Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Berbat Bir Fikir Olmasına Rağmen Küresel Isınmayı Engellemek İçin Jeomühendisliğe Mecbur Kalacağız!

8PAYLAŞIM

Küresel ısınmayı önlemek için alışkanlıkları değiştirmek yerine atmosfere zararlı maddeler püskürtmek tek çözüm mü?

Gezegenimizin bu sıralar karşı karşıya olduğu durumu anlamak için yakın dönem hikayemizi hatırlayalım mı?

Bundan otuz yıl önce sıcaklık dalgaları ve kuraklık tarımın canına okumaya başladı, okyanuslar da ısınırken balık türleri yok oldu, hastalıklar doğdu. Bunların sadece başlangıç olduğunu hepimiz biliyoruz ve gezegenimize olan davranışlarımızı değiştirmezsek iklimin daha iyiye gitmeyeceğine emin olduk.

Kaçınılmaz sonu değiştirmek, yaklaşan felaketi uzaklaştırabilmek için devletler bir araya geldi ve...

Bir acil durum planı yapmaya başladılar. Anlatmadan evvel belirtelim, bu plan sanki çatlak profesörün yapabileceği bir plan gibi duyulsa da gezegenimizin kurtuluşundan bahsediyor olabiliriz. 

Bilim insanları iklim felaketinin önüne geçebilmek için dünyanın maruz kaldığı ısının bir kısmını saptırmayı, yani jeomühendisliği öneriyor.

Nesiller boyu kendi ellerimizle yarattığımız etki sonucunda öyle ümitsiziz ki bu uygulamalara başvurmayı düşünüyoruz.

Okyanuslara yerleştirilecek aynalarla ısıyı ve ışığı geri yansıtmak, güneş şemsiyeleri yaratarak benzer etkiyi oluşturmak planlar arasında. Bu yollarla iklimi kendi elimizle değiştirmiş olacağız. Planlanan bu önlemler ilk başta "aslında olabilir..." dedirtse de ileri seviyede uygulanması planlanan teknikleri duyduktan sonra tartışmaya siz de katılmak isteyebilirsiniz.

Jeomühendisliğin iklim krizini geriye çevirebilecek asıl kozunu şöyle gösterelim. 👇

Plan şu: Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için atmosfere zararlı maddeler püskürtmek. Böyle fazlaca ilkel olan anlatımı biraz daha detaylandırırsak, stratosferde bulunan kimyasal partikülleri manipüle ederek güneş ışınları yansıtmak ve böylece sera gazı etkisini azaltmakla bir volkanik patlama etkisi yaratmayı amaçlıyorlar. 

Endişe yarattıysa sizi rahatlatacak bir bilgi, Güneş Radyasyonu Yöntemi (SRM) henüz prototip aşamasında bile değil.

Esasen SRM gezegenin maruz kaldığı sıcaklığı azaltmak için kullanılan yöntemlerin tümünü kapsıyor.

Stratosfere binlerce ton kükürtdioksit pompalayarak volkanik patlama etkisi yaratmak, güneş radyasyonunu da uzaya geri postalamak...

Aslında volkanik patlamaların yarattığı bir soğuma etkisi var, bunu kimse yadsımıyor. Yani patlayan volkanların ardından yaşanan uzun kış mevsimleri, o yılın yaz aylarının da kış gibi geçmesiyle sık sık karşılaştık. Örneğin Pinatubo Dağı 1991'de patlayınca küresel sıcaklıkta bile ani bir düşüş yaşanmıştı.

Tüm bunlar nasıl yapılabilir diyorsanız 👇

Bu grafikte gördüğünüz uçan balona bağlı bir dev boru var ve bu boru yardımıyla stratosfere püskürtülecek kükürt dioksit güneş ışınlarını Dünya'ya ulaşmadan geri yolluyor. Stratosfere ulaşmak için balon kullanımı tartışmalı ancak böyle bir metodu uygulamak için geliştirmeler yapmak devletlerin katıldığı bir programda çok da zor değil.

Teknolojik imkanlarımız bize geniş bir alan açıyor, bunu kabul ediyoruz ancak stratosfere böyle büyük boyutlarda maddeyi yollamak için binlerce uçağı sürekli çalıştırmak gerekebilir.

Ki o uçakları bunun için yollamak bile yaydığı karbondioksiti düşününce yaratılması istenen pozitif etkiye aykırı olacaktır. Şimdilik en iyi yöntem ilkel görünse de hidrojen balonuna bağlanmış 20 kilometre yüksekliğe ulaşabilecek bir boru, daha doğrusu hortum. Balonları stratosfere yolladıktan sonra onların sürekli orada durması ve gerektiğinde bu hortumla madde transferi yapılması düşünülüyor.

Uygulanması kesin gibi görünen bu yöntemin riskleri ciddi olarak tartışılıyor.

İlk eleştiri bu yöntemle sanıldığı kadar büyük bir etki yaratılamayacağı üzerine. Yani ufak bir etki için böyle büyük yatırımlar ve riskli maddeleri kullanmak ne kadar mantıklı? Bir de geçici çözümler üreterek iklim krizinden kaçılamayacağı gerçeği var. Ekonomik alışkanlıklar, çevre konusunda bilinçsiz uygulamalar sürdükçe bu çözüm bizi kaç yıl idare edebilir ki?

İklim değişikliğini ve küresel ısınmayı önlemek için alışkanlıkları değiştirmek yerine atmosfere zararlı maddeler püskürtmek tek çözüm mü?

Kulağa korkutucu geliyor, jeomühendisliğin risklerini anlatan uzmanlara göre zaten korkutucu sonuçları olabilir. Ancak buna mecbur muyuz yoksa başka alternatifler var mı, hep birlikte birkaç yıl içerisinde göreceğiz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

"ODTÜ, Boğaziçi Çok Başarılıysa Neden İlk 500'e Giremiyor?" Diye Soranları Acı Gerçekle Tanıştıralım! - onedio.com
"ODTÜ, Boğaziçi Çok Başarılıysa Neden İlk 500'e Giremiyor?" Diye Soranları Acı Gerçekle Tanıştıralım! - onedio.com
Sanayi Devrimi'nin Ateşini Harlayanın "Gemi Kurdu" Olduğunu Tarih Kitapları Neden Yazmaz? - onedio.com
Sanayi Devrimi'nin Ateşini Harlayanın "Gemi Kurdu" Olduğunu Tarih Kitapları Neden Yazmaz? - onedio.com
Taksim'in Uydu Görüntüsü Google'ın Türkiye Uzantısında Neden Bulanık da Alman Sitesinde Cam Gibi? - onedio.com
Taksim'in Uydu Görüntüsü Google'ın Türkiye Uzantısında Neden Bulanık da Alman Sitesinde Cam Gibi? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-uner

Snowpiercer filminde de bir gaz salıyorlardı atmosfere sonra buzul çağı başlıyordu

m_silver

astroid çarpması sonrası olan gibi

Görüş Bildir