Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanı Olmak İsteyen Kız Çocuğuna Einstein'ın Yazdığı İlham Verici Mektup!

1.5bPAYLAŞIM

“Neden bütün sanatçılar, bilim insanları erkek?” diye düşünmeden önce, bu duruma sebep olan şartları incelemek ve doğru analizi yapmak gerekiyor.

Geçmişten günümüze yoğun biçimde etkili olan ayrımcılığın sonuçlarından biri de, kadınların sanat ve bilim gibi alanlarda azınlık konumunda kalmasıydı.

Üstelik bu ayrımcılık, coğrafya ya da kültür fark etmeksizin hep kendini hissettirdi.

Bugün dahi, oluşan önyargıyı kırmak ve kadınların bu alanlarda en az erkekler kadar söz sahibi olmasını sağlamak, şüphesiz kız çocuklarını teşvik edip cesaretlendirmekte yatıyor.

Einstein da böyle düşünüyordu.

Büyük deha, kariyerinin en yoğun ve çalkantılı döneminde dahi çocuklarla olan iletişimine ara vermedi ve onların birey gibi hissetmelerini sağladı.

İletişime ve birebir diyaloga oldukça önem veriyordu.

Torunu başta olmak üzere onun yaşındaki çocuklarla mektuplaşan Einstein’ın mektuplaştığı çocuklardan biri de, Tyfanny isimli Güney Afrikalı parlak bir kız çocuğuydu.

19 Eylül 1946’da Tyfanny, Bay Einstein’a gönderdiği mektupta şu satırlara yer vermişti:

Son mektubumda sana bir kız olduğumu söylemeyi unuttum. Yani bir kızım. Bu beni hep rahatsız etti, ama artık gerçeğe alıştım denebilir. Her neyse, elbiselerden, danslardan ve kızların yaptığı o saçmalıklardan nefret ediyorum. Ata binmeyi bunlara misliyle tercih ederim. Uzun zaman önce, bir bilim insanı olmak istemeden evvel, bir jokey olmak istiyordum. Ama bu yıllar önceydi. Umarım kız olduğum için beni küçük görmezsin.

Einstein, dönemin mektuplarına göre oldukça kısa mektuplar kaleme alıyordu. Hatta çağımızda yaşasa iyi bir Twitter kullanıcısı olacağı kesin gibiydi!

Sonuçla "Bir şeyi basit biçimde izah edemiyorsanız, o şeyi yeterince anlamamışsınızdır." diye boşuna söylememiş. Öyle değil mi?

Tyfanny’ye verdiği kısa ve öz cevap şu şekildeydi:

Kız olman benim için sorun değil. Esas mesele senin için bir sorun olmaması. Bunun için hiçbir sebep yok.

Onu geçiştirdiğini mi düşündünüz?

Pek değil. Dönemin şartları ve kadın kimliğine biçilen değerlerden uzak oluşunu, kadın olmaktan nefret etmekle özdeşleştiren bu naif zihne, bir cümlede bilgelik aşılamış Einstein.

Tam olarak ondan beklenecek yalın bir deha ve içgörüyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

mektup nerede?

eaglequeen

peki bu kızcağız bilim insanı olabilmiş mi ?

gzm-ynklr

Tam olarak ondan beklenecek yalın bir deha ve içgörüyle...

kutudakikeci

Keşke kıza daha sonra ne olduğunu da yazsaydınız

bwk

zamanında benim de öğretmenim aileme bir mektup göndermişti "oğlunuzu okuldan alın okumaya niyeti yok sanayiye verin bari meslek sahibi olsun" yazmış babam kızıp öğretmeni dövmüştü şimdilerde çok pişman ben yerine öğretmeni dövdüğüne akbdasd

Görüş Bildir