Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Tehlikeli Akıl Hastanesinden Kaçabilecek misin?

-

Bir gün, bir sebepten ötürü akıl hastanesine düştüğünüzü ve birden fazla testten geçirildiğinizi fakat buna rağmen akıl sağlığınızla alakalı kesin bir kanıya varamadıklarını farz edin. Ne yapardınız?

Pek çoğumuz bir şekilde kurtulmaya, akıl sağlığının yerinde olduğunu kanıtlamaya çalışırdı ısrarla, öyle değil mi?

Örneğin, sizin önünüze dikilen görevli kişilerin sorularına vereceğiniz cevaplar, sizin mental durumunuzun iyi olduğunu ve hasta olmadığınızı gösterir.

Haydi deneyin bakalım!

Not: Bu test tamamen eğlence amaçlı hazırlanmıştır, hiçbir şekilde kesin bir yargıya varmak için kullanılamaz.

Kapıyı açtın, tam çıkacakken bir görevli seni gördü ve durdurdu. Sorgu odasına alındın ve sana psikoloji temelli sorular yöneltmeye başladılar! Sen, akıl sağlığının yerinde olduğunu söylesen de, buradan çıkabilmenin tek yolu var: Tüm soruları doğru bilmek!

Hazırım, başlayalım!

1. Şizofreninin anlamını sordu sana...

2. Karşıdaki insanın güvenini ve sevgisini suistimal ederek zamanla özgüvenini ve özsaygısını yaralamak olarak bilinen manipülasyon tekniği hangisidir?

3. Aşağıdaki cümleyi tamamla bakalım!

.. zamanı gelene kadar beklemektir, sabırdır.
.. size sıkı sıkıya sarılmış bir çift koldur, kendinden geçmektir.
.. karşı cinse duyulan aşırı istek duygusunun sonucudur.
.. kuralları yıkmaya çalışmak, hiç bitmeyen çiftleşme duygusudur.

4. Kişinin kendisinin, eşinin, yakınlarının ve önemli kişilerin eşlerinin yaratılarak, gerçeklerinin yerlerini aldığı şeklindeki sanrı hangisidir?

5. Annenin oğluna hastalık derecesinde ve tüm ruhsal doyuma erişildiği aşırı bağlılığı olarak bilinen kompleks hangisidir?

6. Bir şeyleri tanıyamama, belirli özelliklerini fark edemeyip, bilinçsiz bir şekilde bilgiyi eleme sorunu hangisidir?

7. Burada ne gördüğünü soralım bir de!

Canavar Suratı
Yarasa
Silah
Kelebek

8. Hangisi "Bazı insanlar dürüsttür" önermesiyle çelişir?

Bazı insanlar dürüst değildir.
Bütün insanlar dürüsttür.
Bazı insan olmayanlar dürüst olmayandır.
Hiçbir insan dürüst değildir.

9. Asla değişmeyeceği kabul edilen mutlak değerleri kabul eden, bu bilgilerin mutlak hakikat olduğunu, inceleme, tartışma yahut araştırmaya ihtiyacın olmadığını savunan anlayışa verilen isim hangisidir?

10. Yeni bir ortama girdiğini varsayalım...

Herkesle anlaşmayı, herkes tarafından sevilmeyi yeğlerim.
Ayak uydurmaya çalışırım.
Pek de umurumda olmaz kimse, işime bakarım.
Ortamın yıldızı olma isteğimi çok da belli etmeden, işimi yaparım.

11. Zihinsel sağlığını kontrol etmek istediler şimdi de! Şekildeki çubukları en alttakinden en üsttekine doğru sırala!

D-F-A-C-G-E-B-G
D-G-A-F-C-E-B-H
D-A-F-C-G-E-B-H
D-F-A-G-C-E-B-H

12. Bir tanışma esnasında, 10 tane insan birbiriyle el sıkışmıştır. Toplamda kaç kez el sıkışma yaşanmıştır?

45
80
10
50

Daha ilk soruda yakalandın!

Daha ilk soruda soru yargıçları seni tongaya düşürdüler ve yakalandın. Neyse problem yok, zihnini biraz dinlendirdikten sonra tekrar çöz bakalım testi!

Hastanenin koridorlarına sıkıştın kaldın!

Aklın, beynin falan mı karıştı, ne oldu böyle? Zihninin odağını tam manasıyla teste çeviremedin öyle sanıyoruz ki. Fakat sorun yok, hepimizin başındaki sıradan bir beladır bu, odaklanamamak. Birkaç saniye dinlendir zihnini ve baştan çöz testi!

Duvarlar seni tanıdı!

Aslında ilk iki sorudan sonra, hastanenin duvarlarını yıkıp geçecekmişsin gibi bir izlenim vermiştin fakat olmadı. Zihinsel anlamda odaklanarak başlamış, dikkatini toplamıştın fakat anlık bir zihinsel kayıp, yanlış cevaplamana sebep oldu. Olsun, haydi bir daha!

Zihinsel sanrılar sonun oldu!

