Beyler Lütfen Biraz Dikkat: Erkeklerin Sakal ve Bıyık Bırakırken En Sık Yaptığı Hatalar

190PAYLAŞIM

Sakal modası geçti dediklerine bakmayın. Nasıl ki kadınlarda uzun saç modası hiçbir zaman geçmezse, erkeklerin de sakal ve bıyık modası geçmez; yalnızca şekil değiştirir. Modayı takip ederken elbette kişinin kendisini de tanıması ve modayı uyarlaması gerek. Erkeklerin kimi zaman bilinçsizce, kimi zaman modaya uyarak yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz.

1. Bıyığı düz kesmek.

En sık yapılan hatalardan biri. Düz bıyık dudak şeklini de gölgeler ve kötü bir görüntü verir. Bıyıkların ağız şeklini takip etmesi gerekiyor, yani orta kısmı kısa, yanlara doğru hafif uzun olmalı.

2. Çok uzun sakal bırakmak.

Eğer 2 metreyseniz, yüz şekliniz de uygunsa tamam; ancak hiçbir erkeğin olduğundan kısa görünmek istediğini sanmıyorum. Uzun sakal boyu kısa, yüzü uzun gösterir. Yüzünüz küçükse de, uzun veya genişse de tuhaf duracaktır.

3. Yüz şeklini tanımamak.

Nasıl ki kadınlar yüz, göz şekillerini tanıyıp ona göre makyaj yapıyorsa, bir erkeğin sakal bırakma yöntemi de aynı olmalı. Örneğin belirgin bir bıyık çeneyi vurguladığı için çene problemi olan kişilerin kaçınması gerekir. Aynı şekilde uzun çeneyi kapatmak için uzu sakal seçimi de yanlış. Yüz şeklini bilip ona göre bir stil oluşturmak önemli.

4. Çok kısa boyun hattı.

Boyundaki tüylerin rahatsız ettiği ve boynu kısa gösterdiği bir gerçek ama aksi halde de kötü bir görüntü oluşuyor. Boyun hattının keskin bir şekilde değil, uzun ve geçişli şekilde kesilmesi gerekiyor.

5. Çok kısa ve sakalla birleşmeyen bıyık.

Usta berberlere göre bıyıksız sakal bırakma modası tarihe karıştı. Sadece medeniyeti reddeden topluluk Amişler kullanıyor. Bıyıkların kısa olması bazı erkeklerin yapısal durumu, bu durumda sakalı da ona uydurmak lazım.

6. Favorileri bıyıkla birleştirmek.

Hangi yüzyılda yaşıyoruz? 🙄 Böyle çok şekilli modellerden olabildiğince uzak durmak şart.

7. Keskin bir görüntü vermek.

Net bir sakal görüntüsü elde etmek simetri anlamında zor, genel anlamda gereksiz. Bazı kültürlerde popüler olsa da, doğallıktan şaşmamak gerek.

8. "Bırak gitsin" demek.

Bakımsız bir sakal erkeğin bakımlı görünümünü bir anda alt üst edebilir. Bakımdan kastım taramak, düzgün tutmak. Sakal yapınız buna izin vermiyorsa sakal serumu ya da herhangi bir saç serumu ile hizaya sokabilir, taramadan önce tarağınıza biraz saç spreyi sıkabilirsiniz.

9. Küçük bölgeleri atlamak.

Keskin bir görüntü kadar fazla tüylerin alınmaması da kötü bir görüntü. Yanaklarınızdaki tüylerin gözlerinize kadar uzamasını beklemenize gerek yok.

10. İyi temizlememek.

Sakallı erkeklerin yüzlerini sakalsız gibi yıkaması bir gerçek ve yanlış. Tıpkı saç gibi yıkanmaya ihtiyacı olan sakallar muhtemelen saçlardan daha çok kirleniyor. Her gün güzelce yıkarsanız, akne gibi sorunları daha az yaşarsınız.

11. Özensiz kirli sakal.

Kirli sakal pek çok insanın en beğendiği sakal türü olsa da bakımı ve koruması oldukça zor. Sürekli belli bir seviyede tutmaya çalışmak ve kısa sakalın yaratacağı kaşıntı cildi yorabilir. Cildi düzenli nemlendirmek ve kirli sakal dahi olsa yanak-boyun hattını belirlemek gerekiyor.

12. Bir türlü stil oturtamamak.

Elbette herkes dönem dönem imajını değiştirir, yeni şeyler dener. Bu normal ama sürekli radikal şekilde değişmek hoş bir görüntü değil. Eğer sabırsız bir erkekseniz, düzenli tıraş olup sakal derdine girmemeniz daha doğru.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the-mongol

Derde bak amk.Şu zor zamanlarda bir de sakalıma mı bakacam!?Saldım gidiyor kimin ne dediği umrumda değil.

mehmetkayasar

size ne bundan? bunu bir kadın mı hazırladı? sizin zevkinize göre mi sakal bırakacağız?

felsefibiloderler

Bunları söyleyen bir kadınsa ve örnek görsel olarak dünyanın en yakışıklı erkeklerini gömüyorsa, görmezden gelelim, arkadaş boş boş konuşsun..

brazian

sakal bırakmak...? temiz olsun yeter.. beğenmezsen kes git. kadınları dinleme çevreni dinleme.. karına sevgiline çocuğuna kardeşine anana babana sor güzel olmuş mu beğendin mi diye yeter... gerisini dinleme. biri sana götüme benzemişsin derse tersle pezemengi... sitelerde o moda bu moda diyenleri de dinleme.. unutma kendine nasıl yakıştırıyorsan öyle yap ama temiz ve sağlıklı yap. cildinin hava almasına izin ver ömür billah da sakallı gezme.

ibrahim-dogan20

Bıyık düz uzatılır,düz kesilir.Kötü falan da göstermez.Sakalda düz uzatılması gerekir.Dümdüz olması en iyisidir.Ve sakal uzakmak iyidir.Sadece 2 metre olanlar sakal uzatabilir diye bir şey yok.

Görüş Bildir