Bütün 'Otoriter' Yasalar Geceyarısı Geçiriliyor

 > 
440PAYLAŞIM

Bütün 'Otoriter' Yasalar Geceyarısı Geçiriliyor

Bütün 'Otoriter' Yasalar Geceyarısı Geçiriliyor

HSYK, İnternet, Özel Yetkili Mahkemeler, Askerlik Kanunu... Hükümet, bütün otoriter yasaları, Meclis TV’nin yayını kesildikten sonra, geceyarısı geçiriyor.

Yerel seçim yaklaşırken hükümet, kamuoyunda tartışmalara neden olan yasal düzenlemeleri gece yarısı Meclis’ten geçiriyor. Sosyal medyaya düşen ve Başbakan Erdoğan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın Habertürk’ün tepe ismi Fatih Saraç’ı arayarak “Biz Meclis TV’yi kapattırıyoruz, kimse görmesin diye, siz canlı (CHP grup toplantısı) veriyorsunuz” konuşmalarının ardından sabaha karşı yasalaşan düzenlemeler tartışmalara neden oldu.

İnternete sansür getiren, HSYK’nın yapısını değiştiren, ÖYM’lerin kaldırılmasını da kapsayan ayrı düzenlemeler ile Askerlik Kanunu ve torba yasalar özellikle Meclis TV yayınının sona erdiği saat olan 19.00 sonrasında sabaha kadar süren Genel Kurul çalışmalarında yasalaştı. Muhalefete göre, gerçekler milletten saklanıyor.

Taraf ’a konuşan vekillerden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, başta HSYK kanunu olmak üzere İçişleri Komisyonu’nda görüşülen MİT yasası, ÖYM’lerin kaldırılması ve torba kanunlar gibi düzenlemelerin tümünün 17 Aralık yolsuzluk operasyonunu temizlemeye yönelik kanunlar olarak değerlendirdi.

Altay, “17 Aralık soruşturması sonrası apar topar yasalar getiriliyor ve özellikle Meclis’in yayın saatinden sonra Genel Kurul’da görüşerek gerçekleri milletten saklamaya çalışıyorlar. Medyanın da büyük çoğunluğu AKP’nin elinde olduğu için millet TBMM’de olup bitenden habersiz. AKP hükümeti, Meclis’i çamaşır makinesi gibi kullanıyor. CHP olarak, imkânlar dahilinde iç tüzük ve anayasa çerçevesinde itirazlarımızı yapıyoruz. Sayısal çoğunluklarıyla bu yasaları geçiriyorlar” dedi. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise sağlıksız bir çalışma temposu olduğunu söyledi. Kaplan, “Milletvekilleri günlerdir sabahlıyor. Hem komisyon hem genel kurul temposu muhalefet milletvekillerinin görüşlerini aktarmalarında yetersiz oluyor” dedi.

Meclis TV yayınlarının saat 19:00’da sona ermesine tepki gösteren Kaplan, “Bu halktan milletten kopmak demektir. Korkaklıktır, zavallılıktır. Halk muhalefetin sesini duymasın istiyorlar. Yangından mal kaçırma misali Meclis’i sabun fabrikasına çevirdiler. Fason kanunlar, torba kanunlar çıkartarak iç tüzüğü ve anayasayı ihlal etmeye başladılar. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Meclis’te kaliteli yasa yapma süreci bitmiştir” ifadelerini kullandı.

HIRSIZLIĞI ÖRTÜYORLAR

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da gece yarısı çıkan yasaların genellikle toplumun haberinin olmasını istemedikleri yasalar olduğunu belirtti. Türkkan, şunları söyledi: “Gece yarısı çalışmalarda maksat belli; mevcut hırsızlığın, yolsuzluğun üstünü örtebilecek hukuki düzenlemeler yapıyorlar. Bunu yaparken de o kadar acele ediyorlar ki bazen Komisyon’da şekillenen bir yasa maddesinden Genel Kurul’a gelene kadar vazgeçiyorlar, önerge ile maddeyi geri çekiyorlar. AKP ne yapacağını kestiremiyor, bir telaş içinde. Gemi o kadar çok yerinden su alıyor ki Başbakan suyu hukuki düzenlemelerle durdurmaya çalışıyor. Bunu da milletin gözünden kaçırarak yapıyor. Suçluluk psikolojisi böyle bir şeydir. Ama sosyal medya var, milletin bir şekilde haberi oluyor.”

Taraf

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir