Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazeteciler ‘Artık İsyan Ediyor’

 > 
70PAYLAŞIM

Gazeteciler ‘Artık İsyan Ediyor’

Gazeteciler ‘Artık İsyan Ediyor’

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği, olaylar ve protesto gösterilerini izleyen gazetecilerin polis ve göstericilerin hedefi haline geldiğini belirtti.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği “Artık isyan ediyoruz” başlığı altında ortak bir kınama mesajı yayınladı. İki gazeteci örgütü, gazetecilerin polis tarafından hedef alınarak uğradıkları saldırılarla ilgili de video görüntüsü ve fotoğrafları da ekledikleri dilekçeyle sorumlular hakkında işlem yapılması isteğiyle Ankara Valisi Alaattin Yüksel’e sundu.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin ortak olarak yayınladıkları kınama mesajı şöyle:

“Türkiye’de son dönemde yaşanan olaylarda ve protesto gösterilerinde gazetecilerin hedef seçilmesini kınıyoruz. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği olarak, olayları en yakınında izleyen meslektaşlarımızın yaşadıklarını büyük bir kaygı ile izliyor. Ve dayanılmaz hale gelen şiddet uygulamalarına açıkça isyan ediyoruz.

Kamuoyunu bilgilendirmek adına görev yapan foto muhabirleri, kameramanlar, muhabirler hem emniyet güçlerinin hem de göstericilerin ortak hedefi olmaktadır. Olaylar sırasında gazeteciler, hem fiziki, hem sözlü hakaretlere maruz kalmaktadır. Unutulmamalıdır ki orada görev yapan gazetecinin işi, topluma doğru bilgi akışını sağlamaktır.

Son bir hafta içerisinde yaşanan olaylar sırasında emniyet güçlerinin polisin meslektaşlarımıza olan sert müdahaleleri bizim de arasında olduğumuz pek çok meslek örgütü tarafından kınansa da sorumluların bulunamaması gazetecilere yapılan saldırıları adeta özendirmektedir. Bir üst geçitte sıkıştırılıp dövülen, TOMA’larla üzerine su sıkılan, coplanan, tartaklanan, hakaret edilen meslektaşlarımıza her gün yenileri eklenmektedir.

Göstericilerin de gazetecilere tutumları oldukça sert bir hal almıştır. Olayların ortasında görev yapan meslektaşlarımız, atılan taşlara hedef olmakta, sapanlarla vurulmaya çalışılmaktadır. Kadın – erkek dinlemeden gazetecilerin tartaklanıp hakarete uğramaktadır.

Polis olaylardan medyayı sorumlu tutarak şiddet uygulamakta, göstericiler ise yaşananları medyada yer almadığı bahanesi ile saldırmaktadır. Bu olaylardan en çok etkilenenler ise boynunda fotoğraf makinesi, omuzunda kamerası elinde mikrofonu, teybi boynunda taşıdığı basın kartı ile basının sokaktaki emekçileridir. Tüm bu yaşanan süreçte gazetecilerin hedef seçilmesini kınıyoruz.” (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir