Erkeklerin Aklını Başından Alan, 19. Yüzyılın Güzellik Sembolü İran Prensesi: Qajar

Güzellik
22bPAYLAŞIM

Her kültürün kendi standartları vardır. Tanımların kültürden kültüre değiştiği düşünülünce kim güzel olarak adlandırılabilir ki? Ayrıca zaman da bu değişimi elbette etkiliyor. İran kültüründe güzelliğin tanımı da 19. yüzyılın Batı kültüründen oldukça farklıydı. Bu farklılığın en güzel örneğini sizler için TheMindCircle'dan derledik.

Kaynak: http://themindcircle.com/tadj-es-saltane...

1. Eskiden kadınsı özellikler erkeklerde, erkeksi özellikler de kadınlarda güzel görülürdü.

Dolgun kaşları ve bıyıkları olan kadınlar çekici bulunurdu. Hatta birçok kadın maskara kullanarak kaşlarını ve bıyıklarını olduğundan fazla göstermeye çalışırdı. Erkekler ise zayıf ve kırılgan olduklarında çekici kabul edilirdi.

2. Batı dünyasıyla olan yoğun etkileşim elbette bütün kültürleri etkiledi. Dolayısıyla güzellik standartları da değişti. Ama 19. yüzyıl İran güzellik standartlarını düşününce akıllara tek bir kadın geliyor.

3. İran güzelliğinin sembolü Prenses Qajar!

Tam adı Zahra Khanım Tadj es-Saltaneh. 1883-1936 yıllarında yaşadı. İran kralı Naser al-Din Shah'ın kızıydı. Eşi Amir Hussein Khan'dan iki kızı, iki de oğlu olmuştu. Sonraki yıllarda boşandılar.

4. Qajar'a aşık olanlar arasında 'Ey Taj' takma adını kullanan İranlı şair Aref Qazvini de vardı.

5. Zahra döneminin ilk feminist kadınları arasında yer alıyordu.

Kadınların özgürlüğü için kurulan Anjıman Horriyyat Nsevan adlı grubun kurucu üyelerinden biriydi. İran'da kadın hakları konusunda çalışmalarda bulundu. Entelektüel bir kadın, yazar, ressam ve aktivistti. Mahkemede başörtüsü takmayan, batılı tarzı kıyafetler giyen ilk kadındı.

6. Hayatı, Tahran Üniversitesi'nden Harvard'a akademik çalışmaların konusu oldu.

7. Dilerseniz bu değerli kadının diğer fotoğraflarına hep beraber bakalım. 👇👇

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarik-kurumak

her şeyi geçtim adından da mı şüphelenmediniz ? :D

emirov-e-ov

MILLET BUNLAR ERKEK ER KEK E R KEKLER YAHUUU. IYICE BIR ARASTIRIN ALLAH ASKINA.O DONEMLER IRANDA KADINLARIN OYUNCULUK YAPMASI YASAK OLDUGU ICIN BU BEYLER KADIN ROLLERINI CANLANDIRIYORLARMIS. AKTORLER YANI. ARASDIRSANIZ HEMEN CIKAR KARSINIZA. YALAN HABER BU. AKLA MANTIGA UYGUNMU ALLAH ASKINA

leyla-molavi

Hayir Hepsi Kadinlar Onlar...Turk Asilli Kadinlar Qajar Asiretinden..

anil-kacar1

İran araplaştıktan sonra kadınların değeri ayaklar altına alındı. Tehran'daki ilk devlet üniversitesini kuran bir aileden bahsediyoruz. Hem de ÖZBEÖZ TÜRK. Oturma organınızdan roman uydurmayın. Kadınların oyunculuk yapması yasakmış. O dönemde bir yasak konacak ise o yasağı kadınlar koyardı. Aile büyüklerimden öğrendiklerim bunlar. ve bu sebeple SOYADIM KACAR !

bellamydeniz

DİCEK BİŞE BULAMIOM

ogancagdas

Bence iran prensi, tebdili kıyafet giyip haremi kontrole gitmiş...

alp_er

benden daha erkeksi.

Görüş Bildir