Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakış Açımız Genişliyor: Çizimler ve Fotoğraflarla Güneş Sistemi'nden 15 Farklı Manzara

-
Abone ol

Dünya'daki bütün manzaraların tamamını görsek bile farklı gezegenlerdeki manzaraları izleyemediğimiz takdirde hep eksik kalacağız. Oralardaki manzaraların nasıl göründüğünü inanılmaz merak ediyoruz. Bu çizim ve fotoğraflar tabii ki hiçbir zaman bu arzumuzu doyuramayacak. 😔

1. Satürn'ün uydusu Titan'da yağan metan yağmuru canlandırması.

Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan, aynı zamanda bir atmosferi olan tek uydudur. Yüzeyinde metan gazının sıvı halleri bulunur. Manzarası neredeyse bu dijital çizimdeki gibi görünüyor.

2. Metan sıvılarının deniz gibi gördündüğü Titan'dan bir diğer tahmini manzara.

3. Jüpiter'in uydusu Europa'dan Jüpiter manzarası.

Europa'nın yüzeyi kalın buz tabakasıyla kaplı ve bu tabakanın altında bütün uyduyu kaplayan bir okyanus olduğu düşünülüyor. Son keşiflerle birlikte bu ihtimal güçlendi, en önemlisi de bu okyanuslarda yaşam izine rastlanması mümkün olabilir.

4. Satürn'ün uydusu Enceladus'tan Satürn manzarası.

Yaklaşık 500 km çapındaki Enceladus'un yüzeyi buzlarla ve kraterlerle kaplı. Buradaki kraterlere 1001 Gece Masalları'ndaki Alaaddin, Ali Baba, Sinbad, Şehrazat gibi karakterlerin isimleri verilmiştir. Güneş'ten aldığı ışığı en çok yansıtan Güneş Sistemi üyesi olduğu için kolay gözlemlenebilir.

5. Mars'ta fotoğraflanan mavi gün batımı.

Bizler Dünya’nın görece yoğun atmosferinde mavi gökyüzünü ve kızıl gün batımını görmeye alışkınız. Fakat Mars’ın demir oksit tozlarıyla kaplı çok seyrek atmosferi, gündüz vakitlerinde gökyüzünün turuncumsu kızıl görünmesine neden olur. Bununla beraber, gün batımı ve doğumu sırasında, ufuktaki Güneş, ufku Dünya’da olduğunun aksine mavimsi bir parıltıyla doldurur. Bunun nedeni, normalde gökyüzünü kırmızıya boğan toz partiküllerinin kırmızı ışığı soğurup mavi ışığı saçarak, gökyüzünü maviye dönüştürmesidir. 

Yani, ufuktaki Güneş’in ışığı, dünya atmosferinde olduğuna biraz yakın miktarda yol aldığından, gökyüzü mavimsi görünür. Daha açık ifadeyle, Mars’ta gündüzleri gökyüzü kızıl, gün batımı ve doğumlarında mavidir. Dünya’nın tam tersi yani.

Metin kaynağı: Kozmik Anafor

6. Mars'ın gece manzarasındaki Dünya

Keşif robotu Curiosity, Güneş battıktan 80 dakika sonra bu manzarayı çekmiş. Mars'ta olsaydık çıplak gözle Dünya'yı rahatlıkla görebilmek mümkündü.

Dünya'nın Mars'tan görünümü ve Mars'ın Dünya'dan görünümü.

7. Plüton'dan bakıyoruz: Plüton'un uydusu Charon ve Güneş manzarası.

1978'de keşfedildiği tanımlamaya göre; solda gördüğünüz Charon, Plüton'un en büyük uydusudur. Uydunun ismi, Yunan mitolojisinde ölüleri kayıkla diğer dünyaya götüren kayıkçı anlamına gelir ve Roma mitolojisindeki adıyla Plüton ile birlikte anılır.

8. Şimdi de Charon'dan Plüton'a doğru bakıyoruz.

9. Neptün'ün en büyük uydusu Triton'dan Neptün manzarası.

Triton ismi, Neptün'ün oğlu Yunan deniz tanrısı Triton'dan geliyor. 1846'da keşfedilen bir uydu. Güneş Sistemi'nin en donuk görünen üyelerinden biri. Yüzeyi biraz pembemsidir, bunun nedeni ise nitrojen buzlarıdır.

10. Dijital bir çizimle Venüs yüzeyinden Güneş manzarası.

svs.gsfc.nasa.gov

Venüs, Güneş'e en yakın 2. gezegen konumunda. Sıcaklık bakımından ise ilk sırada(464 °C). Bunun nedeni ise atmosferinden giren Güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Ayrıca Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin aksi istikametinde döner.

11. Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'den bir manzara.

Dünya'dan çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden birisidir ayrıca. (diğerleri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn)

12. Umbriel'in kutup kraterinden Uranüs manzarası.

Umbriel, Uranüs'ün uyduları arasında volkanik yapıda olmayan tek uydudur. Yörünge eğikliği 0 derece olan Umbriel'in manzarası neredeyse bu şekilde.

13. Jüpiter'in uydusu IO'dan tahmini bir manzara.

img07.deviantart.net

Güneş Sistemi'nde üzerinde sürekli olarak gazlar ve lav püskürten yanardağlar bulunan tek uydudur. 400 aktif yanardağı bulunuyor. Jüpiter'in çekim gücü ile kendi çekim gücü arasındaki iç sürtünmeden dolayı sürekli gelgitlere maruz kalmaktadır. Io'nun volkanları yüzeyden 500 km yukarıya sülfür ve sülfür dioksit püskürtür.

14. Yine bir Jüpiter manzarası. Bu kez farklı bir açıdan bakıyoruz. Bir diğer uydusu Callisto'dan.

Büyüklükte Güneş Sistemi'ndeki tüm uydular arasında üçüncü sırayı alır. Güneş Sistemi'nde, üzerinde en çok krater bulunan gök cismidir. Yüzeyi son 4 milyar yılda hiç değişmemiştir.

15. Güneş Sistemi'nin dışına çıkıyoruz: Gliese 667Cc gezegeninden üç yıldızlı bir gün batımı manzarası.

edition.cnn.com

Bu gezegenimiz, keşfedilen yaşanabilir bölgede bulunan gezegenler arasında Dünya'ya benzerlik bakımından en dikkat çekenler arasında. Dünya'ya uzaklığı çok değil, yalnızca 227052682000000 km kadarcık.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z3rostfx

Mükemmel :D

natsemender

#15 çok azmış canıııııım

defne.demir.750

büyüleyici bence

cyanide

bu IO bildiğin Orta Dünya lan

dothraki

#2 Aşağıda Satürn'ü izleyen bir Titanlı var :)

defne.demir.750

ben de bir tek ben mi farkettim diyordum :)

Görüş Bildir