Erdoğan'dan 24 Nisan Mesajı: 'Ortak Acıyı Paylaşıyoruz'

-
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan 1915 olaylarının yıl dönümü nedeniyle Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Ateşyan'a bir mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında "Aynı dönemde yaşamını yitiren etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan'a, Ermeni Patrikhanesi'nin Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlediği 1915 olaylarını anma ayini nedeniyle mesaj gönderdi.

Ayin öncesinde Ateşyan tarafından okunan mesajında Erdoğan, “Birinci Dünya Savaşı'nın trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak için pazar günü, İstanbul'da Ermeni Patrikhanesi'nin çatısı altında toplanan vatandaşları selâmladığını ve saygılarını sunduğunu” aktardı.

Törenin, “Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların paylaşılması ve hatıralarının yâd edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyduğunu” belirten Erdoğan’ın mesajı şöyle:

'İki komşu halkı nefret söylemleriyle birbirlerinden uzaklaştırmak isteyenlere karşı barış ve dostluk hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz'

Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde 24 Nisan 1915 olaylarına ilişkin anma töreni düzenlendi

"İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği Anadolu toprakları, her şeyin önüne ve ötesine vicdan ve adalet anlayışını koyar. İşte bu anlayış, tarih bilincimiz ve insanlık ufkumuz gereğince Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü yeniden hatırlamayı ve hatırlatmayı sürdüreceğiz.

Ortak tarihleri ve benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu düşüncelerle, ebediyete intikâl etmiş Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Aynı dönemde yaşamını yitiren etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ülkemize geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni vatandaşlarımıza da bu vesileyle yeniden teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı Ermenice olarak da yayımlandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir