Demirtaş’tan 'İç Güvenlik Paketi' Yorumu: 'Deveye Benziyor, Neresini Düzelteceğiz?'

 > -

Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yıldönümü için yapılan anmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sokağa sıkıyönetim getireceği eleştirilerinin hedefindeki ‘İç Güvenlik Paketi’ için, “Deveye benziyor, neresini düzelteceğiz” dedi.

HDP lideri, Berkin Elvan nezdinde katledilen tüm çocukları andığını söyleyerek, AK Parti döneminde yüzlerce çocuğun katledildiğini, İç Güvenlik Paketi’yle bu sayının binleri bulacağını söyledi.

‘Paketle katledilen insan sayısı binleri bulacak’

Demirtaş şöyle konuştu: “12 yıllık AKP iktidarı döneminde yüzlerce çocuk, sokaklarda katledildi. Bunların bir tanesiyle alakalı olarak bu ülkenin başbakanı ya da cumhurbaşkanı üzüntü ifade eden cümle kurmadı, kuramadı. Sokakta bu kadar büyük bir güvenlik gücü terörü hali hazırda uygulanırken, soruşturulmamış yüzlerce faili belli cinayet ortada dururken hükümet bununla yetinmiyor. O nedenle yeni bir güvenlik yasa paketini parlamentodan geçirmeye çalışıyor.”

Berkin’in hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını söyleyen Demirtaş, “Berkin gibi evlatlarımızın böyle aleni katliamlarını durdurmak için de bu ülkede hukuku, kurumsallaşmış bir demokrasiyi hakim kılmamız lazım. Bizim arkasına sığınacağımız kavram, intikam değil, hukuk çerçevesinde hesap sormak olmalıdır. Bu hesabı da Türkiye’nin ilericileri, demokratları sorabilir ancak” dedi.

‘Paket geri çekilmedikçe değişiklik oldu demeyeceğiz’

Güvenlik paketinin geri çekilmesiyle ilgili taleplerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş şu yanıtı verdi: “Biz paket tümden geri çekilmedikçe orda bir değişiklik oldu falan demeyeceğiz. Geri çekilecek. Komisyona gelecek. Komisyonda dört grup oturup birlikte tartışırlar. Paketin pansumanla düzelecek bir tarafı yok. Paket deveye benziyor. Sormuşlar ya ‘Boynun neden eğri’, ona benziyor. Neresini düzelteceğiz bu paketin?”

  • Diken
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir