Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Sandığınızdan Çok Daha İlginç Bir Yer Olduğunun İspatı 20 'Oha Lan!' Bilgi

 > -

Bakalım ne David Bowie'ye, ne de Alan Rickman'a kalan bu devran ne gibi harikalarla doluymuş:

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/expresident/pret...

1. Dongying, Çin'de bulunan sahile vuran bitkisel planktonlar, ışıldayarak bu muhteşem görüntüyü ortaya çıkarıyor.

2. Senegal'de bulunan bu göl, içinde bulunan ışık soğurucu algler sebebiyle tamamen pembe renge bürünebiliyor.

3. Kansu, Çin'de bulunan bu arazi, kızıl kumtaşlarının ve mineral birikintilerinin 24 milyon yıldır alana yerleşmesi sebebiyle, renkli kayaların oluşturduğu bu görsel şölene ev sahipliği yapıyor.

4. Bir mavi balinanın kalbi, küçük bir otomobil büyüklüğündedir ve bazı arterleri bir insanın içinden yüzerek geçebileceği genişliktedir.

5. Meksika'da bulunan Naica Madeni'nde bulunan ve "Kristal Mağarası" adı verilen mağara, hidrotermal sıvılar tarafından oluşturulmuş, dünyanın en büyük doğal kristallerine ev sahipliği yapıyor.

6. Keçilerin gözbebekleri dikdörtgen şeklindedir.

7. Avustralya'nın Christmas Adası'nda yaşayan kırmızı yengeçler, bahar ayları geldiği zaman üremek için toplu halde ormandan okyanusa doğru göç ederler.

8. Hong Kong'da bulunan "Happy Valley" isimli vadideki bir ağacın kökleri, etrafında bulunan parke taşlarının şeklinde uzamayı sürdürüyor.

9. Bolivya'da bulunan 10,000 km²'lik tuz gölü, dünyanın en büyük doğal aynası olma özelliği taşıyor.

10. Hiç kimse, Minnesota, ABD'de bulunan "Devil's Kettle Şelalesi"nden akan suyun nereye gittiğini bilmiyor. Su, şelalenin aktığı yerdeki çukura girip kayboluyor ve oradan nereye gittiği tespit edilemiyor.

11. 1969 yılında, Ágúst Bjarnason isimli bilim insanı, Surtsey volkanik adasında bir domates bitkisine rastlıyor. Bu ilginç çünkü Bjarnason, adayı ziyaret etmesine izin verilen ender bilim insanlarından bir tanesi.

12. "Turritopsis dohrnii" isimli denizanası türü teknik olarak ölümsüz bir canlı. Bu denizanaları, gelişim süreçlerinde önceki aşamalara dönme kabiliyetine sahip.

13. Japonya'da bulunan Sagano Bamboo Ormanı'nda rüzgar estiği zaman çıkan ses, Japon hükümeti tarafından oy birliği ile kesinlikle korunması gereken sesler kategorisine dahil edilmiş.

14. İzlanda'da bulunan Vatnajokull Ulusal Parkı, dünyanın bilinen en büyük buzuluna ev sahipliği yapıyor. Buzul o kadar büyük ki, yaz aylarında eriyen kısımları, keşfedilmeyi bekleyen devasa mağaralar oluşturuyor.

15. Dünyanın en büyük mağarası ilginç bir şekilde 1991 yılında keşfedilmiş. Vietnam'da bulunan Son Doong Mağarası, dünyanın en büyük uçak gemilerinden 15 tanesini içine alabilecek büyüklükte.

16. Ekvador'daki Tungurahua volkanının yanında bulunan "La Casa del Arbol" isimli ağaç ev, bir uçurumun kıyısına yapılmış ve "dünyanın kıyısındaki salıncak" olarak adlandırılan ürkütücü bir salıncağa ev sahipliği yapıyor.

17. Belize kıyılarında, devasa büyüklükte yuvarlak bir obruk bulunuyor. Bu obruğun çapı 300, derinliği ise 120 metre.

18. Sinekkuşları geri geri uçma özelliğine sahip. Bilindiği kadarıyla bunu yapabilen tek hayvan türü de onlar.

19. Yeni Zelanda'da bulunan Waitomo Mağaraları'nın tavanı, sadece o bölgede yaşayan "Arachnocampa luminosa" isimli ateşböcekleri sayesinde gece göğü gibi parlıyor.

20. Ve elbette karbonat birikmesi ile oluşmuş, dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkale'nin göz alıcılığı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
janeunderwood

o 51 dislike ı kimlr attı mk

aksitesir_

7'de kadın yengeçe mi basmış?

rabia-vardar

SübhanAllah!

tilbe-gunduz

#8 'deki enteresanlık değil bir dramdır, üzerine azıcık toprak atın da suya ulaşabilsin zavallı ağaç. Parke taşlarının şeklini alması arasındaki toprağa ulaşma çabasından.

dedittiremez-miyim

8'de ki ağaca acıdım. Taşın arasından, toprakta ki suya ulaşmak için ne hallere girmiş garibim.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimÇinHong KongJaponya
Görüş Bildir