Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antik Mısır'ın 'Sapkın Firavun' u Akhenaton Hakkında Okudukça Şaşıracağınız 16 İlginç Bilgi

-
Abone ol

Mısır firavunlarının ortak özellikleri çok tanrılı dini benimsemeleri ve daha sonra kendilerini tanrılaştırmalarıdır. Ancak bu firavunlardan biri vardır ki diğerlerinden çok farklıdır...

Antik Mısır'ın etkileyici firavunlarından Akhenaton hakkındaki gerçekleri sizler için derledik.

Kaynak: http://ewao.com/2017/02/27/30-bewilderin...

1. Tutankamon'un babası, Nefertiti'nin eşi, Mısır'ın 18. hanedanının firavunudur Akhenaton...

Ayrıca kutsal ve tek tanrı kabul ettiği Aton'un torunu olduğunu iddia etmiştir.

2. Mısır mitolojisine göre Akhenaton, Tep Zepi adı verilen dönemde Dünya'ya inen tanrıların soyundandır.

3. III. Amenhotep ve Kraliçe Tiye'nin oğlu Akhenaton, hükümdarlık döneminin başlarında IV. Amenhotep olarak bilinirdi.

Daha sonra adını 'Aton'un oğlu' anlamına gelen 'Akhenaton' ile değiştirdi.

4. Getirdiği dini yeniliklerden dolayı 'Büyük Kafir' diye de anılmıştır.

5. Antik Mısır'ın en ünlü kadınlarından biri olan Kraliçe Nefertiti ile evliydi. Dini törenlerde Akhenaton ile eşit resmedilen Nefertiti, Mısır tarihinin en etkileyici kraliçelerindendi.

Akademisyenler Kraliçe Nefertiti'nin Akhenaton ile evlendiğinde sadece 12 yaşında olduğunu öne sürmüşlerdir.

6. Akhenaton'un tek eşi Nefertiti değildi.

Hakkında çok az şey bilinen Kiya'nın eylemleri tarihsel kayıtlarda zayıf bir şekilde belgelendi.

7. Kraliçe Nefertiti'nin mumyası kesin olarak bulunamadı.

Buna rağmen pek çok bilim insanı ikna olmasa da Arkeolog June Fletcher, Nefertiti'nin kötü muhafaza edilmiş mumyasını Kings Vadisi'ndeki Amenhotep II Mezarı'nın yan odasında bulduğunu iddia etti.

8. Bazı arkeologların ve tarihçilerin araştırmalarına göre, Akhenaton kızlarının bir kısmını eş olarak kabul edip bir erkek mirasçıya sahip olmaya çalıştı.

Ayrıca hem Tutankamon'un (annesi Leydi Kiya) hem de Tutankamon'un eşi Ankhsenamun'un (annesi Nefertiti) babasıydı.

9. Akhenaton, firavun olduktan sonra tek tanrı inancına halkını alıştırmaya çalıştı ve bazı rahiplerle bu konuda ters düştü.

Daha sonra ise Mısır'ın çok tanrılı inancı terk ettiğini ve bundan sonra tek tanrı olarak Aton'a tapınılacağını açıkladı.

10. Akhenaton, saltanatının 5. yılından sonra Amon'un adını tüm eserlerden sildirmek için bir program başlattı.

Bununla birlikte, önceki tanrıların heykellerinin kaldırılmasını emretti.

11. Tarihçi Barbara Watterson, Akhenaton'un saltanatının 9. yılında Mısır'ın eski tanrılarını yasaklamasının ve tapınakların kapatılmasını emretmesinin, ülkenin ekonomik ve sosyal hayatında önemli değişikliklere neden olduğunu belirtti.

12. Akhenaton hakkında yazılan şiirlerde onun gökyüzünden inen varlıklar tarafından ziyaret edildiği ve ona halkını nasıl yönetmesi gerektiğinin anlatıldığı vurgulandı.

a136.idata.over-blog.com

13. 'Amarna' adı verilen şehrin Aton'a adanmış bir şehir olmasını istedi.

