Görüş Bildir
Haberler
En Uzun Üçüncü Köprüde Sona Gelindi

En Uzun Üçüncü Köprüde Sona Gelindi

Efelerin Efesi
12.05.2014 - 13:15 Son Güncelleme: 12.05.2014 - 14:00

Türkiye'nin en uzun üçüncü asma köprüsü olma özelliği taşıyan Nissibi Köprüsü inşaatında sona gelindiği bildirildi.

Atatürk Barajı'nda su toplanmaya başlanmasının ardından Kahta-Siverek-Diyarbakır karayolunda ulaşımı sağlayan köprü, su altında kaldı. Bunun üzerine doğu istikametinden gelen vatandaşlar, batıya çıkış yolu olarak Şanlıurfa güzergahını kullanmaya başladı.

Bölge halkının yıllardır dile getirdiği yeni köprünün temeli ise 2012'de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle atıldı. Köprüye, bölgedeki eski bir yerleşim birimi olan 'Nissibi' adı verildi.

Yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak 610 metre uzunluğundaki köprünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı ise 400 metre olarak planlandı.

Siverek Kaymakamı Hamza Erkal yaptığı açıklamada, eski köprünün su altında kalması nedeniyle Diyarbakır-Adıyaman arasındaki ulaşım mesafesinin uzadığını belirtti.

Ulaşım sorunun bölge turizmini olumsuz etkilediğine dikkati çeken Erkal, 'Köprünün hizmete açılmasıyla hem zaman kaybı ortadan kalkacak hem de misafirlerimiz özellikle Nemrut Dağı'ndaki devasa heykellere daha kolay ulaşacak' dedi.

Erkal, yüzde 70'i tamamlanan köprünün yaklaşık ....

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/en-uzun-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın