Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Muhabbetlerinin Vazgeçilmezi İzafiyet Teorisi Hakkında Edebileceğiniz 17 Kelam

 > 
6bPAYLAŞIM

İzafiyet Teorisi, Einstein tarafından 1905 yılında ortaya atılan bir fizik kuramıdır. Bu yıl da İzafiyet Teorisinin 110. yılı olarak kutlanıyor. 

Pratik hayatta deneyime dökemediğimiz İzafiyet Teorisini anlamak birçokları için karmaşık olsa da, içerikte bulunan kısa ve net bilgilerle bilimsel muhabbet dönen her ortamda edebilecek birkaç kelamınız olacak.

1. İzafiyet Teorisi denilince akla gelmesi gereken ilk şey: Işık hızı her gözlemci için aynıdır ve evrende ulaşılabilecek maksimum hız ışık hızıdır. Işık hızına ulaşan cisimler enerjiye dönüşür.

2. Teorinin öne sürdüğü diğer önerge ise şu: Cisimler, ışık hızına yaklaştıkça zaman, o cisim için yavaşlar. Işık hızına ulaştıklarında ise zaman, hareket eden varlıklar için durur.

3. Kısacası teori der ki, evrende zaman kavramı aslında yoktur, fakat bizler ışık hızına erişemediğimiz için zaman kavramı bizim için geçerlidir ve görecelidir.

4. Işık hızına yaklaştıkça zaman sizin için yavaşlayacak, fakat siz bunun farkına varmayacaksınız. Çünkü beyninizde düşünce üreten nöro-sinaptik hücreler de daha yavaş bir hızla çalışacak, düşünce hızınız dahi düşecektir.

5. Yani, zamanın sizin için yavaşlaması sizin tarafınızdan hiçbir şekilde fark edilmeyecek fakat sizi gözlemleyen herkes tarafından fark edilecek.

6. Bu durumu deneysel anlamda da kanıtlamak için uzaya giden bir araca elektronik saat verilmiş ve Dünyada bulunan bir saatle aynı anda gösterdikleri saat kaydedilmiş.

7. Uzay aracı döndükten sonra iki saat karşılaştırılmış ve uzayda yolculuk yapan saatin yaklaşık 4 saniye geride olduğu gözlemlenmiş.

8. Kısacası zamanı algılama ve yorumlama şeklimiz, bulunduğumuz konuma, nasıl hareket ettiğimize ve bu hareket esnasındaki hızımıza göre değişir.

9. Fakat bu durum, zaman boyutunu aşamayan ve onu dışarıdan gözlemleyemeyen bizler için çok da anlamlı olmuyor haliyle.

10. Einstein’a "İzafiyet Teorisini kısaca nasıl anlatırsınız?" diye sorduklarında; "elinizi bir dakikalığına sıcak bir fırının içine sokun, sanki bir saatmiş gibi gelir. Güzel bir kızla bir saat kadar zaman geçirin, bir dakikaymış gibi gelir. İzafiyet budur." demiştir.

11. Aslında bu örnek, teoremin açıklaması olarak çok da makul değil fakat zaman yanılsamasını anlamamız için verilebilecek belki de en basit örneklerden biri.

12. Teoremin ortaya atılmasından sonra dile getirilen bir iddia ise, eğer zamanı yavaşlatmak mümkünse zamanı tersine çevirmenin de mümkün olduğudur.

13. Aslında teoride bakıldığında bu önerge doğru olsa da yani zamanda ileri-geri gidebilseniz bile, yolculuktan sonra bulunduğunuz evren şüphesiz ki yola çıktığınız evren olmayacaktır.

14. Örneğin bugün zaman yolculuğuna çıkma şansınız olsa ve 10 yıl öncesine gitseniz, 10 yıl önceki sizi bulabilir misiniz?

15. Evrensel bilinç ve evrenin toplam enerjisini düşününce ve hepimizin kaderi, yaşadıkları da birbirimize bağlı olduğunu göz önüne alınca, bu sorunun cevabı kesinlikle hayır olmalı.

16. Tam şu andan kopan bir enerji halkasının oluşturduğu enerjisel boşluğun yerini evren başka bir yere dallanarak kapatacağı için yepyeni bir evren oluşacak ve zamanın akış yönü tümden bozulacaktır.

17. Eğer bizler enerjilerimizle birbirimize bağlıysak, o zaman ortak bilincin de tam o anda değişeceğini ve bambaşka olaylara gebe olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zehra-karadol

zaman 3 boyutludur aynı bır top kagıt gıbı olaylarsa 2 boyutlu a4 yanı bırı o olaylardan bırını degıstırırse denge bozulur bu yuzden teorı dogru

akatsuki1971

zamanda yolculuk bence imkansız. ancak bir DÜŞÜNCE DENEYİ olsun diye bir senaryo paylaşayım siz ne dersiniz? . Şimdi ben istanbuldan İzmirdeki bir telefonu çaldırsam ve ışık hızını geçerek İzmire gitsem oraya o telefon çalmadan önce vardığım için geleceğe gidip kendi telefonumun çalmasına şahit olmuş olur muyum. ayrıca geçmişe dönmek demek geçmiş denilen zamanın her bir saniyesinin sürekli yaşandığı anlamına gelmez mi teorik olarak? Çünkü istediğimiz geçmişe dönüyoruz ve bir film cd si izler gibi her anı izliyoruz. sonuçta cd deki film de kayıtlı bir yapı mause ile istenen zaman ayarlanıp izleniyor. ama geçmişten gelen biri için bizler henüz o geleceği yaşamamış insanlarız. Yani o kişi gelecekten geldiyse demek ki önümüzdeki misal 40 yıl yaşanmış ve bitmiş.O halde bizim için yaşanmamış bir gelecekten nasıl gelinebilir? Bu pek mümkün gelmiyor bana.

angeliki3

gayet anlaşılır olmuş, teşekkürler

ozgur-gucluoglu

izafiyeti çok güzel özetlemişsin çok anlaşılır ama birisi zamanda yolculuk yaptı diye enerjisel bir boşluk oluşmaz. zamanda yolculuk yapmak mümkün değildir.Ancak şu şekilde mümkün olur siz ışık hızında hareket ettiğinizde sizi gözlemleyen için siz hareketsiz olursunuz ancak siz dönüp arkanıza bakabilecek olsanız zamanın ötesine geçmiş olacağınız için baktığınız yerde zamanın gerisini yani geçmiş zamanı görürsünüz ancak tekrar o noktya gittiğinizde bir bandın geri sarması gibi olduğunuz zamandan geri deil daha ileri bi zamna geri dönebilirsiniz.Yani geçmiş zaman sadece bir gözlem olabilir dokunup etkileşimde bulunabileceğiniz bir yapıya sahip deildir. En basit şekilde söylemek gerikirse geçmiş zamana dönmek mümkün olsaydı sürekli gelecekten gelen birilerine şahit olurduk. Piramit medeniyet bağzı teoriler sadece birer teoriden ibarettir.

hope

Bu yazı dizisinin üstüne gidin Interstellar izleyin, çok iyi gider :)

Görüş Bildir