Bu Gezegene Daha İyi Bakabiliriz! Okyanus ve Denizlerimizden Çıkan 13 Atık

0PAYLAŞIM

Yüzyıllar boyunca bu atıklar okyanus ve denizlerde yok olmadan hem deniz canlılarına hem de çevreye zarar veriyor.

1. Teneke kutular

Metal atık kategorisine giren teneke kutular denizlere ve okyanuslara en fazla zarar veren atıklardan biri. Yok olma süresi ise 200 yıl!

2. Cam şişe

Kendi kendini yok etmesi çok zor olan ve neredeyse doğadan silinmeyecek bir atık olan cam şişelerin bize ve doğaya verdiği zarar da çok büyük! En az 4 bin yılda yok olabilen cam şişeleri kumsallara bile bırakmamak gerekiyor.

3. Pet şişe

Listenin en tehlikelilerinden biri olan pet şişeler doğada tam 450 yılda yok oluyor! O yüzden her gün su içtiğimiz pet şişeleri kesinlikle ve kesinlikle çöpe atmalıyız.

4. Çakmak

İçinde bulunan maddeler ile bile doğaya çok zararlı olan çakmaklar atıldıktan 100 yıl sonra yok oluyor. Gerçekten korkunç!

5. Pil

İzlemesi zor olan atıklardan biri olan piller eğer denize atılırsa içindeki maddeleri de doğaya karıştıracaktır. Bu da direkt canlılara zarar veriyor. 

Hem de pillerin doğada yok olması yıllar alıyor... Ortalama 300 yıl...

6. Terazi

Denizde terazinin ne işi var diye soruyor olabilirsiniz. İnanın biz de çok sorduk! Demirin yok olması neredeyse yüzyılları alıyor hatta bazen hiç yok olmuyor..

7. Plastik poşet

Denize ve çevreye verdiği zarardan ziyade canlıların boğulmasına veya takılmasına, bu şekilde ölmelerine sebep olan plastik poşetler yüzyıllar boyunca yok olmuyor. Bu ürünlerin tamamen yok olması neredeyse bin yılı buluyor.

8. Tahta parçaları

Teknelerden, karadan gelen tahta parçaları da okyanus ve denizler için büyük tehdit. 15 yılda yok olan tahta parçalarına dikkat etmek gerekiyor.

9. Araba lastiği

Kocaman lastiklerin denize çok nadir atıldığını sanıyor olabilirsiniz ama gerek teknelerden gerekse bilinçsiz insanlardan dolayı denizin dibi ve kıyılar araba lastikleri ile dolu. 150 yıldan önce yok olmayan araba lastikleri kolay bir şekilde yeni bir ürüne dönüştürebilirsiniz, bunu unutmayın ve denize atmayın!

10. Misina

Olta ipi olarak bilinen misinalar da özleri gereği plastik olduğu için doğada kolay kolay yok olmayan atıklardan biridir. 600 yılda yok olan misinalar deniz canlılarına da zarar vermektedir. Keskin olabilen misinalar, canlılara dolanmakta veya çeşitli zararlar vermektedir.

11. Sigara izmariti

Kuma gömdüğümüz, denize fırlattığımız izmaritler ne kadar boyut olarak küçük olsa da çevreye verdikleri zarar çok büyük. 1 ile 2 yıl içinde yok olan izmaritleri sadece ama sadece çöpe atalım.

12. Telefon

Telefonlar tüm bileşenleri ile doğaya en zararlı atıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sadece telefonların üzerinde bulunan camlar bile en az 4 bin yılda yok oluyor!

13. Strafor malzemesi

Denizlere ve okyanuslara en çok zarar veren atık ise strafor! Yok olması 5 bin ile 2 milyon yıl süren strafor ve strafor malzemeleri küçük bir parça bile olsa yine de korkunç sonuçlar doğuruyor.

Daha sürdürülebilir bir yaşam, daha güzel yarınlar ve güzel ülkem için doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir