Dunford'dan Akar İçin: 'Arkadaşım Travmatik Bir Tecrübe Yaşadı'

 > -

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye ziyaretini anlattı, Hulusi Akar için, "Arkadaşımın sesini yeniden duyduğuma memnun oldum" dedi. Akar'ın Dunford'a, Türkiye'nin ABD ve NATO ile geniş tabanlı ortaklığı muhafaza etme isteğini teyit ettiği ve IŞİD'le mücadelede kullanılan İncirlik ve Diyarbakır'daki üsleri açık tutma taahüdünü yinelediği belirtildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford hem İncirlik Üssünde Amerikan askerlerini ziyaret etmiş hem de Ankara'da temaslarda bulunmuştu. Dunford mevkidaşı Orgeneral Hulusi Akar'la da görüşmüştü. General Dunford'ın Türkiye ziyaretine dair açıklamaları ABD Savumma Bakanlığının internet sitesinde Pentagon muhabirleri ekibinden bir gazetecinin yazdığı haberde yer aldı. O habere göre Dunford, "Akar'ı uzun süredir tanırım. İyi mi diye görmek istedim" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Amerikalı mevkidaşına darbe girişimi gecesini anlattı. Yanındakilerden birinin darbecilerin tarafına geçtiğini, kaçırıldığını ve kafasına silah dayandığı ayrıntılarını paylaştı.

ABD ve NATO ile ortaklığın teyidi, İncirlik ve Diyarbakır taahhüdü

Orgeneral Akar, görüşmede Türkiye'nin Amerika ve NATO ile geniş tabanlı ortaklığı muhafaza etme isteğini teyit etti. IŞİD'le mücadelede kullanılan İncirlik ve Diyarbakır'daki üsleri açık tutma taahüdünü yineledi.

Dunford'a göre Ankara'daki görüşmelerde ana eksen Amerika ve Türkiye ilişkilerinin önemiydi. Görüşmelerde ton suçlayıcı değil pozitifti. Gülen'in iadesi de gündeme geldi. Dunford, "Konuyu yönetimime mutlaka ileteceğim" dedi.Orgeneral Hulusi Akar'ın bu ay Washington'a gitmesi planlanıyordu. Dunford, Hulusi Akar'a "Umarım hala gelebilirsiniz. Görüşmemiz gereken çok şey var" dedi ama Ankara'da bu konuları o anda neden gündeme getirmek istemediğini de anlattı. Dunford, "Sabır göstermek istedim çünkü arkadaşım travmatik bir tecrübe yaşamıştı. Oraya elimde yapılacaklar listesiyle gitmek arkadaşlık ilişkisinde uygun düşmezdi. Arkadaşımın sesini yeniden duyduğuma memnun oldum" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir