Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Ütopya Yükseliyor: Kendi Enerjisini ve Yiyeceğini Üreten Yaşam Alanları Geliyor!

-

Biz yeşil alanları yok edip, yerine beton yapılar dikmeyi gelişme ve medenileşme sanırken, gelişmiş ülkelerde geleceğin ekoloji ile teknolojiyi entegre eden yaşam alanlarının tasarımı gerçekleşiyor!

Hepimiz maalesef bu ve buna benzer "beton medeniyeti" (!) şehirlerde yaşıyoruz.

Proje Stanford Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma sonunda yazılan makaleden doğdu.

Makalenin yazarlarından biri, girişimci James Ehrlich, makaleyi bir adım öteye götürerek, modern teknolojiyi gayrimenkul sektörüne entegre eden EFFEKT isimli bir firma kurdu.

Bu yaz Almere, Hollanda’da inşaatına başlayacağı duyurulan proje temel olarak 5 ana ilke üzerine kurulu:

  • Kendi enerjisi üreten evler.

  • Evlerin önündeki alanlarda yapılabilen organik tarım. 

  • Yenilenebilir enerji üretimi ve bunun barındırılması. 

  • Su ve atıkların geri dönüşümü. 

  • Yerel toplulukların güçlendirilmesi.

Köy yenilikçi bir tasarım olmanın ötesinde, CO2 emisyonlarındaki artış, gıda ve su krizleri, ve diğer küresel sorunlarla geniş bir yelpazede mücadele etmeyi amaçlıyor.

Projeyle kendi yiyecek ve enerjisini üreten ReGen Köyleri ismiyle bir model oluşturulması planlanıyor.

Tasarıma göre Güneş’ten elde edilen elektriğin evlerde kullanılan pasif ısıtma ve soğutma yöntemleri sayesinde bütün köye yetecek. Ailelerin kendi meyve ve sebzelerini üretebileceği ortak kullanıma açık seralar inşa edilecek.

Ayrıca köy birçok meydan barındıracak. Bu meydanlarda elektrikli araç şarj istasyonları ve topraksız tarım yapılan dikey tarlalar yer alacak.

Diğer pilot projeler İsveç, Norveç, Danimarka ve Almanya için düşünülüyor. Ayrıca BAE, Çin ve bazı Afrika ülkeleri için de projelerin geliştirilecek.

EFFEKT ortağı Sinüs Lynge "modern yaşam tarzı tamamen sürdürülemez bu yüzden gelecek için daha esnek çözümler aramaları gerektiğini" söyleyerek açıklıyor projenin amacını.

ReGen Köyleri’nin farklı ailelerden oluşan sakinleri yerel eko-sistemin bir parçası haline gelecekler ve köyde farklı roller üstlenecekler.

Dostluk duygusunun teşvik edilmesinin yanı sıra ayrıca çeşitli belediye hizmetlerini de kendileri üstlenecekler.

Ekip projelerini, önümüzdeki 50 yıl içinde tahmini olarak şehirlere hareket edecek 2.5 - 3 milyar insanı, kitlesel kentleşmesine alternatif olarak görüyor.

Bu projenin yükselen arazi fiyatları ve git gide artan kaynakların kıtlığı sorununa çözüm sunabilir.

Ülkemizde de böyle bir anlayışa ulaşabilme özlemiyle... 

Siz böyle bir eko-tekno köyde yaşamak ister miydiniz?

Kesinlikle, tam benlik!
Hayır bana göre değil, istemezdim.
Bilemedim şimdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
apollonia-corleone

Beni başkan yapın hemen başlayayım projeye

apollonia-corleone

Bunu daha geçen gün düşünmüştüm olsa ne de güzel olur esenler betonundan sıkıldım

okisi

la olum bu benim projemdi amk kim çaldı lan bunu o değilde ne yazıyo olum yukarda öyle millet hak dinine yönelmiş aq düşünsene elini yıkadığın su sifona doluyo ordan arınıp toprağı suluyo falan israf olmasın diye adamlar aslında dinen caiz olan birşey yapıyo milletin derdine bak aq :Dsakdjaşlkdjşlkjda

atakan-kayasan

ulen kafirler..ulen gavur dölleri... o köylere bir tane cami bir tane medrese dikmezler.. neymiş suları geri dönderceklermiş resmen ALLAHA şirk koşuyorlar müslüman UYUMA..Şimdi bu köylerde kızlı erkekli kalacaklarmış HAŞA bu haramdır..Sanırlar ki bu yaptıkları onları cennete götürecek..O geriye dönderdikleri sular göte kaçarsa oruç bozulur caiz değildir.. Kalpleriniz mühürlenmiş ALLAH size hidayet versin..ALLAHU AKBAR dinimiz amin..

bugistation

günlük yaşam kendini öyle ya da böyle bir şekilde yukarıda okuduğumuz haberdeki yaşam tarzına veya buna benzer başka bir ekolojik uyumlu yaşayış tarzına evrilmek zorunda. aksi halde 7 milyar kişiye zor yeten dünya ki şu an nüfus 7,5 milyara ulaştı yetemez duruma gelecek ve yıllardır açıklanan dünyanın kendi kendine yetememesi öngörüsü koşulsuz gerçek olacak.

Görüş Bildir