Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekmeğini Taştan Çıkaran Atık Kağıt İşçilerinin İçine Sürüklendiği Çıkmaz Sokak

 > -
Abone ol

Onlar, çöplerdeki ya da sokağa bırakılmış sahipsiz kağıtları toplayan atık kağıt işçileridir.

Topladıkları kağıtları bir yerde biriktirip topluca geri dönüşüm kuruluşlarına satarlar. Geçimlerini böyle temin ederler.

Sokaklarda tek tük görünseler de bu işi yapan insan sayısı 500 binden fazladır.

Diğer bir gerçek ise bu sektörden ekmek yiyen insan sayısının 2 milyondan fazla olduğudur.

Yağmur kar demeden sokakları arşınlarlar.

Bunca zorluğa rağmen mesleğini seven geri dönüşüm işçilerine geçtiğimiz hafta tatsız bir haber geldi. Kağıt toplayanlara ağır cezalar verilecek

Bakanlık tarafından firmalara yapılan tebligatta atık kağıt işçilerinden atık almaları halinde firmalara 140 bin TL, satan işçilere 20 bin TL ceza kesileceği yazıyordu..

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, haklarını savunmak için kolları sıvadı.

"İşçileri sisteme entegre etmek adı altında getirilen bu uygulama yalnızca az sayıda işçinin firmalarda çalıştırılması geri kalanının da bir anda işsiz kalması yani sektördeki atık toplama kapasitesinin düşürülmesi anlamına geliyor"

Ekmek kapıları yüzlerine kapandığında ne yapacaklarını düşünmeye başlıyorlar.

‘’Normal bir işe girsek 1 ay çalıştırıyor sonra çıkartıyorlar. Ya sinyale çıkacağız, ya hırsızlık yapacağız."

İşlerini kaybeden ailelerin parçalanması akla ilk gelen acı senaryolardan sadece bir tanesidir.

"Babam bizi büyüttü bu işe soktu. Kimsenin malına karışmadan 10 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Çoluk çocuk ne yiyecek? Yokluk insanı yuvasından ayırır; en basiti yetimhaneler çocuk dolacak. Okuyan çocuklarımız ne olacak, onları nasıl okutacağız?”

Geçimlerini sağlayamayıp çocuklarının suça yönelmesinden korkuyorlar.

"Bu işi yapan çoğu insan gariban, bu nedenle suç unsuru artacak."

Geri dönüşüm sektöründe oluşan büyük rantın paylaşılma kavgası ve tekelleşme isteğinin sektörü buraya sürüklediği inancı var.

Sektördeki büyük yatırımlı şirketlerin karlarını ve iş kapasitelerini artırmak için baskı kurarak bu tebligatlara sebep olduğu yönünde söylemler mevcut.

Kimseye zararı olmayan bu insanlar işlerini geri istiyor.

“Kimsenin canına, malına kastetmedik. Dizilerde, filmlerde gösterildiğinin aksine çalmıyoruz, çırpmıyoruz, sokak serserisi de değiliz. Birçoğumuzun bakmakla yükümlü olduğu aileleri ve çocukları var. Namusumuzla, onurumuzla kimseye eyvallah etmeden ekmeğimizi kazanıyoruz. Kimse bizim ekmeğimizle oynamasın” 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the_war

Kim ne derse desin ben yollarda bu insanları gördüğümde hep taktir ediyorum. Çünkü, en zor ve pis işlerden birisini yapıyorlar, çevreye ve doğaya büyük bir katkı sağlıyorlar ve alınlarının teriyle evlerine ekmek götürüyorlar. Genel olarak bakıldığında bu işte çok para var, yarın bir gün hükümetten veya hükümete yakın birisi çıkıp da bu işin ticaretine başlarsa hiç şaşırmayın.

45skr45

amk yolda görseniz ıyy mıy deyip yolunuzu değiştirirsiniz burda avukatı olmuş herkes. yine de böyle işin amk ben adamlar ölsün mü ne yapsın

erhanceylan

Ayıptır söylemesi son model Mercedesinin içinde taş*klarını yaya yaya oturan bakanın s*kinde bile değil bu durum... Garip mağdur olsun da onlara yeter... Burdan iki milyon insanın ekmek yediği sektörü kapatıp yandaş iş adamlarının 300 400 milyon tllik vergilerini silip ekmeklerine kaymak süren şerefsizlerede selam olsun...

narkiderki

bakın bunu yasaklayacaklar ve birkaç ay sonra özel bir şirket tarafından yapılmaya başlayacak bu iş..kamyonetler gelecek, ellerinde özel eldivenli 2-3 tip arabadan inecek agızlarında maske olacak felan..şimdiden hazırdır tezgahı yani!

raperjoshkhun

Sikim gibi ülke oldu burasıda iyice ha

Görüş Bildir