Görüş Bildir
Haberler
Ermenek Madeninde 10. Gün

Ermenek Madeninde 10. Gün

adem kara
06.11.2014 - 15:17

18 işçinin mahsur kaldığı Ermenek madeninde 10. güne girildi.

Şu ana kadar suyun 4’te 3’ü, yürüme yolunun da 3’te 2’si açıldığı belirtildi. Çalışmalar devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün yaptığı açıklamada 'Şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz' dedi.

Bakan Yıldız, eski imalattaki suyun patlamış olması ihtimaliyle ilgili şunları söyledi:

“Burada eğer yandaki ocaktan suyun boşaldığını kesinleştirirsek tabii ki burada bir işletmecilik hatası olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bunlar paftaları işlenmiş, bir önceki ocak, bir sonraki ocak, her ne kadar birbirine girdi, ne kadar çakıştı, ayrıştı, bunların bir yaklaşma mesafesi var. Bununla alakalı yapılan bütün alanların birbiriyle ne kadar çakıştığını bizim görmemiz gerekiyor. Bu mesafelere ulaştıktan sonra bunları rahatlıkla söyleyebileceğiz ama eğer yandaki ocaktan boşaldığı kanaatimiz güçlenirse net ve kesin olarak burada bir işletmecilik hatası olduğunu söyleyebiliriz.”

Yıldız, herhangi bir karışıklık olmaması için ailelere DNA testi yapılacağını ekledi.

Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilerin 18 yaşın altındaki 19 çocuğundan okul çağındaki 17'sine 12 rehber öğretmen tarafından psikolojik destek verilmeye başlandı.

Ermenek'teki bütün maden işçileri ile esnafın kredi borçları üç ay ertelendi. Kamu Denetçiliği Kurumu da Ermenek'teki iş cinayetini inceleyip rapor hazırlıyor. 

Bianet

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/toplum/1...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0