Polis Yürüyüşe İzin Vermedi: Kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü İçin Taksim'de Bir Araya Geldi

 > 
151PAYLAŞIM

İlk kez 2003’te başlayan ve her yıl 8 Mart'ta gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim Sıraselviler Caddesi'nde toplanılmaya başlandı. 18.30'da başlaması beklenen yürüyüş nedeniyle polis İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yolları kapattı.

Polis yürüyüşe geçen kadınlara eylemi sonlandırma çağrısı yaptı ve yürüyüşe izin vermedi. 

Polis, Karaköy'e yürüyen kadınlara eylemi sonlandırmaları çağrısı yapıtı.

Polis yürüyüşe izin vermedi

Kadınların tüm ısrarına rağmen polis, Taksim'e yürüyüşe izin vermedi. Kadınlar, her sene meydanlarda olacaklarını ve eşitsizlikle mücadeleye devam edeceklerini belirterek eylemi sonlandırdı.

19. Feminist Gece Yürüyüşü başladı. Binlerce kadın Karaköy'e yürüyor. Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim'de basın açıklaması okundu.

Açıklamada, "Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz" denildi.

Erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden kadınlar birçok kentte eylemler gerçekleştirdi.

Kadınlar, ellerinde döviz ve pankartlarla Sıraselviler Caddesi’nde bir araya geliyor.

Metro ve finiküler iptal

İstanbul Valiliği, dün yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’na çıkan metro ve finiküler seferlerinin saat 14:00’ten sonra iptal edildiğini duyurmuştu. Valilik herhangi bir eylem yasağı kararı açıklamazken Taksim fiili olarak abluka altına alınmış durumda.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir