Annelerin Doğumdan Sonra Eskiye Dönebilmeleri İçin Ne Kadar Süreye İhtiyacı Var?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Doğum başlı başına çok büyük bir olay. Anneler 9 ay boyunca içlerinde bir canlı büyütüyor ve ardından bir şeylerin normale dönmesini bekliyor. Elbette bu o kadar kolay bir şey değil. Bu ciddi durum karşısında çalışan kadınların yeterli seviyede izine sahip olduğunu söylemek de zor. Bu ciddi konu üzerine yapılan çalışmalar ile geri dönüşün ideal süresi anlaşılmaya çalışılıyor.

Annelerin fiziksel ve ruhsal açıdan normale dönüşü ile ilgili süre hakkında genel bir kanı mevcut.

Genelde bir yıllık bir süre ile annelerin her şeyi yoluna koyabilecekleri düşünülüyor.

Birçok ülkede işe geri dönüş süresi olarak görülen altı hafta, tamamen saçmalık.

Ülkemizde 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası izin düzenlemesi mevcut. Ancak burada doğum sonrasını ele aldığımız için 8 hafta da az bir süre. Bu konu üzerine çalışan Salford Üniversitesi'nden Dr. Julie Wray, yaptığı araştırmalar sonucunda söz konusu sürecin tamamen bir fantezi ürünü olduğunu açıklıyor. Yani süre yetersiz.

Kadınlar üstlerinde çok büyük bir baskı hissediyor.

Çalışan kadınlar işlerine kayıpsız geri dönmek açısından üstlerinden inanılmaz bir baskı hissediyorlar. Bu sürede işlerini kaybetme korkusu, sağlıklarının önüne geçiyor.

Hem fiziksel hem de mental olarak, ihtiyacınız dahilinde bir süre belirlemelisiniz.

Uzmanlar bu tip mental ve fiziksel zorluklar yaşatan süreçlerin ardından herkesin vücudunun farklı tepkiler verebileceğini düşünüyor. Bu sebeple herkes kendini hem fiziksel hem de mental olarak iyi hissedene kadar yeterli boşluğu kendilerine tanımalı.

Geri dönüş süreci hastanede başlıyor.

Bazı doğumlarda kısa süre içinde annelerin hastaneden taburcu edildiği gözlemleniyor. Bu bir anneye yapılabilecek en kötü şeylerden biri; çünkü yeni anneler yeni doğan bebekleriyle yeni bir hayatın hazırlığını hastanede yapmalılar. Anneler hazır olduklarında hastaneden ayrılmalılar. Bunun için kısıtlayıcı bir süresi olmamalı.

Çalışan annelerin geri dönüş süresinin uzaması devlet bütçesi için potansiyel bir tehlike.

Ekonominin içinde olan kadınların aynı zamanda annelik gibi bir zor bir sorumluluğun altına girmesi, aslen devletler tarafından desteklenmesi gereken bir durum. Bu sürenin kesin çizgilerle minimum noktadan belirlenmesinin temelinde maalesef ki ekonomik sebepler yatıyor. Bu sorun dünyanın her yerinde aynı motivasyon ile yönetiliyor.

Herkeste farklı etkileri olması sebebiyle, geri dönüş için belirli bir süre söylemek zor.

Ancak yapılan geniş araştırmalar bu sürenin bir sene civarında olması gerekliliğini ortaya koyuyor. Elbette aile desteği ile daha kısa sürede geri dönüşler mümkünken, tamamen yalnız annelerin geri dönüş süreleri de uzayabilir.

Geri dönüş meselesinin aslında biyolojik bir konu olduğunu anlamak gerekiyor.

Doğum sonrasında vücudun kendini içten içe tedavi ettiğini unutmamak lazım. Bunu hızlandırmak için bazı zorlamalar kötü tepki verebilir ve yeni anneler umulmadık zararlar ile karşı karşıya kalabilirler.

Hamilelik esnasında vücut çok yoğun bir değişime sahne oluyor.

Bu sebeple vücudunuza ihtiyacı olan zamanı geri vermez iseniz, kötü sonuçları ile tüm hayatınız boyunca savaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle yeni anneler bir yıl kadar fiziksel ve ruhsal anlamda hiçbir şeye zorlanmamalı.

Umarız doğum izinleri bu tür çalışmalar sonucu yeniden ele alınır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kitapkokusu

iskandinav ülkelerinde babanın izne çıkması gibi bir zorunluluk ne güzel var, babaların bir sürü küçük çocukla ilgilendiği fotoğraflara ancak imrenerek bakabiliyoruz, olması gereken buyken. bizimkilere doğum izni gelse kahvede otururlar. hiçbir şey bilmeyen, her şeyini sizin yapmak zorunda olduğunuz, tanımadığınız hassas bir canlıya bakmak zorundasınız, üstelik öncesinde her gün bakım yapıyor olabilirsiniz, iki günde bir kitap bitiriyor olabilirsiniz, doktor, mimar yada lise mezunu olabilirsiniz. üstelik bu dünyaya hormonlarınız ve vücudunuz darmadığınık, uykusuz gireceksiniz. buna alışma süreci 1 yılda sürer, 10 yılda. ebeveynlik toz pembe gösterilmemeli.