İşler birazcık kızışmaya başlayınca, zihnini kolaylıktan zorluk seviyesine çekmekte birazcık zorlandın gibi sanki. Anlık kaymalar olabilir, çok da takılmamak lazım. Baştan çözelim, haydi!

Anne sevgisi senin zihnini parçaladı!

Aile ilişkilerine karşı takındığın umursamaz tavır, seni bu konudaki bir soru karşısında başarısız duruma soktu. Neyse, yapacak bir şey yok! Haydi bir daha dene!

Anlık bilinç kayması yaşadın!

Bilinç, insanoğlunun hükmetmekte en çok zorlandığı bilişsel kavramlardan birisidir. Kontrol altına alması, yaşamın doğru tarafına kanalize etmesi pek zordur. Bu nedenle pes etme, tekrar dene! Kaçalım şu lanet yerden!

İçini şiddet kaplamış!

Sana bu aşamada bilerek sordular bu soruyu, zihninin derinleri ne kadar şiddetle kaplı bunu görmek istediler ve sen de maalesef bu aşamada başarısız oldun! Neyse, haydi bir daha!

Sıkıştın kaldın!

Güzel gidiyordun, zihninde iyice teste odaklanmış gibiydi fakat yine olmadı. İlerideki soruların daha da zor olacağını bilirsen belki, bir sonraki başlayışında daha dikkatli olursun. Haydi bakalım, kaçalım şuradan!

Felsefe senlik değil!

Olayı, psikolojik bağlamdan çıkarıp felsefi kavramalara bilerek kaydırdılar ki zihninle ne denli barışık olup olmadığını görmek istediler! Fakat, sen anlık yaşadığın odak kayması problemi nedeni ile yanlışa gittin! Her neyse, son adımlar, haydi!

Odanın ruhu seni çağırıyor!

Karşındaki sorgucuları kendine inandırmana ve akli dengenin yerinde olduğunu göstermene birkaç soru kalmıştı ki anlık bir dikkat bozukluğu seni ele verdi! Olsun, haydi bir daha!

Cehennemin alevi!

Son sorular geldikçe karşındaki sorgucuların tek bir amacı var, zihnini zehirlemek ve aklını, cehennemin sönmez alevlerinde yerle bir etmek! İzin verme onlara, kaçalım bu lanetli yerden!

Ramak kalmıştı!

Son bir adım kalmıştı, sadece son bir soru, sadece son bir cevap... Son bir adım, haydi!

Akıl tamirhanesinin duvarlarını yıktın!

İşte hem algısı hem de zekâsı ile fırtınalar estirecek bir ruh hastası daha! Sen, yüksek algılama kapasiten sayesinde aralarında ilişki olmayan ve kolay kolay da kurulamayacak soyut ve somut olgular arasında kusursuz ve etkili ilişkiler kurabilen, analitik düşünebilen ve en önemlisi zihinsel işlevleri uyumlu bir şekilde belirli bir amaca yönelik olarak kullanabilen bir bireysin. Kendince geliştirdiğin yöntemler ile problemleri kolayca algılayıp, analiz ederek uzun vadeli çözümler üretebiliyor, bilinmeyenler üzerine somut çıkarımlar yapabiliyorsun. Biraz önce sana yöneltilen tüm sorulara doğru cevap verebilmenin, bu lanet olasıca yerden kaçabilmenin anahtarı da işte bu edindiğin birikimler oldu! Akıl tamirhanesi senin evin değil artık!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oyuncunun-gunlukleri

lan ben şizofren falan değilim niye ben bilemiyom

kimligibelirlenemeyenkisilerce

öyle herkes editör olabiliyomu arkadaşlar ? ben yeniyim de yani bakıyorum şöyle çok vasat abuk şeyler de var

kimligibelirlenemeyenkisilerce

canım yanılan sensin editör. birden fazla akla sahip olmaktır efendim şizofreni. duyguyla muyguyla alakası yok. ;

kik-pik

Aslında, yanılıyorsun :) Günümüz çağında ilgi çekmek amacı ile yayınlanan sinema, benzer içerikli video ve yazılar nedeniyle toplum arasında bu tip bir algı oluştu. Söz ettiğin hastalık ise Dissosiyatif olarak adlandırılıyor. Temelde 5 alt maddede inceleniyor ancak kesin bir iyileşme süreci ve yöntemi bulunabilmiş değil. Saygılarımla

yildirim-salvo

2.soruda yattım mk

mortaldance

Bunları bilmeyenler deli sayılmıyor editör bilmiyorsan söyleyeyim.

nastenka

Yahu adamlar testin başında "Bu test tamamen eğlence amaçlı hazırlanmıştır, hiçbir şekilde kesin bir yargıya varmak için kullanılamaz." diye belitrmiş zaten. Siz niye böyle bir karşı savunmaya geçtiniz anlamadım. Soruları bilemeyebilirsiniz, bu normal. Çünkü soruların çoğu psikolojik terimlerle ilgili. Kimsenin bu soruları bilemeyenlere akıl hastası muamelesi yaptığı yok. Biraz sakin olun...

Görüş Bildir