Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanlarına Göre Kopan Uzuvlarımızın Yenilenmesi Yakın Gelecekte Mümkün Olacak!

800PAYLAŞIM

Kopan kolların ve bacakların vücut tarafından yenilenmesi, insanlığın uzun zamandır hayalini kurduğu bir teknolojidir. Bugün bilim insanları bu teknolojiye birkaç yıl içerisinde ulaşabileceğimizi söylüyor.

Konu üzerine son dönemde pek çok bilimsel araştırma yürütüldü.

Rejenerasyon adı verilen yenilenme yeteneğine pek çok hayvan türünde rastlanıyor: Örneğin akrep de dâhil olmak üzere eklem bacaklıların pek çok türü, halkalı solucanlar ve semender gibi bazı iki yaşamlılar, vücutlarının kaybolan bazı kısımlarını yenileyebiliyor; denizyıldızı da dâhil olmak üzere pek çok derisi dikenli türü, zarar görmüş uzuvlarını vücutlarından ayırıp yenisini oluşturabiliyor; bazı sürüngenler ise kopan kuyruklarını tamir edebiliyorlar.

Yapılan son deneylerde kullanılan acorn solucanı da kendini yenileyebilen bu türlerden bir tanesi.

İnsanın en yakın omurgasız akrabalarından biri olan ve mercan kayalıklarında ikâmet eden acorn solucanı, kafa ve sinir sistemi de dâhil olmak üzere vücudunun tüm parçalarını yenileyebilen bir canlı türü. Örneğin eğer bir acorn solucanını ortadan ikiye ayırırsanız on beş gün içinde birbirinin aynı iki adet acorn solucanına sahip olursunuz.

Bu tür aynı zamanda vücut yapısı açısından insana şaşılacak derecede benzemektedir.

Bilim insanlarının bu benzerliğe dayanarak şu soruyu sorması oldukça doğaldı: Eğer genlerimiz birbirine bu kadar yakınsa, aynı yeteneğe bizler de sahip olabilir miyiz? Araştırmayı yürüten biyoloji profesörü Billie Swalla konu hakkında şunları söylüyor: 

"İnsanlar olarak aynı yeteneği geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Acorn solucanları ile genetik yapımız oldukça benzer ve eğer bu genleri nasıl aktive edebileceğimizi çözersek yakın gelecekte bizler de rejenerasyon yeteneğine sahip olabiliriz."

Bu kulağa bilimkurgu gibi gelse de, bilim insanları mümkün olacağı konusunda hemfikir.

İnsanoğlu hâlihazırda derisini, bazı organ parçalarını ve tırnaklarını yenileme yeteneğine sahip bir canlı türü ve daha ötesini gerçekleştirmek için gereken genlere de sahip. Swalla sözlerine şunları ekliyor:

"Bizler bu canlılarla binlerce gen paylaşıyoruz ve bu yüzden potansiyeli içimizde bulunduruyoruz. Eğer solucanların kendilerini yenileme mekanizmalarını tam olarak çözebilirsek, merkezî sinir sistemimizi tamir etmemiz bile mümkün olabilir."

DNA'mızda taşıdığımız rejenerasyon bilgisi, vücudumuzdaki tüm hücrelerde mevcuttur.

Ancak evrim sürecinde bu bilgi, sebebini bilmediğimiz bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Bunun sebebi olarak rejenerasyonun özellikle karmaşık canlılarda çok fazla enerjiye ihtiyaç duyması gösterilmektedir. Yapılan son çalışmada acorn solucanlarının rejenerasyon için hangi geni kullandığını tespit etmeye çalışan araştırmacılar, eğer bu gen tespit edilebilirse aynı özelliği insanlara da aktarabileceğimizi düşünmektedir.

Bir başka amaç ise rejenerasyonda hangi tip hücrelerin rol oynadığını tespit etmek.

Bu süreçte kök hücrelerin rol oynuyor olması en büyük ihtimal olarak görülüyor ancak işin içinde başka hücre tipleri olması da mümkün. İlk olarak bunu keşfetmeyi amaçlayan ekip, daha sonra gen aktivasyonu ve gen düzenlemesi gibi teknolojilerle rejenerasyonu diğer hayvanlar üzerinde test etmeyi amaçlıyor.

Peki bu hayal gerçekleşirse insanoğluna ne gibi imkânlar sunacak?

Tıp biliminde köklü değişikliklere sebep olabilecek bu teknolojinin mümkün olması durumunda deri yanıklarımız iz kalmayacak şekilde tamir edilebilecek, vücudumuzun tüm kısımları yenilenebildiği için organ nakli tarihe karışacak ve kopan uzuvların yerinde yenisi oluşacak. Ayrıca şu an için mümkün görünmese de, uzak gelecekte beyin ve sinir sisteminin yenilenmesi dâhi mümkün olabilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jsy

Vücut enerjiyi mantıklı kullanmaya çalışır. İnsan türü gün geçtikçe fiziksel aktiviteleri azaltıp beyniyle onları halletme eğiliminde. Bundan dolayı da aslında bir amacımız olmadan, hedef belirlemeden koşmak veya spor salonlarına gitmek zorunda kalıyoruz ki fiziksel olarak çökmeyelim. Bir avcı toplayıcının hayatta kalması ve beslenmesi doğrudan fiziksel aktivitesine bağlı olduğu için kas sistemi bizden daha üstün durumdadır. Başka bir örnekle, rejenerasyon genini kullanabilen hayvanların yaşam stilleri bu yeteneğin büyük etkisindedir. Ama bizim için durum öyle değil. Çağımızın en zeki insanlarından biri olan Hawking'in fiziksel durumu ortada, ama hala çok verimli bir biçimde yaşamını sürdürebiliyor. O yüzden herşeyde olduğu gibi rejenerasyon özelliğini de yapay yollarla kendimize ekleyebiliriz. Evrimin kontrolünü büyük oranda elimize almış durumdayız bizden güçlü bir tür ile veya bir doğa olayı ile karşılaşana dek.

xing

solucanlarla yakın akraba olduğumuza göre yakında bölünerek çoğalabiliriz ellam :)

-seyma-

Theon greyjoy üzülmesin artık

bwk

ohh be sevindim ulan 31 cekmekten kolum kopacak diye günlük mastürbasyon sayımı azaltmıştım şimdi bu haberle tam gaz devam edebilirm

onurozalp195

Bu fanstastik film değil

Görüş Bildir