Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fit Olacağım Diye Sağlığınızdan Olmayın: Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

91PAYLAŞIM

Herkes fit olma derdinde! 

Spor salonlarına kayıt olundu, matlar, pilates topları, spor aletleri alındı ve diyetlere başlandı. Onlarca farklı yolu olan bu fit olma sevdasında ise her kafadan bir ses çıkarken, incinmek, sakatlanmak an meselesi.

Gelin, siz önceden önleminizi almış olun.

Okuyacağınız doğru sanılan 11 Fitness yanlışından sonra sakatlık riskini en aza indirirken, ek önerilerle de diyetinize yardımcı olun!

1. Spor yapmak için en iyi zaman sabahtır.

Bu kesinlikle doğru değildir. Spor yapmak için en iyi zaman spor yapmaya hazır hissettiğiniz saatlerdir. Akşamları spor salonuna gitmeyi tercih ediyor ya da işe gitmeden önce koşuya çıkmayı seviyor olabilirsiniz. Önemli olan sürekliliktir. Araştırmalar sabah ya da akşam yapılan sporun arasında gerçek bir fark olmadığını göstermiştir.

2. Beyninizi çalıştırmak için yapabileceğiniz en iyi aktiviteler puzzlelar, oyunlar ve bulmacalardır.

Puzzlelar, bilmeceler ya da bulmacalar beyninizi çalıştırmak için tek yol değildir. Fiziksel egzersizler hem beyniniz hem de vücudunuz için yararlıdır. Kan akışını hızlandıran egzersizler, saatlerce uğraşıp çözdüğünüz bulmacalardan daha etkilidir. Sporun kişinin modunu iyileştirdiği, hafızanın işleyişini geliştirip, bunaklık hastalığından koruduğu kanıtlanmıştır.

3. Birkaç hafta spora ara vermekten bir şey olmaz.

Maalesef, işler böyle yürümüyor. Birçok insan sadece bir hafta ara verdikten sonra kas elastikiyetini kaybeder. Bu yüzden amaçladığınız sonuçlara ulaştığınızda bile sporu bırakmamalısınız.

4. Maraton ya da değil. Koştu mu uzun koşacaksın!

Doğru değil. Kısa mesafe koşmayı tercih eden insanların kalp durumuyla maraton koşanların kalp durumları aynıdır. Ayrıca, koşu ve hatta yürüyüş gibi hafif egzersizler vücut için daha iyidir. Böylece kalbiniz ve dolaşım sisteminiz spor rutininize ayak uydurabilir.

Onedio editörleri öneriyor!

Yaptığınız spora en uygun spor ayakkabıyı giydiğinizden emin misin? Yanlış spor ayakkabı, sakatlıklara ve vücutta olmaması gereken ağrılara ve rahatsızlıklara sebep olabilir.

Vaktini spor salonlarında geçirenler için ideal fitness ayakkabısı burada!

5. Koşu bandı parktan iyidir.

Aynı mesafeyi koşsanız bile koşu bandı ile açık havada koştuğunuz park aynı değildir. Rüzgara karşı koşmak çok önemli bir grup kasın çalışmasını ve koşu bandına göre %10 daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

6. Zorlayıcı sporlar yemek istemenize neden olur.

Spor yaptıktan sonra gerçekten aç hissediyorsanız o zaman bir şeyler yanlış demektir. Hatta, fiziksel egzersizlerin açlığı bastırması gerekir. Bu tamamen hormonlarla alakalıdır. Açlık hormonu olan ghrelin yavaşlar ve leptin yükselir.

7. Protein barları yulafın yerini alabilir.

İşte başka bir yanlış. Protein barları hazmetmesi az kalori gerektiren işlenmiş yiyeceklerdir ve bu onları daha da yararsız yapar. Bu yiyecekler sadece atıştırmalık olabilir ama yulafın ya da diğer gevreklerin yerini alamaz.

8. Sadece süt ürünlerinde kalsiyum vardır.

Süt ürünlerinde bolca kalsiyum olduğu söylentisinin kullanma tarihi çoktan geçti. Fakat kalsiyum barındıran başka yiyecekler de bulunmakta. Brokoli, susam ve ıspanak her zaman sağlıklı olduğuna inandığımız ama aslında o kadar da sağlıklı olmayan süt ürünlerinin yerini alabilecek yiyeceklerdir.

9. Yoga sırt ağrısına iyi gelir.

Yoga sırt ağrısını tedavi edemez. Eğer ağrı kaslardan kaynaklanıyorsa, germe hareketleri ve bazı pozisyonlar kasları güçlendireceğinden çok yararlı olabilir ve ağrı yok olabilir. Fakat eğer daha ciddi problemleriniz varsa -fıtık ve çıkıntılar gibi- o zaman yoga yarardan çok zarar verebilir. Bu yüzden önce doktorunuza danışmak en iyisi olacaktır.

10. Koşmak diz ve bileklere zarar verir.

Bu yargıyı doğrulayacak hiçbir kanıt yoktur. Son araştırmalara göre koşmak bacaklara hiçbir zarar vermemekle birlikte aslında onları daha da güçlendirir ve yaralanmalara karşı daha az duyarlı hale getirir.

BONUS: Spor salonunda çok zaman geçirmek her zaman iyi bir şey olmayabilir.

