Görüş Bildir
Haberler
Gaziantep'te Gece Yine Gergin Geçti

Gaziantep'te Gece Yine Gergin Geçti

Onedio Medya
14.08.2014 - 09:19 Son Güncelleme: 14.08.2014 - 13:30
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gaziantep'te, Suriyelileri protesto eden gruplar bu gece de havanın kararması ile çeşitli semtlerde eylem yaptı. Polislerin uyarısına rağmen dağılmayan ve taş atan gruplara biber gazıyla müdahale edildi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı gerginlikler sırasında, korku ile sığındıkları işyerlerinin kepenklerini üzerine kapatan Suriyeliler ise tahliye edilerek polis korumasında misafirhanelere götürüldü.

Gaziantep'te, geçen pazartesi günü Ünaldı Mahallesi'nde evi bulunan Hıdır Çalar, kira meselesi yüzünden tartıştığı Suriyeli kiracıları tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın duyulmasının ardından Suriyelilere yönelik protesto gösterileri başladı. Mahallelerinde Suriyelileri istemediğini söyleyen gruplar, salı gecesi de ellerinde sopa ve bıçaklarla sokağa çıktı ve Suriyelilere saldırdı. 10'u aşkın Suriyelinin dövülerek veya bıçaklanarak yaralandığı olaylarda, park halindeki Suriyeli otomobiller tahrip edildi, olaylara karışan kişiler gözaltına alındı.

Bu olayların ardından gün boyunca sağduyu çağrılarının yapıldığı ve gün boyu sessizliğin hakim olduğu Gaziantep'te havanın kararması ile birlikte çoğunluğu çocuk ve gençlerden oluşan gruplar, Ünaldı, Barış, Yavuzlar, Yavuz Selim ve Saçaklı mahallelerinde toplanmaya başladı. Bölgede önlem alan polisler, toplanan grupları evlerine dönmeleri konusunda uyararak dağıttı. Polis ekipleri, bölgede önlem alarak kimsenin grup oluşturmasına izin vermedi.

Biber gazlı müdahale

Ancak, saat 22.00 sıralarında sokak aralarında toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, Türkmenler Caddesi üzerinde bir araya geldi ve 'Suriyelileri istemiyoruz' sloganları atarak yürüyüşe geçti. Cadde üzerinde önlem alan polis ekipleri, dağılmayan ve taş atanlara biber gazıyla müdahale etti. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan kalabalık, kısa süre sonra caddenin farklı bir noktasında yeniden toplandı ve taş atmayı sürdürdü. Polisler de uyarıda bulunmasına rağmen taş atmayı sürdüren ve dağılmayan gruba bir kez daha biber gazıyla müdahale etti.

Çok sayıda gözaltı

Çevik kuvvet polisleri, bir süre beklemesine ve uyarmasına rağmen dağılmayan, müdahale sırasında da ara sokaklara kaçan grubun bulunduğu bölgeye gitti. Zırhlı araçlar eşliğinde protestocuların bulunduğu bölgeye giden polis, sokaklarda bulunan vatandaşlara evlere girmeleri yönünde uyarıda bulundu. Bu sırada polis, protestoya katılan ve uyarısına rağmen dağılmayan çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı ve araçlarla Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

Suriyeliler tahliye edildi

Biber gazlı müdahalenin vatandaşların tepkisine neden olduğu gerginlik sırasında bazı vatandaşlar, cadde üzerindeki bazı işyerlerinde Suriyelilerin bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine polis ekipleri yaptığı incelemede bazı işyerlerine sığınan Suriyelilerin, kepenkleri üzerine kapatarak olası saldırılardan kendilerini korumaya çalıştıklarını saptadı. Polis, kendisini tanıtarak ve Arapça bilenlerin yardımıyla iletişim kurduğu Suriyelileri bulunduğu işyerlerinden tahiye edildi ve minibüs ile saldırılara maruz kalmamaları için koruma altına alıp Emniyet Müdürlüğü misafirhanesine götürdü.

Gece geç saatlere kadar süren gerginlikte çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, polis olayların yaşandığı semtlerde güvenlik önlemlerini artırdı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
selçuk erdem

suriyelileri başınıza bela eden kişiye %60 oy verdiniz. size müstehak, antepli kardeşlerim.