Görüş Bildir
Haberler
Diktatörlüğün Tanımından Yola Çıkarak Türkiye'nin Diktatörlükle Yönetilmediğinin 12 Kesin Kanıtı

Diktatörlüğün Tanımından Yola Çıkarak Türkiye'nin Diktatörlükle Yönetilmediğinin 12 Kesin Kanıtı

diazepam
29.12.2014 - 15:39 Son Güncelleme: 29.12.2014 - 16:56

Vikipedi'ye göre günümüzde diktatörlük, hukuki olarak Anayasalarda veya devlet içerisindeki diğer politik ya da sosyal faktörler tarafından sınırsız bir liderlik imkanları kazanan, otokraside mutlak üstünlüğü bulunan yöneticilerin iş başında olduğu sistemlerdir. Yani diktatörlük, diktatörün tek söz sahibi olduğu, keyfi, akıl ve sevgiden ölesiye korkan rejimlerdir. Peki Türkiye böyle bir rejim mi? Tabii ki değil, işte delilleri.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Diktatörlüğün en büyük iki baş düşmanı akıl ve sevgidir, bu iki şey diktatörü sonsuz derecede rahatsız eder. Bunun içindir ki dikta rejimlerinde aklın gelişmesi engellenirken, sürekli çatışma haliyle toplumdaki sevgi de öldürülür.

2. Diktatörlükte keyfiyete dayalı yönetim öne çıkar. Tek bir kişi tüm ülkeyi istediği gibi yönetir, ihaleleri istediklerine verir, kendi zenginini yaratır, cebini doldurur.

3. Diktatörlük, diktatörün topluma kıskançlık, nefret , nifak tohumları ekerken gelişmemişliği veya az gelişmişliği, eğitimsizliği, vs. araç olarak kullanıp empoze ettiği bir yönetim biçimidir.

4. Diktatörlük bizzat kendisini daima bir demokrasi ya da demokrasi getiricisi olarak gösterir. Halkın kendisiyle özgürleştiği ve zenginleştiği propagandasını yapar.

5. Sansür, baskı, korku, yasaklar ve tehdit bu rejimin temel taşlarından bazılarıdır.

6. Diktatörler insanlara bir tehditin veya düşmanın varlığından bahsedip, onları korkutur. Zamanla bu korku nefrete dönüşür sonra da bu nefreti düşman gördüklerine karşı kullanır ve bu nefreti diri tutmak için propagandaya devam edersin.

7. Diktatör güce tapar, ancak güç kendisine geçtiğinde önce kendisine tapmaya başlar ve zamanla başkalarının da kendisine tapmasını doğal hakkı olarak görür ve bunu bekler.

8. Öfke, korku ve saldırganlık hem lider konumundakilerin hem de bu rejimi destekleyenlerin ortak özelliğidir.

9. Yönetim bütün erkleri elinde tutar, tutmaya çalışır. Demokrasi için gerekli, dengeleyici, denetleyici, sigorta olabilecek kurumların kontrolünü ele geçirmeye gayret eder.

10. Diktatör, bisiklete binen kişiye benzer, durursa devrilir. Bu yüzdendir ki diktatörlük rejimi hiç durmaz, sürekli yeni düşmanlar, yeni gündemler üretir, kutuplaşmayı, düşmanlığı, kini sürekli pompalar ve bunun propagandasını yapar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Diktatörler, insan haklarına ve demokrasiye inanmazlar, bencildir, ben merkezcildir, çıkarcıdır.

Aynı zamanda empati yoksunudur, merhametsizdir. Usta demagogdur, geniş kitlelerin duygularını, inançlarını okşayarak onları aldatmayı iyi becerir. Katlettiği, zulmettiği insanlar onun için sadece istatistik sayılarıdır, kendine güveni yoktur, korkular ve kaygılar içinde yaşar.

12. Diktatörlüklerde neyin doğru, neyin yanlış, neyin suç, neyin ülke yararına olduğuna bir tek kişi karar verir.

Bonus - Diktatörlüklerde muhalefet yoktur, onlar ya haindir ya da ajan.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
118
54
8
7
7
6
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eymen Demir

Bu içeriği okuyup ciddi ciddi düşünerek ve hissederek "Aynen ya iyi ki diktatörlükle yönetilmiyoruz bunlar iyi ki yok" diyecek insan yüzdesi çok fazla...

Cihan Abatay

Harbiden ya. Allahtan diktatörlükle yönetilmiyoruz. Düşünsene Küba gibi olduğumuzu, Devlet Başkanımızın halkın içinde korumasız gezdiğini, bir büyükşehire gi... Devamını Gör

Emre Öznur

diktatörlükle yönetilen ülkede diktatör kelimesini bu kadar rahat ağzına sakız gibi dolayanların cezasız kalmayacağını da unutmayın. kuzay korede, çinde, küb... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

kendin yazmışsın cumhuriyetin ilk yılları diye ne bekliyordun çiftçi bir toplumun, saltanatla yetişmiş bir toplumun pat diye cumhuriyet rejimini kabul edip ç... Devamını Gör

aero

Ama yol yaptı -_-

TİRYAKİ

"çalıoo ama çalışıoo" "çalıorsa bende çalıoo size ne kardeşim" "avradımın üstünde yakalasam oyum yine onun" sonra bu ülke neden bu halde :D fazlası gene müst... Devamını Gör