Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atatürk Havalimanı Saldırısının Arkasındaki İsim 'Tek Kollu' Çeçen Ahmet Çatayev mi?

17PAYLAŞIM

28 Haziran gecesi meydana gelen ve 42 kişinin ölümüne sebep olan saldırının planlayıcısının, 'Tek Kollu' lakabıyla bilinen Çeçen terörist Ahmet Çatayev olduğu iddia ediliyor.

Saldırının üç failinin de bir zamanlar Sovyet kontrolünde olan bölge ve ülkelerden gelmesi, bu ihtimali güçlendiren temel faktör.

Üç terörist kameralara böyle takılmıştı. İçlerinden kimliği belirlenen O. V.'nin ve diğer saldırganların Dağıstan, Başkurdistan ve Özbekistan gibi bölgeler kökenli olduğu düşünülüyor.

Çatayev'in IŞİD'in bu bölgedeki en yetkili beyinlerinden biri olduğu varsayıldığında, aradaki bağlantı kendi kendine kuruluyor gibi.

Peki kim bu Çatayev?

Ahmet Çatayev, uzun yıllar boyunca Kafkas ülkelerinde faaliyet göstermiş Çeçen bir suç lordu. 12 yıl önce Rusya'dan kaçan, son yıllarda ise IŞİD bünyesinde küllerinden yeniden doğan Çatayev'in emrinde 130'dan fazla militan olduğu düşünülüyor.

Onun hakkında bilinenler şimdilik sınırlı gibi gözüküyor olsa da, saldırının ardından eski Gürcistan Başkanı Mikail Saakaşvili'nin açıklamaları oldukça kritik noktalara işaret etmeyi başardı.

Saakaşvili, onaylı Facebook hesabından yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Rusya asıllı Ahmet Çatayev'in Atatürk Havalimanı saldırısının azmettiricisi olduğu ifade ediliyor. Kendisi benim hükümetim tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalanmıştı. Bu uğurda üç güvenlik gücümüzü kaybetmiştik. 2012'de göreve gelen, Rus oligarkı İvanişvili'nin önderliğindeki hükümet ise, yalnızca politik bir suçlu olduğunu iddia ederek onu tez elden serbest bırakmıştı. O zaman hala görevdeydim ve buna şiddetle karşı çıkmıştım ancak bu talebim savcı tarafından reddedilmişti. Şimdi onca insanın ölümünden sonra doğal olarak herkesin gözüne batacak. 10 yaşındaki oğlum bu patlamanın hemen evvelinde havalimanını kullandı. Yani ölenlerin yakınlarıyla ufak da olsa ortak hisler besliyorum. Peki Gürcistan hükümeti aynını hissedebiliyor mu?

Çatayev'in serbest bırakıldığı zamanlar içerisinde dünyanın dört bir yanını dolaştığı iddia ediliyor.

Son zamanlarda IŞİD ile kurduğu bağ ile birlikte yeniden yükseldiği ve örgüt içinde önemli bir noktaya geldiği ise biliniyordu.

Yakın zamandan bir görüntüsü.

Yine de, soruşturma aşamasında olan saldırıya dair her bilginin söylenti seviyesinde olduğu unutulmamalı.

Hain saldırıya dair belirsizliklerin bir an önce ortadan kaldırılması dileğiyle.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bazarov-black

Cahar Dudayev öldü, ortalık Ramzan Kadirov ve bunun gibi bok çuvallarına kaldı.

sertacgnlts

imran zakhaev???

mavciceyhan

Talkan ve Curcan katliamlarından beri aynı şeyleri yapıyorlar. Kana doymadılar.

Gizli Kullanıcı

Çeçenleri 1944 Orta Asyaya sürgün etmiştilerki Kazaklarla, Özbeklerle, Kırgızlarla, yola gidemedikleri için 5-10 yıldan sonra geri gönderilmiştir Çeçenistana

Gizli Kullanıcı

Çeçenlerin çoğu tehlikelidir yani K*rtlerden daha çok tehlikeliler özelikler erkekleri

berfin-hasdemir2

ay cicim senin gibi T*rkler de olmasa .... noldu hoşuna gitti mi

Gizli Kullanıcı

Sen nesin Kürdmü?

berfin-hasdemir2

ben ondan önce insanım sen kafadan bacaklı bişeysin heralde

Gizli Kullanıcı

Eğer bir şeylere zarar vermiyorsan, bomba patlatmıyorsan, insan öldürmüyorsan, ve insan gibi yaşıyorsan ben sana bir şey demiyorum iyi Kürtlere ben kötü şey demem

Görüş Bildir