Devlet Tiyatroları 12 Aralık'ta Perdeleri Kapatıyor

 > 
519PAYLAŞIM

Devlet Tiyatroları çalışanları 12 Aralık’ta greve gidiyor. DT’nin 12 ildeki sahnelerinde 650 çalışan o gün “perdeleri kapatacak”.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Devlet Tiyatroları (DT) çalışanları 12 Aralık’ta greve gidiyor. DT’nin Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren sahnelerinde 650 çalışan “perdeleri kapatacak.” O gün oyunlar sahnelenemeyecek. Çalışanların greve gidişinin en büyük nedeni ise yıllardan bu yana “süreli sözleşmeli personel” olarak DT’de çalışmaları ve hükümetin kamuda çalışan taşeron işçilere verilecek kadro uygulamasından yararlanmak istemeleri.

Çalışanlar, 12 Aralık’ta işyerlerinde olacaklar ancak hiçbir iş yapmayacaklar. Örneğin ışıkçı sahne üzerindeki aydınlatmayı yapmayacak, oyun dekorları taşınmayacak, oyunların ses düzeni yapılmayacak. Böylece 12 Aralık günü DT’nin tüm perdeleri kapanacak.

Teknik ekibe bağlı 650 süreli sözleşmeli personel bulunuyor

Kadro sınavı yok DT’nin Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren sahnelerinde, büro çalışanlarıyla birlikte, ışıkçı, sesçi, kondüvit, aksesuarcı, sahne makinisti gibi teknik ekibe bağlı 650 süreli sözleşmeli personel bulunuyor. “Süreli sözleşmeli personel” çalışanları, bir ayda 26 iş günü üzerinden çalışıyor ve kamudaki pek çok haktan mahrum kalıyor.

DT yönetimi, çalışanları, yılda 15 gün ücretsiz izne çıkarmayı zorunlu tutuyor. Aralarında 18 yıldan daha fazla süredir çalışan “süreli sözleşmeli personel” olmasına karşın DT yıllardan bu yana “kadro” sınavı açmıyor. Çalışanlar da kadroya giremiyor.

Yıllardan bu yana “süreli sözleşmeli personel” çalışanları, artık haklarını elde etmek amacıyla, Türkiye Otel, Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası’na (TOLEYİS) üye oldu. DT’de sahnelenen oyunların “kemik” kadrosunu oluştan 650 çalışan 12 Aralık’ta greve gidiyor. Greve giden işçiler 12 Aralık’ta “perdeleri kapatacak.”

'DT Genel Müdür ara buluculuk yapmadı'

Greve ilişkin TOLEYİS’ten bir açıklama yapıldı. Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren DT çalışanlarının sendika üyesi oldukları ve sendikanın da Toplu İş Sözleşmesi yetkisi aldığı belirtilen açıklamada, “Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı DT Genel Müdürü sözleşmeye oturmamış ve resmi ara bulucu safhasında da oturuma katılmamıştır” denildi.

Bunun üzerine sendikanın grev kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu kararın alınmasına sebep, toplu iş sözleşmesi oturumlarına katılmayan, iş yerinde sendika istemeyen davranıştır. Böyle davrananların devletimizi yöneten bir kısım bürokrat olması bizi hayrete düşürmüştür. Şimdi başta Başbakan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı’nı olaya el koymaya çağırıyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir