Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birini Tam Anlamıyla Tanımanız İçin Ona Sormanız Gereken 8 Önemli Soru

-

Elbette birini tam anlamıyla tanımak mümkün değildir. Kişi istemedikçe sizi hayatının içine tamamen almayacak, onu tanımanıza izin vermeyecektir. Ancak birtakım sorularla gösterdiği yüzün biraz derinine inmek mümkün. İşte çok basit görünen ama derin manalar barındıran sekiz soru. İlk fırsatta deneyin, sonuçlarını göreceksiniz.

1. Çocuk senle şimdiki sen arasındaki ortak noktalar nelerdir?

Bu sorunun cevabı size o kişinin çocukluğu ve şimdiki hali hakkında bilgiler sunacaktır. Kişinin kendisini, kendi gözünden nasıl gördüğü hakkında birtakım şeyler öğrenirken aynı zamanda kişiliği hakkında da fikir sahibi olabileceksiniz. Mesela hem çocukluğunda hem de şimdi içine kapanık birini çözmek için uğraşmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.

2. Kendi TV programın olsaydı ne hakkında olurdu?

Bu sorunun cevabı size o kişinin ilgi alanlarını öğrenme fırsatı sunacaktır. Aynı zamanda başkalarının onun yaşantısını nasıl gördüğü konusunda da ipuçları sunar. Karşınızdaki kişinin korkularını, ilgi alanlarını, endişelerini, başkalarının onu nasıl gördüğünü merak edenler için güzel materyaller barındıran bir soru.

3. Her gün fazladan bir saatin olsaydı onu ne yaparak geçirmek isterdin?

Karşınızdaki insanın hobilerini, tutkularını, hayallerini anlamak için sorulması gereken bir soru bu. Ayrıca hayatının o kısmını nelerin doldurduğunu, o anlarda onun için neyin önemli olduğunu anlamanız bakımından da önemli.

4. Şu an sahip olmadığın bir yeteneğe sahip olma hakkın olsaydı bu ne olurdu?

Anladınız, bu sorunun cevabı size kişinin eksik yönleri hakkında bilgi verirken, aynı zamanda onun nelere hayran olduğunu, nelere ilgi duyduğunu da anlama fırsatı verir.

5. Çocukluğuna bir öğüt verecek olsan bu ne olurdu?

Kişinin şimdiki hayatını nasıl gördüğünü anlamak için sorulması gereken bir soru bu. Eğer çocukluğuna güzel öğütler veriyorsa, iyi anılar üzerinden bir şeyler söylüyorsa şimdiki hayatından mutlu olduğunu anlayabilirsiniz. Ama eğer uzak durması gereken, yapmaması gereken şeyler söylüyorsa birtakım sıkıntılar içinde olduğunu, bazı şeylerin eksikliğini hissettiğini anlayabilirsiniz.

6. Tüm eski anılarının silinmesini mi istersin yoksa hiç yeni anı biriktirememeyi mi?

Karşınızdaki insanın hayatından memnun olup olmadığını anlamanın en kestirme yolu bu sorunun cevabında gizli. Ayrıca bu soru sayesinde kişinin düşünme biçimi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

7. Eğer yaşantını arkadaşlarından biriyle değiştirme şansın olsaydı bu kim olurdu?

Farklı insanlar hayatlarında farklı şeylere değer verir ve herkesin önceliği farklıdır. Kimisi para kazanmanın hayallerini kurarken, kimisi aşkın ve aile kurmanın peşindedir. Bu sorunun cevabı size başarıyı nerede aradıklarının, neyi istediklerinin, neyin eksikliğini çektiklerinin resmini çizecektir.

8. Seninle mutluluk arasındaki engel ne?

Bu sorunun cevabı çok büyük farklılıklar gösterebilir. Karşınızdaki kişi “Zaten mutluyum” da diyebilir, hiç beklemediğiniz bir şeyi de engel olarak söyleyebilir. Bu cevap size kişinin mutluluğu nerede aradığını, onu neyin mutlu edeceğini söyler.

Bu bir kokoloji testi falan değil.

Alacağınız cevaplar da kesin sonuçları olan cevaplar değil. Ancak karşınızdaki insanı anlama konusunda size çok yardımcı olacak veriler sağlayacağı kesin. Denemesi zor değil, sadece soruları sorun ve sonucu yorumlayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
culog

Hadi sordun diyelim.Peki aldığı cevapları doğru yorumlayacak kapasite soruyu soranda yoksa o zaman ne olacak.

Görüş Bildir