Doktorlara göre spor yapmanın en önemli tarafı abartmamaktır. Hemen forma girmeniz gerekiyor diye her gün spor salonuna gitmek vücudunuz için çok streslidir. Oysa vücudun iyileşmek için vakte ihtiyacı vardır. Tabii, bu tüm gün evde oturup fast-food yemeniz gerektiği anlamına gelmez ama dinlenmek de spor yapmak kadar önemlidir. Ayrıca farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmayı unutmayarak incinmelerin önüne geçebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
csa

Çok yuvarlak şeyler. Mesela birkaç haftada kaslara hiç bir şey olmaz olayı kişiden kişiye değişir. Uzun süredir düzenli yapan için tamamen yanlış bir söylem. Esneklik bile kaybetmezsin. Yaşla, beslenmeyle ve hatta günlük aktivite düzeyiyle de çok alakalıdır. Sonra zorlayıcı sporlar acıktırır meselesi de eksik. Evet ilk etapta spor midede bi doygunluk gibi bir his verse de kısa süre sonra acıkmanız gayet normaldir, özellikle erkekseniz çünkü zaten pek çok erkek en azından bir 5 saatte bir acıkır, yemekten 1 bucuk saat sonra gitseniz spora hadi bir o kadar da sporda geçse zaten 3 saat oluyor, 4. saatte de gayet tabii acıkabilirsiniz. Gayet normal.

csa

Şu sporla ilgili mevzularda bu kadar kısa ve net kurallar hiçbir zaman olamaz (belki 3-5 tane vardır.) Herkesin metabolizması, vücut tipi, spor geçmişi, genetiği, yaşam tarzı, beslenmesi farklı olabilir ve bunları genellemelerle atıp tutmak çok mantıklı değil. Yani kas geliştirmek için yapılan hareketlerde bile en yararlı görünen hareket bir başkasına çok daha az etki edebilir. Sporla ilgili bu tarz içerikleri pek ciddiye almayın derim. Bu işin en doğrusu küçük yaşta sporla iç içe olarak, kendinizi tanımanız, en sağlıklı sonucu bu şekilde alırsınız.

rosemary_

Fitness yapacak olan arkadaşlara şunu söyleyebilirim. Antrenman sonunda kaslarınızın ağrıdığını hissederseniz bu iyi bir efor harcadığınız anlamına gelir. Vücut tipinizi tanıyın, ona göre bölgesel olarak geliştirebilirsiniz. Diyetle birlikte destekleyin ki amacınıza ulaşmak kolay olsun.

Gizli Kullanıcı

Yazıda bilimsel olarak kabul görmediği halde kesin doğruymuş ve herkes için geçerliymiş gibi genellenen ifadeler var. Hafif egzersiz özellikle belli yaşın üzerindekiler için önerilir. Gerçekte cardio nun etkili olabilmesi için en az 20 dk boyunca kalp atışlarınızın dinlenme halindeki atışının en az %50-60 üzerinde seyretmesi gerekir. Ağırlık ise hem kas hem de iskelet sistemi için özellikle ilerleyen yaşlarda önemlidir. Aksi halde kas ve kemik kaybı kaçınılmazdır.Koşu bantlarında zorluğu ayarlayabilirsiniz, rüzgara ihtiyacınız yoktur,ayrıca daha az giyinmek suretiyle ve klima yardımıyla dışarıya göre çok daha az terlersiniz. Koşu bandı tabanı yumuşak olduğu için uzun mesafe koştuğunuzda ayaklarınızda ve genel olarak iskelet sisteminizde daha az hasar oluşur, daha hızlı iyileşirsiniz.

Gizli Kullanıcı

Zorlayıcı sporlar daha fazla yemenize sebep olmaz. Spordan sonra acıkmanız tamamıyla ne kadar önce yediğinize ve midenizde halen sindirilmemiş ne kadar besin bulunduğuna bağlıdır.Midedeki besin miktarı belli bir seviyenin altına düştüğünde açlık sinyali yollanmaya başlar. Sporun bir etkisi hızlı sindirim olduğu olduğu için acıkmayı hızlandırabilir.Fazla koşmak diz kapağına ve bileklere zarar verebilir.Runners knee yada türkçe koşucu dizkapağı denen bir rahatsızlık bile vardır. Son olarak yaza giriş ayları mayıs -haziran olarak bilinir genelde.

csa

Alekte Movik movik'in dediği doğru. Adam gibi koşacak bir yeriniz varsa, hiç salonda koşmayın saçmalık. Mesela büyük oranda koşmaya gidiyorsanız bence salona para da vermeyin. Onun yerine yakın gittiğiniz bir yere yürüyerek gidin (yakından kastım 1-2 km civarı) zaten o yeterli olur. Mesela spor salonum yaklaşık 2 km uzakta, giderken ve gelirken yürüyorum. Birde koşmak size ağırlık çalışmaktan daha çok kilo verdirmez. Bu nedense çok rastladığım saçma sapan bir düşüncedir. Kas çalışmak ve bununla beraber beslenmeyi kontrollü yapmak hem vücudun daha güzel görünmesi, hem sağlık hem de zayıflamak için daha verimlidir çoğu zaman koşudan...

gokberk-kara

Duruş bozuklugu olan biri için koşmak zararlıdır hangi araştırmaysa söyleyin yazık eline kagıt kalem alan editör olmuş üstüne pt lik yapmaya calısıyor yazıklar olsun

elaria

sut urunleri sagliksiz?

Görüş Bildir