Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlar Kaygılı Olmaya Erkeklere Oranla İki Kat Fazla Meyilli

 > 
28PAYLAŞIM

Araştırmacılar durumun 35 yaş altı kadınlarda orantısız olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar bu durumu detaylandırmak adına kaynak arayışında. Söz konusu rahatsızlık 100 insandan 4’ünü ve orantısız olarak 35 yaş altını etkiliyor.

Independent'tan detaylara bakıyoruz:

Haberin Tamamı İçin:

Var olan bilimsel metinlere bakıldığında -örneğin “Beyin ve Davranış” dergisine- kaygının marjinal grupları nasıl etkilediğinin anlaşılabilmesi için taze bilgi şart.

Çeşitli sağlık sorunları olan insanlarda kaygı olasılığı artıyor

Üniversitenin Halk Sağlığı ve Temel Bakım Dairesinden yazar Olivia Remes’in açıklaması şu şekilde, “Kaygı rahatsızlığı bazı insanların hayatını oldukça zorlaştırabiliyor. Sağlık hizmetleri yetkilileri için bunun oluşma sıklığını ve kimleri daha çok etkilediğini anlamak önemli.”

Remes, sözlerine şöyle devam ediyor, “Tüm bu verileri bir araya getirince, görüyoruz ki her çeşit grupta kaygı bozukluğu olabiliyor, ancak kadınlar ve gençler arasında bu orantısız bir şekilde mevcut. Ayrıca, kronik sağlık sorunları olan kişiler riskli grupta, hayatlarına ikinci bir yük  biniyor.”

Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde, her yıl 60 milyondan fazla insan kaygı bozukluğu şikayetinde bulunuyor.

İncelemeye göre, yüzde 8 oranla Kuzey Amerika bu anlamda lider, Asya ise yüzde 3’ün altında kalan bir oranla listede en altta bulunuyor.

Kadınlar erkeklere oranla bu rahatsızlığa yakalanmaya 2 kat daha fazla meyilli. 35 yaş altı nüfusta, cinsiyetleri fark etmeksizin, orantısız bir şekilde kaygı bozukluğundan mustarip.

Cambridge Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Profesör Carol Brayne açıklamasında şunları söyledi:

“Kaygı bozukluğuna dair çok sayıda araştırmaya rağmen, marjinal gruplara dair veri edinimi oldukça zor ve bu gruba dahil olanlar genel nüfusa oranla daha çok risk altındalar.

Umuyoruz ki, bu bilgi boşluklarını doldurarak, gelecekteki araştırmaları bu gruplara indirgeyebiliriz ve rahatsızlığın temelinde yatanlara dair daha sağlam veriler elde edebiliriz.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir