'Atamalar Etkilenmeyecek'

 > 
309PAYLAŞIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin HSYK'nın bazı maddelerini iptal etmesiyle ilgili "Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez" dedi, bugüne kadar yapılan atamaların geçerli olacağını belirtti.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndaki (HSYK) bazı yetkileri iptal edilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ soruları yanıtladı. Kararın, yasa yürürlüğe girdikten sonraki atamaları etkilemeyeceğini belirten Bozdağ, değişikliklerin Anayasa'ya uygun olduğunu savundu. Bozdağ kararın gereğini yapacaklarını söyledi:

"Anayasa'ya uygun bir düzenleme yaptığımızı düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı benim bu düşüncemi değiştirmeyecektir. Yaptığımız düzenleme Anayasa'ya uygun bir düzenlemedir, iptal kararı benim bu yöndeki kararımı değiştirmemiştir. Mahkemenin iptal kararına elbette uyacağız ve bu kararı uygulayacağız. Yapılan düzenlemenin tamamını iptal eden bir karar ortaya koymadı. HSYK'da kanun yürürlüğe girdikten sonra yapılan uygulamalar yürürlüktedir. Anayasa Mahkemesi kararları geri yürümez. Onun için bugüne kadar yapılmış olan değişikliklerin geriye olarak ihyası mümkün değildir."

AYM'nin 'yorumla' Anayasa'ya aykırılık kararı verebileceğini belirten Adalet Bakanı, "Ama yorumla irtibat kurulacak kısımlar var, kurulamayacak kısımlar var, gerekçeli karardan sonra görürüz. Bazı maddelerle ilgili yorumla bile aykırılık iddia etmek kabul edilemez" dedi.

Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde olmadığı halde iptal istemini bugün görüşüp karara bağlamasının manidar olduğunu vurguladı:

"Belli ki ivedi olarak gündeme almasını gerekli kılan başka bir durum var. Gündemde olmadığı halde gündeme sokup karara sokulması Anayasa'ya uygundur. Bunu AYM'nin yetkisi dahilinde olmasına rağmen anlamlı bulduğumu belirtmek isterim. AYM’nin gündemi önceden belli; hangi gün, ne konuşulacak takip edilecek. Mahkeme, gündemine hakim; öne alabilir, geriye bırakabilir ama bu konuyu gündemde olmadığı halde öne çekti. Yasa yürürlüğe girdikten sonra epey zaman geçti."

Bekir Bozdağ, yasanın bazı maddelerinin iptalinin ardından HSYK'da bir kilitlenme yaşanmayacağını söyledi. Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin siyasi tartışmaların ortasına oturtulmasını doğru bulmadığını belirtti:

"Ben Anayasa Mahkemesi'nin böyle konularda tartışmanın göbeğine oturtulmasını doğru bulmuyorum, saygınlığına zarar verir. Anayasa Mahkemesi'ni ne kadar gündelik tartışmalardan uzak tutarsak o kadar iyi olur. AYM son günlerde bu tartışmaların göbeğinde, umarım elbirliğiyle uzak tutarız."

'AYM'nin yapısıyla ilgili çalışmamız yok'

Bozdağ, "AYM son günlerde verdiği kararlarla hükümetle karşı karşıya kaldı. Bugünkü kararı öne çekmesinin nedeni yapısının değiştirilmesi ihtimali olabilir mi?" sorusunu da yanıtladı:

"AYM’nin yapısıyla ilgili bir çalışmamız yok. Bireysel başvuru ile ilgili konularda AYM yanlış yaptı. Başvuru yapma hakkı olmayanların başvurusunu kabul etmesi kanunlara aykırıdır. Biz kanuna aykırı bir karar verdiğinde söyleyeceğiz. Yanlış yaptı, deme hakkına sahibiz. Kimse alınmasın. Bundan sonra bütün vatandaşlarımız bireysel haklarının ihlal edildiğini düşünerek birincil derecede mahkemelere gitmeden müracaatlarda bulunacaktır. Bundan sonra da göreceğiz mahkeme bu yöndeki başvuruları nasıl değerlendirecek."

Kuzu'nun Twitter başvurusu

Bozdağ, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun Anayasa Mahkemesi'ne 'haklarım ihlal edildi' diyerek Twitter'la ilgili yaptığı bireysel başvuruyu da değerlendirdi:

"Merak ettiğim AYM bu başvuruyu nasıl değerlendirecek? Burhan Kuzu'nun başvurusunu diğer üç başvuruya verdiği gibi bir kararla karşılamazsa onu konuşuruz."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir