Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erzurum Felaketi İçin Soruşturma

-
Abone ol

Erzurum Felaketi İçin Soruşturma

Erzurum Felaketi İçin Soruşturma

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Erzurum'da bulunan atlama kulelerinde meydana gelen olaya ilişkin tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Şuan için durum tespiti yapılıyor. Mekanik araştırmalar, mühendislik tarafı ve bizim idari araştırmamız olacak. Gerekirse soruşturma da açacağız" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Erzurum'da, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için yaptırılan atlama kuleleri pistindeki çökmeyle ilgili olarak, Spor Genel Müdürü, Spor Genel Müdürlüğü Tesisler Daire Başkanı ile akademisyen, müfettiş ve teknik elemanların yer aldığı bir heyetin olayın yaşandığı yerde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

İlk gelen bilgilerin bu olayın ciddi bir heyelanla yaşandığı yönünde olduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç, olayda can kaybı yaşanmaması ve yaralı olmamasının sevindirici olduğunu vurguladı.

"Çok yönlü inceleme yapılıyor"

Bakan Çağatay Kılıç, heyetin, çok yönlü bir inceleme yaptığının altını çizerek, şöyle devam etti

"Ekibi göndermemizin altındaki düşünce hemen sıcağı sıcağına bazı incelemelerin yapılmasını sağlamak. Olay yerinden bize sürekli bilgi aktarıyorlar. İlk görünen şey çok ciddi bir heyelan yaşandığı yönünde. Çünkü toprağın kayması söz konusu. Alanda bulunan iki ana kulede herhangi bir sıkıntı olmadığı yönünde bilgiler geldi. Ayrıca orada bir otel var. Çok şükür orada da herhangi bir sıkıntı tespit edilmedi. Ancak söylediğim tüm tespitler, ilk etapta görünenlerden yola çıkarak bizlere aktarılan bilgiler."

"Elde edilen bilgilerin hepsi kamuoyuyla paylaşılacak"

Tesisin şu anda güvenlik çemberi altında olduğunu ve görevliler dışında kimsenin alınmadığını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, olayın geniş ve derin araştırılacağını ifade etti.

Bu süreçte tesislerin kullanılmayacağını belirten Bakan Çağatay Kılıç, "Bana ilk olarak söylenen, kaydıktan sonra çelik konstrüksiyonda ciddi bir arıza olduğu yönünde. İmalatı esnasındaki süreç gözden geçirilecek. Zaten projeyle alakalı her şey elimizde mevcut. Bunun herhangi bir şekilde önlenebilir olup olmadığı yönünde çalışma yapıyor arkadaşlarımız. Yani yapımda bir hata var mı, mühendisliğinde bir hata var mı, müteahhitliğinde bir hata var mı? Her açıdan incelenecek. Projesinde bir hata var mı, ona da bakılacak. Tüm bu sürecin ardından elde edilen bilgilerin hepsi kamuoyuyla paylaşılacak" diye konuştu.

"Adli soruşturma da olacak"

Konuya ilişkin çeşitli spekülasyonların ortaya atıldığını dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, , şöyle devam etti

"Farklı bilgilerin, yazışmaların olduğu yönünde bazı spekülasyonlar var. Şu ana kadar o tür bir şeye rastlamadık. Ama araştırmamız devam ediyor. Ne kadar ufak olursa olsun her şüpheyi en derin şekilde araştıracağız. Zaten orası şu anda kapalı. Bilimsel veriler ve heyetlerin ortaya koyacağı raporlara göre hareket edeceğiz. Bizim yapacağımız şey, tesisin şu andaki durumunun tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak. Ardından da gerekli adımları süratle atacağız. Konunun adli bir tarafı da var. Adli soruşturma da olacak. Soruşturma gerekirse onu da açacağız. Gerekiyor gibi görünüyor. Bunların hepsi her açıdan incelenecek. Kesinlikle hiçbir şekilde şu olmayacak; 'bu kuleler oraya yapılsın, pist tekrar yapılsın ne olursa olsun kullanılsın.' Böyle bir şey yok. Bizim açımızdan güvenliyse, kullanılabilecek duruma gelebilecekse o zaman orayı tekrardan inşa ederiz. Bu bilimsel raporların doğrultusunda olacak bir şey."

Sporx

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir