'Dikiş Kutusu' Yapacaktı: Boş Çikolata Kutusunu Alan Temizlik İşçisi, 16 Yıllık İşinden Tazminatsız Kovuldu

 > -

Bursa’da merkez ilçe belediyesinde taşeron firmada çalışan bir temizlik işçisi, boş çikolata kutusunu aldığı gerekçesiyle 16 yıldır çalıştığı kurumdan kovuldu. Hırsızlık iddialarını reddeden ve hukuk mücadelesi başlatan Emine A., Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararıyla davayı kaybetti ve bir çikolata kutusu yüzünden 16 yıllık tazminatından oldu.

59 yaşındaki 4 çocuk annesi Emine A., vestiyerde bir çikolata kutusu gördü ve içine iğne iplik koymak maksadıyla aldı.

DHA'nın haberine göre, kendisine hediye gelen paketi arayan personel ise konuyu özel güvenlik görevlisine iletti. 

İncelenen kamera görüntülerinde Emine A.’nın çikolata kutusunu aldığı tespit edilince tazminat ödenmeden işten kovuldu.

Kutuyu, iğne-iplik koymak için aldığını belirten Emine A. hırsızlık suçlamasını reddetti.

Yerel mahkeme, 16 yıllık çalışma hayatında bir disiplin cezası dahi almadığını belirten temizlik işçisini haklı buldu.

Bursa 2’nci İş Mahkemesi’nde avukatı ile birlikte hukuk mücadelesi başlatan Emine A., tazminat davası açtı. 16 yıllık çalışma hayatında herhangi bir disiplin cezası dahi almadığını belirten temizlik işçisi çikolata kutusunu dikiş kutusu yapmak maksadıyla aldığını söyledi. 

Bunun üzerine mahkeme, özel kullanıma ait olmayan, herkesin izinsiz olarak rahatlıkla girip çıktığı, elektrik süpürgesi, kablo, poşet gibi malzemelerin konulduğu yere bırakılan kutu nedeniyle davacının tazminatsız olarak işten çıkartılmasının hakkaniyet kurallarına uymadığına hükmetti.

Yargıtay, yerel mahkeme kararını yasaya aykırı buldu ve oy çokluğuyla bozdu: "Kıdem tazminatı talebinin reddine..."

Davalı tarafın avukatı, kararı temyiz için Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay 22'nci Hukuk Dairesi davacının kimsenin bulunmadığı sırada başkasına ait çikolata kutusunu alarak kendisine mal etmesinin doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış niteliğinde olduğuna hükmedip mahkeme kararını bozdu. 

Bursa 2'nci İş Mahkemesi, yapılan yargılamada ilk kararında direnince, karar Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Olaydan 8 yıl sonra davada son sözü söyleyen Genel Kurul, mahkeme kararını yasaya aykırı buldu. 

Hukuk Genel Kurulu kararında, "Belirtilen maddi ve hukuki olgular gözetilerek davacının kıdem tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile kabulü doğru olmamıştır. Bu sebeple mahkemenin kararı oy çokluğu ile bozulmuştur" denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir