Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evrime Kanıt Arıyorsanız Eğer Tam Şu Anda Başınızı Eğin ve Memelerinize Bakın!

-

Memeleriniz evrime bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayabilir. 

''Neden iki mememiz var?

Daha fazla da olabilir miydi ya da olabiliyor mu?'' gibi sorularınız varsa, 

Buyrun bakalım...

1827 yılında Fransa'da bir kadının sol kalçasında üçüncü bir memeye rastlanmış.

Kadın, doğum yapıktan sonra bu memeden de süt gelmeye başlamış ve toplamda 5 çocuğu olan kadın, bebeklerini büyütürken 3 memesini de kullanmış.

Fazladan meme uçları konusundaki bilgi, aslında daha eskilere dayanıyor.

Yunan mitolojisindeki tanrıça Artemis çok sayıda memesi olacak şekilde resmedilmiş. Fazladan meme ucu doğurganlık sembolü olarak değerlendiriliyordu. Erkeklerin fazla meme ucu olması ise, cinsel güç fazlalığını temsil ediyormuş.

Fazladan çıkan meme uçları çoğunlukla ''ben'' zannediliyor.

Fazladan meme ucu birçoğumuzda görülebilen bir durum. Dişilerde olduğu gibi erkeklerde de fazladan meme ucu oluşabiliyor.

Vücudumuzda bir süt hattı bulunuyor ve bu hat süt bezleri ve memelerin gelişimini sağlıyor.

Süt hattı, bacaklardan kollara kadar uzanan geniş bir doku. Süt hattı dokusu dişi ve erkeklerde aynı şekilde bulunuyor.

Süt hattındaki körelmeler tam olarak gerçekleşmeyince, insanda fazladan meme uçları oluşuyor.

İnsanda süt hattı, gebeliğin 7. haftasında oluşmaya başlıyor. Süt hattı meme uçlarının oluşumunu sağlıyor. İnsan türünde normal bölgede meme ucu üretildikten sonra duraklama ve körelme başlıyor. Ancak kimi zaman bu körelmeler tam olarak gerçekleşemiyor ve fazladan meme uçları görülüyor.

Peki neden vücudumuz daha fazla meme oluşturma eğiliminde?

footage.frambepool.com

İşte burada atasal bir karakter söz konusu. Bir canlı, bir batında ne kadar çok yavru doğurursa, o canlının o kadar fazla memeye ihtiyacı oluyor. Diğer canlılarda süt hattı boyunca birçok çift meme üretiliyor. Ancak insanda doğal seçilim sonucu bu sayı ikiyle sınırlanmış durumda.

Fazladan meme uçları omuzda, sırtta, kol ve bacaklarda, yüzde ve hatta cinsel organlarda bile ortaya çıkabiliyor.

Süt hattının dışında oluşan meme uçlarına ender rastlansa da çoğu zaman bunlar, ben veya doğum lekesi sanılıyor. Fakat meme ucunun arkasında ayrıca meme dokusu da oluşmuşsa, bunun sebebi hormon değişiklikleri de olabiliyor.

Bazı vakalarda meme ucunun yanı sıra meme dokusuna da rastlanırken, bazılarında meme ucu olmadan meme dokusuna, meme başı çevresine, ya da daha farklı birleşimlere rastlanabiliyor.

Bu konudaki ilk çalışma 1915'te Fin halkı üzerinde yapılmış ve bu birleşimler 8 farklı kategoriye ayrılmış. En yaygın vaka, meme dokusu olmadan, yalnızca fazladan meme ucu oluşması olarak belirlenmiş. Bu sınıflandırma günümüzde de uzmanlar tarafından kullanılıyor.

Ergenlik ya da hamilelikte, renk değişimi, şişme, süt akıtma gibi belirtiler ortaya çıkınca fazladan meme uçlarının farkına varılabiliyor.

Ayrıca, normal meme dokusunda görülen kanserli tümörler fazladan meme dokularında da ortaya çıkabiliyor.

Tüm bunların dışında, fazla meme uçlarının oluşumunu böbrek veya idrar yolu oluşumunda görülen anomalilere bağlayan uzmanlar da var

Çünkü embriyo gelişim aşamasındayken meme ucu, böbrek ve idrar yolu oluşumları bir arada gerçekleşiyor.

Charles Darwin, İnsanın Türeyişi adlı kitabında bu vakaları, gelişim sürecimizde, evrimsel geçmişimizden sıyrıldığımız nokta olarak değerlendiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hrnbjk1903kalp

mutasyonları evrimle karıştırmayın

haceratasoy

Yok daha memeler

jsy

Evrimle ilgili başka bir yanılgı da " evrimle ilgili demem tamamen lafın gelişidir" evrimin amacını gelişip gelişip insan olmak zannediyorlar. La olm siz manyak mısınız ? Bilmiyorum diyin yani reddetmek ya da bilir tavırlarla eleştirmek nedir ? Sanki biz zorla size evrim anlatıyoruz. Bu kadar rahatsız olmanızın sebebi de belki içten içe dinlerle kandırıldığınızı kabullenemiyor oluşunuzdur.

corpse-bride

evrimle bağını kuramadım daha çok bir çeşit rahatsızlık gibi

feyk

diger memelilerde cogunlukla birden fazla cift, siralar halinde meme olur. kedide kopekdeki gibi. bu bir seferde cok sayida yavru dogurmalarinin sonucudur ama 50-55 milyon yil once ilk pirimatlar agaclarin uzerinde yasamaya basladiklarinda dogal olarak bir seferde cok sayida yavru yapip onu tasiyamaz hale geldiler. agacin uzerinde bir seferde ancak 1-2 yavru bakabiliyorlardi. bu sebebden fazladan meme ihtiyaci kayboldu, aktif sut ureten bir organin maliyeti yuksek oldugu icin ihtiyac bulunmamasi halinde cok cabuk korelir. bu sebeble sadece insan degil tum primatlar 2 memelidir. ama embrionun ilk olusumu sirasinda birden fazla meme dokusu olurusur, tipki kuyrugun olusmasi gibi ama ilerki embrio safhalarinda bunlar korelip kaybolurlar. iste korelip kaybolmadiklari druma atavism diyoruz. evrimle korelmis eski organlarin tekrar ortaya cikamasi.

feyk

kullanilmayan organ koreldigi halde neden erkekde meme uclari vardir. cunku erkekde diside embrio hallerinin ilk safhasinda ayni disi vucud sablonundan gelisirler. belli bir noktaya kadar ayni disi vucud sablonu devam eder, sonrasinda cinsiyete gore cinsiyet hormonlari etkisini gostererek cinsiyete has ozellikleir ortaya koyar. disi vucud sablonunun degismis halinden geldigi icin erkekdede meme uclari vardir ama sut uretmedigi bir fonksiyonu olmadigi icin bir yuku, maliyeti yoktur. bu sebebden korelmez.

corpse-bride

dur allesen :) iki tanesini zor taşıyoz yeri geliyor kanseri var sıcağı var varoğlu var :D

feyk

birde tek seferde 6-7 cocuk yaptigini dusunsene :))

corpse-bride

düşünmüyorum öyle şeyleri yeterince var doğada zaten :)

jsy

Normal kısıma yapacağım yorumu yanlışlıkla buraya yazdım sonra farkedip sildim. Size ileti gelirse eğer bundandır sevgili arkadaşlar. :)

zehra-bartan

ONEDİO YETKİLİLERİ!!! EDİTÖRLERİNİZ İYİCE SAÇMALAMAYA BAŞLADI. NEREDE OKUMAYAN CAHİL KESİM VAR ONLARA HİTABEN SALAK- SAÇMA İÇERİKLER HAZIRLIYOR. SIRF PARA İÇİN BU KADAR BİLGİ KİRLİLİĞİNE NEDEN OLMAK NORMAL BİR ŞEY DEĞİL. BU YAZIYI YAZAN ARKADAŞTA NE EVRİM BİLGİSİ VAR NE DE GENETİK. TAMAMEN SAÇMALAMIŞ.......

jsy

Doğrusunu biliyorsan ve bize anlatmak yerine sadece sinir harbiyle geçiştiriyorsan ne işine yarıyor o bilgiler ?

Görüş Bildir