Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Frida Kahlo'nun Birbirinden Güzel 7 Eseri ve Hikayeleri

Anasayfa > Gündem

1. Frieda and Diego Rivera

1. Frieda and Diego Rivera
  • Frida Kahlo deyince akla gelen ilk isim Diego Rivera'dır elbette. Ne yaparsa yapsa onu sevmekten vazgeçmedi Frida. 'Senin çirkin olduğunu söyleyen annemden nefret ettim. Sana benim gibi bakamayan herkesten. Senin güzelliğini görememelerini anlayamadım hiç…' diyen Frida bu eserinde de büyük aşkı Diego'su ile düğün günlerini resmetmiştir.

2. Without Hope

2. Without Hope
  • Frida Kahlo küçükken geçirdiği çocuk felci ve ardından yaşadığı trafik kazası sonucunda yatağa bağımlı hale gelmiştir. Hayatı boyunca bu sağlık sorunları peşini bırakmamıştır. Yatağın üzerinde şövale benzeri bir düzeneğe tutturulmuş huni yardımıyla yediği sakatatlar o sıralarda hastalığına çare olması umuduyla yediği sakatatlardır.

3. Self-portrait with Cropped Hair

3. Self-portrait with Cropped Hair
  • Frida, Diego ile çok büyük bir aşk yaşamıştır, fakat bu büyük aşk aynı zaman da büyük ayrılıklarla doludur. İlk ayrılıkları sonrasında Frida yaptığı bu resimde de olduğu gibi girdiği bunalım sonucu tüm saçlarını kesmiştir. 'Böyle bir bunalıma sebep olan ayrılığı nedeni ne olabilir ki?' Diyecek olursanız eğer, Ressam Diego Rivera çok çapkın ve kadın tutkunu olan bir adamdır ve evlilikleri sırasında biseksüel olan Frida ile birbirlerini defalarca kez aldatmışlardır. Ama bardağı taşıran son damla ve bu resmin mimarı olan olay Diego'nun Fridayı öz ablasıyla aldatması olmuştur.

4. Hospital Henry Ford

4. Hospital Henry Ford
  • Frida Kahlo'nun rahmi ve yumurtalıkları geçirdiği trafik kazası sonucu çok hasar görmüştür. Bunun sonucunda hamile kalması çok riskli olduğu gibi doğum yapabilme ihtimali çok düşüktür. Evlilikleri boyunca iki kez hamile kalan Frida iki bebeğini de doğuramamıştır. Bu resminde Frida, Diego'nun isteksizliğine rağmen sıkı sıkıya sarıldığı ilk bebeğini düşük yaparak kaybedişini anlatmıştır.

5. Frida and Caesarean Operation

5. Frida and Caesarean Operation
  • Yaşadığı ikinci ve son hamileliği de düşükle sonuçlanmıştır. 3 aylık hamileliğinin sonunda rahatsızlanan Frida bebeğini aldırmak zorunda kalmıştır.  Her zaman ki gibi  hislerini sanatıyla yansıtıp, doğurmayı çok istediği bebeğini kaybedişini bu şekilde resmetmiştir.

6. The Two Fridas

6. The Two Fridas
  • Frida'nın 1939 yılında Diego'dan ayrıldıktan sonra çizdiği resimlerden biridir The Two Fridas. Sağ tarafta ki Frida Avrupa kültürlü bir kadın rolünde, solda ki ise Meksika yerlisi Frida'dır. Avrupalı Frida‘nın  kalbinden çıkan damar burdan uzanıp Meksikalı Frida‘nın kalbine,oradan da Frida'nın elinde duran küçük bir aksesuara bağlanmıştır. Bu aksesuarın üzerinde Diego‘nun çocukluk resmi vardır. Burada Frida Diego‘yu hem kocası hem çocuğu gibi gördüğünü anlatmak istemiştir.

7. Portrait of Alejandro Gomez Arias

7. Portrait of Alejandro Gomez Arias
  • Alejandro Gomez Arias Frida Kahlo'nun okul arkadaşıdır. O talihsiz günde, Diego Rivera'nın ders verdiği okullarına giderken yaşadıkları trafik kazasında beraberlerdi. Fakat Alejandro bu kazadan Frida'nın aksine fazla yara almadan kurtulmuştur. Ardında bu kazadan sonra yatağa mahkum olan Frida'yı bırakarak aynı yıl ülkeden ayrıldı. Alejandro ile Frida bir süre mektuplaşmayı sürdürdüler. İlişkilerini bitirdikleri sene olan 1928'de Frida bu portreyi yapmıştır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1210
487
287
125
111
83
80
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Ilk tanidigim gunden beri Frida'yi hep annem gibi gordum. Bilmiyorum neden ama gercekten cok sevdim, hep icimde utkedir, annesini hic gorememis cocuklar gibi... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

sende abartma istersen, kocası dediğin adam başkasıyla,fridada başkasıyla (lev troçki) ilişki kurmakta serbestdi, adam ne yapsın.

Ahunaz

Frida gibi aşık olmadan ölüb gidicez ona yanıyorum...

Ahunaz

sen yanmayı yanlış anlamışın abi ya:DDDDD

Pasif Kullanıcı

ya nasıl bir kadındır bu arkadaş,ilk hayatını okuduğum günden beri aşığım bu dengesize. yaşamı,savaşı,acısı,sanatı,kaderi o kadar cins bişey ama karakterin k... Devamını Gör