Çıta Bu Kadar Yükseltilir! İsveç'i Diğer Ülkelerden Ayırarak Zirveye Taşıyan 9 Harika Özellik

659PAYLAŞIM

İsveçliler yaşam tarzlarıyla dünyayı şaşırtmaktan asla geri kalmıyorlar! Gelin yaşam sırlarından birkaçına göz atalım:

1. İsveç çevreye önem veren bir ülke:

Eğer çevre dostu bir hayatın nasıl olduğunu merak ediyorsanız en kısa sürede İsveç'e gitmelisiniz. Benzin yerine biyoyakıt kullanmaya ilk başlayan ülke olmasıyla beraber, İsveç'in sıfır atık ve geri dönüşüm sistemi dünyanın geri kalanı için harika bir örnek oluşturuyor.

2. İsveç'te her yıl yeniden inşa edilen bir otel bulunmakta:

Dünyanın ilk buzdan oteli İsveç'te bulunuyor ve her yıl Aralık ayından Nisan ayına kadar baştan inşa ediliyor. Kalın duvarlar, eşyalar, bar ve hatta bardaklar bile buzdan yapılıyor. Buz Otel'in odaları asla aynı kalmıyor, çünkü her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden mimarlar ve sanatçılar otelin tasarımında çalışmak üzere davet ediliyorlar.

3. İsveçli insanlar Jante Kanunları'na göre yaşıyorlar:

Jante Kanunları, İskandinav ülkelerinde yaygın olan adap kurallarıdır. Kanunun 10 kuralı şöyledir:

 • Özel olduğunu düşünemezsin.

 • Bizim kadar iyi olduğunu düşünemezsin.

 • Bizden zeki olduğunu düşünemezsin.

 • Bizden daha iyi olduğunu düşünemezsin.

 • Bizden daha fazlasını bildiğini düşünemezsin.

 • Bizden daha önemli olduğunu düşünemezsin.

 • Hiçbir şeyde iyi olduğunu düşünemezsin.

 • Bize gülemezsin.

 • Kimsenin seni umursadığını düşünemezsin.

 • Bize bir şey öğretebileceğini düşünemezsin.

Bu kuralların sizi toplum içinde önemsiz hissettirmek için olmadığını, nasıl çalıştığını anlamak için tek yapmanız gereken İsveç'te bir restorana, tatil yerine ya da alışverişe gitmek. Bu İsveçlilerin maddi durumları ya da bilgileriyle hava atmadıklarını ve diğerlerine üstünlük taslamadıklarını görmeniz için yeterli olacaktır. Bu kuralların ana fikri budur.

4. Samboende, särbo, iblandbo:

İsveç'te birkaç farklı aile ilişkisi vardır. Bazı çifler evlenmek için acele etmezler. 10 yıldır birlikte yaşayıp, çocuk sahibi olup hala evlenmemiş olabilirler. Bu gibi durumlarda çiftler üç kategoriye ayrılırlar:

 • Samboende: Birlikte yaşayan ve ortak evi bulunan çiftler.

 • Särbo: Birlikte yaşamayan ama uzun süredir birlikte olan ve haftasonlarını, tatilleri birlikte geçirmeyi tercih eden çiftler.

 • Iblandbo: Arada sırada birlikte yaşayan partnerler.

5. Fika:

Fika gün içindeki kahve arasıdır ve İsveçlilerin hayatında önemli bir yer kaplar. Bu yüzden bir İsveçliye asla kahve içmenin kötü olduğunu söylememelisiniz: Çünkü size inanmazlar. 

18. yüzyılın ikinci yarısında İsveç Kralı III. Gustav kahvenin sağlığa kötü etkilerini kanıtlamak için bir "Kahve Deneyi" gerçekleştirmiş. İdam mahkumu ikiz kardeşler deneyde yer almışlar ve Kral hayatları boyunca ikizlerden birinin 3 fincan kahve, diğerinin de aynı oranda çay içmesi şartıyla cezalarını müebbete çevirmeyi teklif etmiş.

Varılan sonuçları gözlemlemesi ve Kral'a rapor etmesi için 2 fizikçi görevlendirilmiş. İki doktor da deneyler tamamlanmadan ölmüş. Kral da öyle. Çay içen ikiz 83 yaşında ilk ölen kardeş olurken, diğer kardeşin ölüm tarihi halen bilinmiyor.

6. Ülke halkı farklı pizzalara bayılıyor.

İsveç'te birçok İtalyan restoranı bulunur. Fakat bu restoranların menüleri biraz farklıdır. Mesela İsveç'teki en popüler yemek şişte et ve özel sos ile yapılan Kebap Pizza'dır. Muzlu pizza da deneyebileceğiniz pizzalar arasındadır.

7. Kişisel alana verilen önem gerçekten takdire şayan.

İsveçli insanlar kişisel alana o kadar önem verirler ki acil bir durum olmadığı sürece sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Otobüs duraklarında bile insanlar birbirlerinden belli bir uzaklıkta dururlar.

8. Ulusal eğlenceler:

Eğer atış yeteneğinizi test etmek istiyorsanız İsveç'in karnaval oyunlarından biri olan fıçıya ringa balığı atma oyununu denemelisiniz. Oyunun kazananı doldurulmuş balık kazanıyor.

9. Nakitsiz ödeme şekilleri oldukça yaygın:

İsveç'te halka açık tuvaletler bile kredi kartı ödemelerini kabul etmekte! Bu arada tuvaletlerin kapılarında da LED ışıklar bulunmakta ve dolu olup olmadığını göstermekte.

BONUS: ABBA üyelerinin garip kıyafetler giymesinin nedeni...

Ünlü ABBA grubunun müzisyenleri daha az vergi ödemek için abartılı kıyafetler giyiyorlardı. Zamanın İsveç kanunlarına göre kıyafetlerin günlük giyim için olmadığı kanıtlanırsa vergi indirimi uygulanıyordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fenni-sunnetci

herseye ragmen isvecte hayat cok monoton,biz de oyle mi ya !! hergun yeni bir aksiyon hem de en tuhafindan mesela bugunun konusu,kizlarin top oynamasi haram,ille de gece gunduz ibadet . yaaaa alanda yiyen mi !!

psychocrisis

çok şükür bizde malazgirt savaşını kazandık

kennedy

bugün de övdük iskandinavı çok şükür

baboshako

Bidaha geri gelebilseydim dünyaya bi iskandinav ülkesinde bir türk olarak gelseydim keske

jord

3 numaraya katilmiyorum, devlet millete siz ozelsiniz soyle iyisiniz boyle iyisiniz aslansiniz kilsiniz tuysunuz empoze ediyor diye soylemler geliyor kulagimiza

Gizli Kullanıcı

Geçmişleri türklere dayandığını duymuştum ordan yine yırttık ;)

Görüş Bildir