Burada gün doğumu sembolik bir anlam ifade ettiği için, Amarna dini merkez seçilmiştir.

14. Akhenaton'un egemenliğinden sonra Amarna şehri terk edildi ve güneş tapınakları tahrip edildi.

Ayrıca Akhenaton'un resimleri de kasıtlı olarak tahrip edildi.

15. Akhenaton, sanat ve kültürde de önemli değişiklikler yaptı.

Dikkat çekici değişikliklerden biri güçlü, dokunulmaz bir firavun olarak değil; zayıf, uzun boylu ve uzun parmaklı bir firavun olarak resmedilmek istemesiydi.

16. Yapılan araştırmalar sonucunda, Akhenaton'un Marfan Sendromu adı verilen bir hastalıktan muzdarip olduğu iddia edildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muzaffersurmaz

Onedio sitesi sapkın firavun derken bunu tirnak icinde kullanmis ve olayın tarihselligi acisindan o donemde varolan din olgusu acisindan sapkın ilan edildigini ima ettigini düşünüyorum aksi durumda tek tanrılı bir adama ''sapkin'' diyecek kadar sapkın olduklarına ihtimal veremiyorum

arvas-bilgi-teknolojileri

İdrak eden için ne kadar ironik bir yazı.. Kendilerini yıllarca mısır tanrısı olarak ilan eden firavunların her biri kendi tapınakları ve hazineleri yüzünden hırsızlar tarafından tarihten silindi.. Kendi tarihlerinden silmek için terk ettikleri şehir unutuldu ve günümüz Mısır tarihi ile en çok veri buradan çıktı. Hem ironi de bu ya, sapık dedikleri firavun günümüzde idrak edenler için ne güzel bir kısas. Biz Müslümanlar, Kuran'ı ve İslam'ı hakikat biliriz. Bu yüzden, Kuran; geçmişteki yaşananlara ve gelecek için açıkça bir kaynaktır. Kral Akhenaton, Allah'a iman etmiş ve Yusuf A.s'ın ümmetinden olmuştur. Akıl hükmüyle bakınca da, Allah'ın putlara tapan ve kendilerini Tanrı ilan eden firavunların tarihten silinmesini ve Akhenaton'un bu günlere kadar gelmiş olmasını taktir etmesi açıkça bize bir delildir. Tabi bu yazdıklarım İslam dinini hakikat bilenler için geçerlidir.

burak-can-gokce1

İSLAM TARİHİNİ İYİ ARAŞTIRIN VE GÖRÜN GERÇEK AKHENATON KİMDİR...

burak-can-gokce1

akhenatonn...gerçek bir insan ve mümin olarak vefat etmiştir yanında ona vezirlik yapan uzaylılar değil Allah katından konuşan peygamber yusuftur islam ve mısır tarihinde büyük bir olayı çarpıtarak aslı olmayan bir şekilde sapkın olarak vurgulamak gerçekten insanın kendi aklı ve kalbine eziyet etmesidir...İSLAM TARİHİNDE AKHENATON KİMDİR ARAŞTIRIN ONU PAYLAŞIN LÜTFEN

hulya-teke-aydin

aslında kesin b,lgi diye birşey yoktur. kesinlikle yoktur.bir an sonra kendisinin neyi nasıl yapacağını bilen bi akıllı bıdık çıkarsa bende tamda 1 saat önce kesin ne yaptığımı hatta 10 dakika diyelimhatırlarsam tarih denen şeydeki tüm tarihler tüm kronolojiler insanlar ve yaptıkları kesin doğrudur derim.tarihciler dğer bilim dalları gibi güncelleniyor. aynı incile benzer. düşünün 1 kızımın doğduğu saati hatırlayamazken kalkıp da kimin yazdığı belirisiz yazıtlara mı inanayım. bakarsanız en çok şiir ve roman okunur. velakin duygular gerçek olsa da içerik kurmacadır. bence tarihi anlatan hep kurmui. düzen kurmaca.

Görüş Bildir