Bilim İnsanları Bir Bir Açıkladı! Kanser Hakkında Yanlış Bilinen ve Önyargılara Sebep Olan Gerçekler

81PAYLAŞIM

Deodorantlar, kozmetik ürünler gerçekten sağlığımızı etkiliyor mu? Bir elektrik santralı yakınlarında yaşamak güvenli midir? Belli gıdalar kanseri ortaya çıkarır mı? Sizler için bazı ön yargıları ortadan kaldıracak bilimsel açıklamaları ABD Ulusal Araştırma Merkezi açıklamalarıyla derledik.

Büyük miktarlarda şeker tüketimi kanser gelişimini teşvik ediyor mu?

Hayır. Ancak kanserli hücrelerin normallerden daha fazla glikoz tükettiği bir gerçek. Tatlıların ya da şekerli yiyeceklerin kansere neden olduğunu gösteren hiçbir veri yok. İşte bu yüzden şeker tüketmeyi bırakmanın, kanserli hücreleri düzeltmeye katkıda bulunduğunu ispatlayan hiçbir veri yok.

Yapay tatlandırıcılar onkolojik hastalıklara neden oluyor mu?

Hayır. Sakarinin güvenliği üzerine yapılan bazı araştırmalar, bu ürünlerin tüketilmesinin kansere neden olmadığını gösterdi. Günümüzde kullanılan tüm tatlandırıcılar Amerika Yiyecek ve İlaç Federasyonu tarafından onaylanmıştır .

Stres kansere neden olabilir mi?

Kişinin duygusal durumu ile kanser gelişim riski arasında bir ilişki olduğunu kanıtlayan hiçbir veri yok. Öte yandan hastalığı ne olursa olsun herhangi bir hasta kişinin duygusal ruh hali değişkendir. 

Bununla birlikte iyimser düşünceler ve pozitif bir hayat görüşü insanı dünyaya, hayata ve iyileşmeye daha çok bağlar.

Elektromanyetik radyasyon onkolojik hastalıklara neden oluyor mu?

En son yapılan araştırmaya göre , bu sorunun cevabı hayır. Evinizin duvarları dahi sizi elektromanyetik radyasyondan korumak için yeterli.

Kanser kalıtımsal olarak geçen bir hastalık mı?

Kanser hastalıklarının sadece %5-10'u üst nesillerden geçerken mutasyona uğrayan hücrelerden kaynaklanır. Geri kalan %90-95 kanser vakaları ise yaşlanmaya veya çevresel faktörlerin etkisine bağlı mutasyonlar nedeniyle ortaya çıkar.

Deodorant ve koltuk altı roll on'ları meme kanserine neden olabilir mi?

Hayır. Deodorant ve benzeri ürünlerin kullanımı meme dokusunda herhangi bir değişikliğe sebep olmaz .

Yeme alışkanlıkları ve beslenme biçimi kanser gelişimini etkiler mi?

Son yapılan araştırmalar, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip daha fazla sebze ve meyve tüketmeye başlarsanız, kötü huylu tümörlerin gelişme ihtimalinin %80 oranında azaldığını gösterdi.

Saç boyası kansere neden oluyor mu?

Saç boyasının da kanser gelişimi riskini arttırdığını gösteren hiçbir veri bulunmuyor. Ancak bazı araştırmalar, saç boyası ile çok fazla çalışan kuaförlerin mesane kanseri olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bitki bazlı, ev yapımı ilaçlar kanseri tedavi edebiliyor mu?

Hayır. Bunlar gibi bazı ilaçlar, hastanın kanser tedavisinin yan etkileri ile başa çıkmasına yardımcı olabilir. Bitkisel tıbbın kanseri tedavi edeceğini gösteren hiçbir araştırma literatürde yer almıyor.

Cep telefonları da kansere sebep oluyor mu?

Bu iddianın gerçekliği henüz herhangi bir bilimsel araştırma tarafından kanıtlanmadı. Kanser gen mutasyonuna neden olur ve cep telefonundan gelen düşük frekanslı radyasyon genomu etkilemez.

Bir biyopsi veya tümör alma ameliyatı, kanserli hücrelerin yayılmasına neden olabilir mi?

Böyle bir olasılık oldukça küçük. Bunun gibi birçok riski önlemek için cerrahlar oldukça sıkı bir dizi kural ve özel prosedüre göre hareket ediyor. Mayo Clinic'te 2.000'den fazla hasta üzerine yapılan bir araştırma bu iddiayı da ortadan kaldırmış oldu.

Kanser bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Kanser bulaşıcı değildir. Ancak organ ve doku nakli sırasında bir kişiden diğerine bulaşabilir. Yani kanser hücresi taşıyan bir kişinin dokusu ya da organı bir kişiye nakledilmelidir.

Sağlıklı günler!

Daha fazla bilgi isterseniz 👇

Yakalanmaktan Değil Geç Kalmaktan Korkacağımız Bir Hastalık Olan Kanserle İlgili 18 Bilgi - onedio.com
Yakalanmaktan Değil Geç Kalmaktan Korkacağımız Bir Hastalık Olan Kanserle İlgili 18 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cherry-patates

Editör ahsdkashkjadhkaj. "Bazı araştırmalara göre..." dediğin noktada yarılıp gerisini okumadım bile. Böyle devam edersen mide, bağırsak, tiroit ve en iyi ihtimalle lenf ya da meme kanseri olabilirsin. Doğal seleksiyonda elenmek için yaptın herhalde içeriği. Ahsdjklhad. Gıda terörünü konuşmadan "Ama Amerika ONAYLADAAAA" yazmışsın ya inanamıyorum! Amerika lan güvendiğin ülkeye bak laskhdklasjdlkasjd.

must3544

Ulan ulkede kisin ortasinda cilek satiliyor hala da kalkip bitki yiyin diyorsunuz.Gecen ay aldigimiz muz suan portakal amk. Bakalim hormonlar bu meyvenin kaderini oteki ay nereye goturucek.

deniz-basha

da geçen haberlerde kanser bulaşıcı olabilir dikat edin diyodu kafalar karışık

veterinerci

Karsinojenik maddeler çok az miktarda olsa dahi tümör yapıcı etkiyi başlatabildiğinden bu tarz maddeler için etkisiz düzey ya da miktarından söz edilemez. Fakat bir hücre 12 saatte DNA'da yaklaşık olarak 1x10^5 karsinojen molekülü uzaklaştırabilir. Oluşan etki bu değerlen üzerine çıktığında kanser olursunuz. Karsinojenik maddeleri de 2'ye ayırabiliriz; kanseri başlatıcı ve kanseri geliştirici maddeler. Kanseri geliştirici maddeler kanser başlatmaz fakat kanser başladıysa, geliştirici maddenin alınma dozuna göre prognozu değişebilir.

penguen-geri-dondu

olm bu nedir ya ne zaman kanser lafını bir daha etmem bitti desem kendimi böyle bir içerikte buluyorum

Görüş Bildir