yescomment

Bizim yetiştirdiğimiz çocuklar insan haklarını da, kadın haklarını da, hayvan haklarını da gayet güzel bilirler ve barışçıl bir toplumun önemini çok daha erken kavrarlar. Ne erkeklerin, ne de patronların kölesi olmayın. Sizi istedikleri kullanmalarına izin vermeyin. İş hayatına ara vermek kadında hiç bir geriliğe sebep olmuyor merak etmeyin. Tam tersi bir insan dünyaya getirmek ve onun büyümesine şahit olmak algılarınızı kat kat açıyor. Ondan sonra isterseniz kitap yazın isterseniz milletvekili olun, bir kadının isteklerinin önünde durabilecek bir erkek olabileceğini düşünmüyorum. Hele o erkekleri biz doğurup büyüttüysek !!! Evet ütopik ama imkansız değil.

yescomment

Bebeği en iyi anne büyütür. En tecrübeli bakıcı da en bilgili büyük anne de en tecrübesiz annenin yerini tutamaz. Çocukta yaparım kariyerde gazlamasına gelip bebeklerinizi bırakmayın onun bunun eline. Erkekler çalışsın işleri ne? Fazla mesai yapsınlar, Gerekirse iki işte çalışsınlar. Evde yemek hazır çamaşır hazır, çocuğada annane bakıyor, kadın da çalışsın eve para da getirsin erkek olarak doğmak varmış valla. Gelmeyin bu oyunlara, okuyun, bilgilenin, üniversite, Master, yabancı dil. Hiç birini boş geçmeyin. Doğuma kadar da çalışın isterseniz. Ama Doğumdan sonra oturun 10sene gayet bilgili ve vizyon sahibi bir kadın olarak çocuğunuzu büyütün. Gelecek bizim yetiştirdiğimiz çocuklarda.

csa

Tabii. Erkek çalışsın iki işte. 8-9 saat birinde bir 8 saat de obur işte 8 saatte uyur işte. (Yemek yeme, ulaşım vs saymıyorum bile.) Anne de 7/24 çocukla ugrassın. Bu insanlar çocuk yapmak için nefes alan ölü olsunlar :D Ekonomik özgürlüğü elinde olan kadın zaten evde yemek, çamaşır falan ugrasmak zorunda değildir. Akıllı kadın hiçbir erkeğe kendini ezdirmez böyle konularda ama bizim ülkemizde bu ezikliği seven kadınlar ne yazıkki çok fazla. Uzatmak istemiyorum ama kadınlar gayet hem çalışıp hem de çocuklarına bakabilirler. Milyon örneği vardır. Öte yandan gelecekten çok yaşadığın zaman önemli olmalı. Sen oldukten sonra burda olanların çokta bir onemi kalmayacak. O yüzden her gununuzu olabildiğince güzel geçirmek herşeyden önemli.

dooygo

nil hanım çocuğunuz var mı bilmiyorum ama gerçekler öyle değil ne yazık ki emin olun her anne kendi büyütmek ister çocuğunu. iş hayatına ara verdiğiniz zaman hem yaştan hem de tecrübe olarak geri kaldığınız için yeniden iş bulmak zor. Bende üniversite bitirmiş ve işim için gerekli sertifikaları almış bir anne olarak kızım doğduktan sonra iş hayatına geri dönmek zorunda kaldım. O dediğiniz mastermış, yabancı dilmiş o kadar üniversite bitirmiş insanda var ki, siz çocuk sahibi olarak geri işe döndüğünüzde çocuksuz bir kadına göre daha az kabul ediliyorsunuz. Umarım siz beni haksız çıkarırır ve düşündüğünüz gibi bir anne olmayı başarırsınız...

haylaz-keko

Kocanız hayvan değilse(yardım bakımından) 6 ay yeterli..

heda

Ama bu sadece çocuğun bakımı ve ev işleri ile alakalı değil

ugur-deniz-kutlu

Çok uzun bir süre verilmeli. Düşünsenize bir gün 2 kişi oturduğunuz evinize 3 kişi olarak gidiyorsunuz. Bu 3. kişinin her ihtiyacını karşılamak zorundasınız ve bu 1 hafta kalıp gitmeyecek birisi. En az 20 yıl da bununla ilgilenmelisiniz ve bu kişiyi tanımıyorsunuz bile. 23 kromozomu sizden 23 kromozomu ise diğer ebevynden almış ve ne tür davranışlar sergileyeceği de belli değil. Korku filmi gibi.

melware

Evlilikten özellikle de çocuktan uzak durmak isteyenleri iyice uzaklaştırdın sağ ol kardeş :) ama farklı bi bakış açısı helal olsun; gerçekten büyük sorumluluk keşke 20 yılla kalsa yaşadığınız müddetçe ...

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

hamilelikkadınlarolay
Görüş Bildir