Davutoğlu: 'AİHM'nin Kararı Çalışmalarımızı Etkilemez'

 > -

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) cemevleriyle ilgili kararını değerlendirirken, "Çalışmalarımızı etkileyecek bir durum değil. Biz kendi yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Davutoğlu, AK Parti TBMM Grup toplantısından sonra bir süre Meclis'teki makam odasında çalışmalarını sürdürdü.

Davutoğlu, daha sonra iktidar kulisine geçerek bazı milletvekilleriyle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

Meclis'ten ayrılırken bir gazetecinin "AİHM'in Türkiye'nin cemevlerine yönelik ayrımcılık yaptığına ilişkin kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, Davutoğlu, "Çalışmalarımızı etkileyecek bir durum değil. Biz kendi yolumuza devam edeceğiz" karşılığını verdi.

Başbakan Davutoğlu, saat 18.00'de Alevi temsilcileriyle yapacağı görüşmeye ilişkin sorular üzerine de "Bu daha ilk aşama... Daha başka Alevi kanaat önderleriyle de bir araya geleceğiz, çalışmalarımız devam edecektir. Bu görüşmenin AİHM kararıyla bir ilgisi yok. Tamamen yerli süreçtir. Böyle devam edecektir" diye konuştu.

Alevi federasyonlarından ortak açıklama

Öte yandan, Alevi- Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonunca yapılan ortak açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Alevi toplumunun sorunlarına yönelik açıklamalarının dikkatle izlendiği, Alevi inancının ve eşit yurttaşlık taleplerinin çözüme kavuşturulması taraftarı ve sorunun muhatabı olunduğu belirtildi.

Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut'un ortak imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ülkede hak, adalet ve toplumsal barış sorunlarının devam ettiği belirtildi.

Alevi toplumunun inancı Aleviliğin inkar edildiği, yasal haklardan yoksun bırakıldığı ve zorla asimile edilmeye çalışıldığı ileri sürülen açıklamada, "Hükümetler, özellikle 12 yıllık AKP iktidarı, Alevi inancımızı kendilerine göre dizayn etmeye çabalıyorlar. Sorunun çözümü için Alevi toplumu ve temsil kurumları ile müzakere yapılmıyor, çözüm önerileri geliştirilmiyor. Avrupa insan haklarının verdiği kararlar uygulanmaya konulmuyor" görüşü savunuldu.

Alevileri tedirgin eden durumunun kamusal alanlara yönelik uygulamalara ağırlık verildiği iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"AKP iktidarı döneminde gerçekleştirilen 7 Alevi çalıştayı sonucunda, Alevi sorununu çözmek için hiçbir çözüm üretilemedi. Sorunlar, müzakereler ve sorunun muhatapları ile çözülür. Hükümet bunun tersini yapıyor. Alevi toplumunu ve temsili kurumlarını muhatap almıyor. Aleviler olmadan Alevilik sorunları çözülemez. Alevi toplumu ve temsilci üç federasyonumuz Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonu olarak hükümetin ve özellikle Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Alevi toplumunun sorunlarına yönelik açıklamalarını dikkatle izlemekteyiz. Alevi inancımızın ve eşit yurttaşlık taleplerimizin çözüme kavuşması taraftarıyız, sorunun muhatabıyız. Bu gücü ve ikrarı toplumumuzdan, inancımızdan ve temsiliyetimizden alıyoruz."

Başbakan Davutoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Alevi temsilcileriyle bugün bir görüşme yapacağının yeni öğrenildiği bildirilen açıklamada, "Biz, Alevi temsilcileri olan 3 federasyonun bu konuda bir haberi yoktur. Hangi Alevi temsilcileri ile görüşüldüğünü biz de merak ediyoruz. Çözümün adresi bellidir, biz muhataplar olarak hazırız. Sorun, Alevi toplumu ve kurumları muhatap alınarak tüm siyasal partileri ve dinamikleri ortaklaştırarak, güvene dayalı, şeffaf ve politik çıkarlar gözetilmeden yapılmalıdır. Biz buna hazırız" ifadesine yer verildi.

  • AA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAleviBaşbakanBekir BozdağTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir