Cumhurbaşkanlığı'ndan New York Times'ın 'Beyin Göçü' Haberine Yalanlama: 'Çeyrek Milyonun Üzerinde Değil'

 > -

Amerika'nın en önemli gazetelerinden New York Times, geçtiğimiz günlerde "Türkiye'den yurt dışına göç" konulu bir habere imza atmış, göçün başlıca nedeni olarak "kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi" göstermişti. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, haberi yazılı bir açıklamayla yalanladı. Açıklamada gazetenin verdiği TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı ve "The New York Times makalesinde bahsedilen çeyrek milyon ifadesi, yurt dışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurt dışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade etmektedir" denildi. 

New York Times, 2 Ocakta yayımladığı haberinde Türkiye'den yurt dışına yaşanan göçü ele almıştı.

New York Times Türkiye'den Göçü Haber Yaptı: 'Yetenekli ve Varlıklı Türkler Kitleler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor' - onedio.com
New York Times Türkiye'den Göçü Haber Yaptı: 'Yetenekli ve Varlıklı Türkler Kitleler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor' - onedio.com

Haberde 'Türkler, kitleler halinde ülkeyi terk ediyor' denilmişti.

"Erdoğan'ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, kitleler halinde ülkeyi terk ediyor" başlığı ile yayımlanan söz konusu haberde Türkiye'den ayrılanların profillerine dikkat çekilmiş ve ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye'yi terk ettiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, yayımladığı bir açıklamayla New York Times'ın haberinde yer alan TÜİK verisinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi👇

"The New York Times gazetesi internet sitesinde 2 Ocak 2019 tarihinde Carlotta Gall tarafından kaleme alınan, kimi yabancı ve yerli basın organlarında haberi yapılan yazıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri referans gösterilerek, "2017 yılında Türkiye'den göç eden Türk sayısının çeyrek milyonun üzerinde" olduğu iddia edilmiştir. Ancak kamuoyuna açık olan TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye'den göç eden vatandaşlarımızın sayısının yazıda iddia edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil, aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir. Bu sayı iddia edilenin yarısından daha azdır. Bununla birlikte Türkiye'ye yurt dışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir ve yurt dışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir. The New York Times makalesinde bahsedilen çeyrek milyon ifadesi, yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını değil, yurt dışına göç eden vatandaşlar ve yabancı uyrukluların toplamını ifade etmektedir. Türkiye'ye geri göç eden vatandaşları ve yabancı uyrukluları içermemektedir. Türkiye İstatistik Kurumu internet sitesinde yer alan verilere ulaşılabilir."

Açıklamanın sonunda "New York Times'ın bu maddi hatayı ivedilikle düzelteceğini ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden, objektif ve daha özenli habercilik yapacağını ümit ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir