Ete Net 4 Lira Zam!

 > 
29PAYLAŞIM

Ete Net 4 Lira Zam!

Fiyatı karkas ete yaklaşan kuru fasulyedeki zam, kırmızı ete de sıçradı. Karkas kilogram fiyatı 20 Aralık'ta 16 lira olan kırmızı etin fiyatı, daha bir ay geçmeden 17.50 liraya fırladı. Emin Et Başkanı Emin Arslan, tüketimin düşmesine rağmen fiyatların arttığını söyledi.

Piyasada hayvan kalmadığını dile getiren Arslan, “Kurban Bayramı'nda zaten hayvanlar kesildi. Hemen arkasından aralık ayında besicilerin kredi geri ödemeleri olduğu için hayvanlar yine kombinalara gönderildi. Aynı dönem, 2014'te desteklerin kalkacağı söylentileri çıkınca çiftçi, elindeki hayvaları da kesime gönderdi; hayvan kalmadı” dedi. 20 Aralık'ta karkas etin kilogram fiyatı 16 lirayken tüketiciye ulaşan kuşbaşı fiyatının 28 lira olduğunu kaydeden Arslan, bu fiyatın 32 liraya çıktığını söyledi.

Hünkar Çiftliği'nin sahibi Eşref Şekerli, siyasi gerilimin tüketicinin alımlarını düşürdüğünü dile getirdi. Şekerli, şu anda sadece otel ve yemek şirketlerine toptan satışların sürdüğünü belirtti.

TÜKETİMDE % 40 DÜŞÜŞ

Şekerli, “Tüketimde en az yüzde 40 azalma var. Tüketim azken bile fiyatlar artarken, tüketici satın almaya başladığında fiyat nereye gidecek bilemiyoruz. Öte yandan kanola, soya küspesi ile mısır gibi yemler tamamen ithal. 15-20 gün içinde et fiyatında 1 liralık artış daha olur” diye konuştu.

1 LİRA DAHA ZAM YOLDA

Sektör yeterli hayvan olmadığını belirterek 1 lira daha zam beklerken, karkastaki 1 liralık artışın tüketiciye 3 lira olarak yansıdığını söylediler. 

Ebru ERDOĞAN / HT EKONOMİ

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir