Büyük Adımlar Atarak Yeni Bir İş Kurmadan Önce Mutlaka Kendinize Sormanız Gereken 18 Soru

1PAYLAŞIM

Düşün düşün insan işin içinden çıkamıyor!

Kaynak: https://www.businessknowhow.com/startup/...

Eğer bir iş kurmak istiyorsanız önce kendinize bu konuda birçok soru sormanız gerekir...

Bir iş kurmak başta kolay görünebilir fakat durum aslında böyle değildir. Birçok insan iş kurmak için gerekenleri bilir fakat çoğu başarılı işletme sahibi işi daha kolay yürütmelerini sağlayan daha fazla yeteneğe ve bilgiye sahiptir. Sizin de bir iş kurmadan önce bu becerileri nasıl edineceğinizi düşünmek için kendinize birkaç soru sormanız gerekebilir. İlk başta kişisel sorularla başlayabilirsiniz:

1. İşlerinizi zamanında yapmaya motive olabilir misiniz?

Kendi işinize sahip olduğunuzda size işinizi ne zaman yapmanız gerektiğini söyleyecek bir patronunuz ya da müdürünüz olmayacaktır. İşinizi yürütebilmek için kendinizi motive etmeli ve işlerinizi zamanında yapmanız gerekir.

2. Zorluklarla karşılaştığınızda hemen pes eder misiniz?

İşletmeler sürekli değişim gösterir. Zorluklarla karşılaştığınızda kolay kolay pes etmiyorsanız bu işinize yarayacaktır. Eğer durum böyle değilse kendinizi sürekli bir savaşın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

3. Karşılaştığınız sorunlara yaratıcı çözümler bulabilir misiniz?

Yaratıcı çözümler bulabilmek işletme sahiplerinin mutlaka sahip olması gereken bir özelliktir. Bu yeteneğinizi geliştirmek için problemlere farklı açılardan bakmayı öğrenmeniz gerekir. İlk aklınıza gelen çözüm yerine alışık olduğunuzdan farklı bir açıdan olaylara bakın ve standart cevaplardan kaçının.

4. Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?

Güçlü ve zayıf yanlarınızı bulabilmek sizin için önemlidir. Güçlü ve zayıf yanlarınızı bilmek zamanınızı nasıl kullanabileceğinizi, ne zaman yardıma ihtiyacınız olacağını ve yardıma ihtiyacınız olduğunda konuda uzman kişileri çağırabilmenizi sağlar.

5. İşinizi yürütmenize yardımcı olacak hangi yeteneklere sahipsiniz?

İşletme sahipleri birçok farklı yeteneğe ihtiyaç duyabilirler. Zaten sahip olduğunuz yetenekleri düşünün ve bunları işinizi büyütmek için nasıl kullanabileceğinize karar verin.

6. İşinizi etkili bir şekilde yürütmek için hangi yetenekleri öğrenmeniz ya da geliştirmeniz gerekir?

İşinizi en etkili şekilde yürütmek için hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Zamanınızı ayırıp öğrenmeniz gereken ve sizi iş alanınızda ilerlemenizi sağlayacak yetenekleri seçin.

7. Gerçekten sevdiğiniz ve sizin için anlamlı olan bir işi mi yapacaksınız?

Bir işi yürütmek çok fazla efor gerektirir ve uzun süre kendinizi işe adamanız gerekir. Eğer sevdiğiniz bir işi yaparsanız bu süreç sizin için çok daha keyifli ve kolay geçecektir. İlerlemeyi istediğiniz bir iş yapmak sizi motive eder ve işleri daha kolay yapmanızı sağlar. İlgilendiğiniz konuları işinize nasıl dahil etmeniz gerektiğini düşünmelisiniz.

Bu soruları cevapladıktan sonra bir de işle ilgili sorulara bakmanız gerekir:

1. Gerçekten para kazanabileceğiniz bir fikriniz var mı?

Bütün iyi fikirler para kazanmanızı sağlamaz. İyi bir iş fikri bir problemi çözmeli ya da bir ihtiyacı karşılamalıdır. Belirli bir grubun sorunlarını çözebilecek ve paralarını harcamalarını sağlayacak kadar spesifik bir konuda olmalıdır. Büyük şirketler yeni bir ürün çıkarmadan önce yeni fikirler bulmaya ve tasarım yapmaya oldukça fazla para ve zaman harcarlar. Bu yüzden iş fikirlerinizi test etmeli ve işe başlamadan önce para kazandıracağınızdan emin olmalısınız.

2. Rakipleriniz kimlerdir?

Sizinle aynı alanda olan ve benzer hizmetleri veren kişilerle ilgili elinizden geldiği kadar araştırma yapın. Edindiğiniz bilgiler işinizi bu alanda nereye konumlandırmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlar.

3. Rakibinizden sizi ayıran ve sunduğunuz ürün ve hizmetleri benzersiz yapan nedir?

Eğer sunduğunuz servisleri ve ürünleri müşterilerin tercih etmesini istiyorsanız sizi diğerlerinden ayıran özellikleri bilmelisiniz. Bu aynı zamanda etkili bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olur.

4. Hedef müşteri kitleniz kimlerdir?

Her işletmenin müşterilere ihtiyacı vardır ve çoğu başarılı işletme müşteri kitlelerini rahatça tanımlayabilirler. Müşterilerinin hangi ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmaları gerektiğini bilirler. Aynı zamanda müşteri kitlerinizin maddi durumuna uygun ürün ve hizmetler sunacağınızdan emin olmalısınız.

5. Etkili iş ve satış planlarınız var mı?

Hiçbir işletme yeni müşteriler olmadan ilerleyemez. Bunun için etkili bir iş planı oluşturmalı ve iletmek istediğiniz mesajı verebilmelisiniz. Müşterilerinizin isteklerini zorluk çekmeden nasıl karşılayacağınızı bilmelisiniz.

6. İşiniz için hedefler belirlediniz mi?

Hedefler belirlemek her iş planı için gereklidir. Fakat hedefler belirlemenin haricinde bunlara ulaşabilmelisiniz. Hangi hedeflerin zamanınızı ayıracak kadar önemli olduğunu belirleyip onlar üstüne sistemli bir şekilde çalışmalı, gerekli şeyleri belirlemeli ve başarmak için yapmanız gerekenleri belirlemelisiniz.

7. İşe başlarken sermayeye ihtiyacınız olacak mı ve olacaksa bunun miktarı ne kadar olmalı?

Tüm işler başlangıç için çok büyük meblağlarda sermaye gerektirmez fakat hiç sermayeye ihtiyacınız olmadığını düşünmemelisiniz. Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve para kazanan kadar ne kadar zaman gerekeceğini hesaplamalısınız.

8. Bir iş planı yazdınız mı?

Eğer işe başlamak için sermayeye ihtiyacınız varsa bunun için yatırımcıların işinize yatırım yapması için iş planınız yeterince etkileyici olmalıdır. Yatırımcıların dikkatini çekebilecek bölümleri iş planınıza eklemelisiniz. Ayrıca planınızın ihtiyacınız olan miktara uygun olduğundan emin olmalısınız.

9. İşinizde sizin yapamayacağınız görevler nelerdir?

Bu görevleri yapacak kişilere ödeme yapıp yapamayacağınızı düşünmelisiniz. Buna ayıracağınız bütçeyi başlangıçta ihtiyacınız olan paraya eklemeyi unutmamalısınız.

10. Hangi liderlik ve yönetim becerilerine sahip olmanız gerekiyor?

Başarılı işletme sahipleri çalışanlarını ve müşterilerini idare edebilmek için bazı yeteneklere sahip olmalıdır. Şirketlerinin gelecekleriyle ilgili vizyonları olmalıdır. Çalışanlarını korkutmak yerine onlara ilham vermelidirler. Siz de kendi liderlik yönteminize ve bu yöntemi işinizde nasıl etkili kullanabileceğinize karar vermelisiniz.

11. İşinizde nasıl finansal riskler vardır?

İşe başlarken bir sermayeniz olsa da sıfırdan başladığınızda işinizde her zaman finansal riskler olacaktır. İşe başlamadan önce bu riskleri analiz ettiğinize emin olmalısınız. Bu risklere çözümler bulmak için zaman ayırmalısınız. Bu risklerin sizi zorlamayacağından emin olmalısınız. 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Hisse Senedi Almayı Düşünen Yatırımcıların Köşe Bucak Kaçınması Gereken Doğru Bilinen Yanlışlar - onedio.com
Hisse Senedi Almayı Düşünen Yatırımcıların Köşe Bucak Kaçınması Gereken Doğru Bilinen Yanlışlar - onedio.com
Girişimle Uğraşan Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken Sermaye Yatırımını Tüm Detaylarıyla Açıklıyoruz - onedio.com
Girişimle Uğraşan Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken Sermaye Yatırımını Tüm Detaylarıyla Açıklıyoruz - onedio.com
Sonra Duymadık Demeyin! 'Boğa Piyasası' Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Adım Adım Anlatıyoruz - onedio.com
Sonra Duymadık Demeyin! 'Boğa Piyasası' Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Adım Adım Anlatıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir