki sene içinde yasayı değiştirmese bile, eşcinsel çiftlerin evlilik tescili olacağını belirtti.

26 Aralık 2016'da, eşcinsel evlilik üzerine kanun taslağı Tayvan parlamento komitesi tarafından geçirildi. Ancak yasalaşmadan önce, parti görüşmelerine tabi tutularak iki aşamada daha onaylanması gerekiyor.

Tayvan vatandaşları kararı online kutlarken, Başkan Tsai Ing-wen, evlilik eşitliğini desteklediği bu gönderiyi paylaştı.

"Tayvan'ın güzel insanları, bu karar 'kaybet ya da kazan' değil. Bu konuda duruşunuz ne olursa olsun, şu an, etrafınızdaki kardeşlerinize bir saniye durup bakmanın tam zamanı. Başkanlık Ofisi'nin bu hususta duruşu şöyledir:

Öncelikle, kanun evlilik hakkını ve herkes için eşitliği korumalıdır. Anayasal sisteme göre, Anayasa Mahkemesi'nin kararı, tüm insanlar ve kurumlar için geçerli olacaktır. 

İkinci olarak, yürütme dairesi bugünkü kararı dikkate alarak tüm partilerin düşüncelerini alıp en kısa sürede bir yasa teklifinde bulunacaktır. 

Üçüncüsü, topluma kendinden farklı düşüncesi olanları kendindenmiş gibi kabul etmesi için sesleniyoruz. Aynı anlayışı, sabrı ve saygıyı göstermelerini bekliyoruz. Tayvan'ın anlaşmazlıkları ve farklılıkları çözebilecek kadar demokratik olduğunu düşünüyoruz."

Taipei Belediye Başkanı Ko Wen-je de kararın tarihi bir karar olduğunu söyledi.

"Bu tarihi bir an. Hep derim, 'Çatışmadan korkmamalıyız, ancak çözüm mekanizmamız da olmak zorunda.'

Taipei Şehir Yönetimi açıklama talep etti ve bu bir tavır: Toplumsal tartışmaları teşvik etmenin ve ilerici, anlamlı tavırlarla hareket etmenin bir yolu."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir