Bir Jack White Operasyonu: Uzayda Çalınan İlk Plak!

 > -

Jack White’ın Nashville merkezli plak şirketi Third Man Records’un yedinci yaş günü, şirketten çıkan Carl Sagan’a ait “A Glorious Dawn” kaydının uzayda çalınmasıyla kutlandı. 

Jack White, geçtiğimiz hafta Third Man Records’tan çıkmış olan bir albümü, “uzayda çalınan ilk plak” yapmaya hazırlandığını açıklamış, özel bir tasarım olan Icarus Craft adlı pikabın ilk fotoğraflarını paylaşmıştı.

Tarihte İlk: Jack White'ın Plağı Uzayda Dönecek - onedio.com
Tarihte İlk: Jack White'ın Plağı Uzayda Dönecek - onedio.com

Kültür Servisi'nin haberine göre proje, 30 Temmuz'da hayata geçirildi. “A Glorious Dawn”ın altın kaplamalı kopyası, yüksek rakıma çıkabilen bir hava balonuna bağlı özel pikapla birlikte dünyadan yaklaşık 29 kilometre yükseğe çıktı.

Ünlü gökbilimci Carl Sagan’ın hazırladığı “Cosmos” belgeselinden parçaların, elektronik müzik sanatçısı John D. Boswell tarafından yorumlandığı “A Glorious Dawn” kaydı, plak şirketinin kurulduğu 2009 yılında çıkan “Symphony of Science” albümünde yer almıştı.

Yaklaşık dört yıllık bir çalışma sonucu gerçekleştirilen proje, White’ın plak endüstrisine destek olma çabalarının bir parçasıydı. 

White, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Amacımıza ulaşarak büyük hayalleri olan insanlara kendi hedeflerini gerçekleştirmeleri için ilham vermeyi umuyoruz,” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Altınmüzik
Görüş Bildir