Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antik Mısır'ın 'Sapkın Firavun' u Akhenaton Hakkında Okudukça Şaşıracağınız 16 İlginç Bilgi

-

Mısır firavunlarının ortak özellikleri çok tanrılı dini benimsemeleri ve daha sonra kendilerini tanrılaştırmalarıdır. Ancak bu firavunlardan biri vardır ki diğerlerinden çok farklıdır...

Antik Mısır'ın etkileyici firavunlarından Akhenaton hakkındaki gerçekleri sizler için derledik.

Kaynak: http://ewao.com/2017/02/27/30-bewilderin...

1. Tutankamon'un babası, Nefertiti'nin eşi, Mısır'ın 18. hanedanının firavunudur Akhenaton...

Ayrıca kutsal ve tek tanrı kabul ettiği Aton'un torunu olduğunu iddia etmiştir.

2. Mısır mitolojisine göre Akhenaton, Tep Zepi adı verilen dönemde Dünya'ya inen tanrıların soyundandır.

3. III. Amenhotep ve Kraliçe Tiye'nin oğlu Akhenaton, hükümdarlık döneminin başlarında IV. Amenhotep olarak bilinirdi.

Daha sonra adını 'Aton'un oğlu' anlamına gelen 'Akhenaton' ile değiştirdi.

4. Getirdiği dini yeniliklerden dolayı 'Büyük Kafir' diye de anılmıştır.

5. Antik Mısır'ın en ünlü kadınlarından biri olan Kraliçe Nefertiti ile evliydi. Dini törenlerde Akhenaton ile eşit resmedilen Nefertiti, Mısır tarihinin en etkileyici kraliçelerindendi.

Akademisyenler Kraliçe Nefertiti'nin Akhenaton ile evlendiğinde sadece 12 yaşında olduğunu öne sürmüşlerdir.

6. Akhenaton'un tek eşi Nefertiti değildi.

Hakkında çok az şey bilinen Kiya'nın eylemleri tarihsel kayıtlarda zayıf bir şekilde belgelendi.

7. Kraliçe Nefertiti'nin mumyası kesin olarak bulunamadı.

Buna rağmen pek çok bilim insanı ikna olmasa da Arkeolog June Fletcher, Nefertiti'nin kötü muhafaza edilmiş mumyasını Kings Vadisi'ndeki Amenhotep II Mezarı'nın yan odasında bulduğunu iddia etti.

8. Bazı arkeologların ve tarihçilerin araştırmalarına göre, Akhenaton kızlarının bir kısmını eş olarak kabul edip bir erkek mirasçıya sahip olmaya çalıştı.

Ayrıca hem Tutankamon'un (annesi Leydi Kiya) hem de Tutankamon'un eşi Ankhsenamun'un (annesi Nefertiti) babasıydı.

9. Akhenaton, firavun olduktan sonra tek tanrı inancına halkını alıştırmaya çalıştı ve bazı rahiplerle bu konuda ters düştü.

Daha sonra ise Mısır'ın çok tanrılı inancı terk ettiğini ve bundan sonra tek tanrı olarak Aton'a tapınılacağını açıkladı.

10. Akhenaton, saltanatının 5. yılından sonra Amon'un adını tüm eserlerden sildirmek için bir program başlattı.

Bununla birlikte, önceki tanrıların heykellerinin kaldırılmasını emretti.

11. Tarihçi Barbara Watterson, Akhenaton'un saltanatının 9. yılında Mısır'ın eski tanrılarını yasaklamasının ve tapınakların kapatılmasını emretmesinin, ülkenin ekonomik ve sosyal hayatında önemli değişikliklere neden olduğunu belirtti.

12. Akhenaton hakkında yazılan şiirlerde onun gökyüzünden inen varlıklar tarafından ziyaret edildiği ve ona halkını nasıl yönetmesi gerektiğinin anlatıldığı vurgulandı.

a136.idata.over-blog.com

13. 'Amarna' adı verilen şehrin Aton'a adanmış bir şehir olmasını istedi.

Burada gün doğumu sembolik bir anlam ifade ettiği için, Amarna dini merkez seçilmiştir.

14. Akhenaton'un egemenliğinden sonra Amarna şehri terk edildi ve güneş tapınakları tahrip edildi.

Ayrıca Akhenaton'un resimleri de kasıtlı olarak tahrip edildi.

15. Akhenaton, sanat ve kültürde de önemli değişiklikler yaptı.

Dikkat çekici değişikliklerden biri güçlü, dokunulmaz bir firavun olarak değil; zayıf, uzun boylu ve uzun parmaklı bir firavun olarak resmedilmek istemesiydi.

16. Yapılan araştırmalar sonucunda, Akhenaton'un Marfan Sendromu adı verilen bir hastalıktan muzdarip olduğu iddia edildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhan-zahir

bu onedio sitesinin Allah dusmani oldugunu biliyordum. bu yazidan sonra gercekten bu siteyi maliyye edenlerin kim oldugu herkese malum oldugunu dusunmekteyim. eger tarihe baksaniz Akhenaton imparatorun tek Tanrili oldugu ve zamaninda Yusuf a.s. hukumdari tek İlaha davet ettigini anlarsiniz. insanlarin her zaman saptigi gibi Akhenatonun olumunden sonra misiri yine putperest haline getirip yeniden cok tanrili Amona tapan zavallilar yapmislar. isin acikcasi komik tarafi o kadar sapkin firavunlar varken Ramzes gibi annesiyle kiz kardesiyle iliskiye giren yada bir cok firavunun cinsel hastaliktan oldugunu soylemekten ziyade tek Tanrili yegane akli basinda olan Misir firavununu kotulemek ve gundem yapmak sizin ve ekibinizin hangi ise ve kimlere hizmet ettigini acikca ortaya koyuyor. akilli insanlar bu propagandalariniza kanmaz siz kendinizi kandirmakla ugrasin onedio ekibi serefsizler

ilhan-sen

ağzına sağlık çoğu kişinin tercümanı oldun

corpse-bride

şahıs bir anda halka yüklenmiş, baskıyla dini ve onu etkileyen sosyal hayatı değiştirmeye calısmıs ,kısa surede başkentı ve pek çok şeyi değiştirmesine rağmen ölümüyle birlikte bir o kadar hızlı unutulmaya mahkum edilmiştir ilginç bir şahıs gerçekten antik mısır tarihine bakınca ensest olayına gelince anladığım kadarıyla afrıkada , kuzey avrupada baya yaygınmış bu kavımler karısmadan oncekı donemlerde . gayet sapıtmışlar insan yokmuş gibi:P şeye benzetiyom bunu miras dağılmasın diye amcakızını alan ya da dayıoğluna varan insanlar gibi mide bulandırıcı

feyk

muhtemelen ortadogudaki monotheist dinlerin ana kaynagi baslangici. daha eski hic bir kaynakda, medeniyette monotheistimin izine rastliyamazsiniz.

emre-atac

Bu şey değil mi ya yuzarsif dizisindeki firavun.. https://i.ytimg.com/vi/-vXhMEXH0DQ/hqdefault.jpg

kawashima

Aton değil sapkın olan. Çok büyük bilgi yanlışı var. Sapkın olan II. Ramses'tir. evlendiği iki kızı Bintanath ve Meritamen'dir

Başlıklar

BilimMısır
Görüş Bildir