Almanya'da Büyük Veri Hırsızlığı

 > 
9PAYLAŞIM

Almanya'da Büyük Veri Hırsızlığı

Almanya'da Büyük Veri Hırsızlığı

Almanya'da gerçekleştirilen siber bir saldırıda 18 milyon e-posta adresinin şifresinin çalındığı ortaya çıktı. Çalınan e-posta adresleri sadece Almanya ile sınırlı değil.

Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki Verden kenti savcılığının yürüttüğü soruşturma, Almanya’da bugüne kadar meydana gelen en büyük veri hırsızlığını ortaya çıkardı. Verden Savcılığı Sözcüsü Lutz Gaebel, "Çalınan verilerin şu anda kötü amaçlı olarak aktif şekilde kullanıldığından şüpheleniyoruz” dedi.

Şifreleri ele geçirilen 18 milyon hesaptan bazı e-posta adreslerinin şu ana kadar spam amaçlı olarak kullanıldığını tespit eden yetkililer, bu adreslerin internet kullanıcılarının banka bilgilerini ele geçirmek ve internette alışveriş için kullanılmasından endişe ediyor.

Adresler Almanya ile sınırlı değil

Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, internet korsanlarının ele geçirdiği e-posta adresleri ve şifreleri arasında yalnızca Almanya değil, farklı ülkelerde hizmet veren e-posta servis sağlayıcılarına ait hesaplar da bulunuyor. İnternet korsanlarının ele geçirdiği e-posta adresleri arasında ".com" uzantılı adreslerin de bulunduğu bildirildi.

Almanya’nın Enformasyon Teknolojileri Güvenlik Dairesi (BSI), savcılık tarafından iletilen bilgiler ışığında hesap şifreleri çalınan internet kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla çalışma başlattı.

Almanya’da geçen yıl sonunda savcıların yaptığı soruşturma, yaklaşık 16 milyon e-posta adresi ve şifrelerinin çalındığını ortaya çıkarmıştı. BSI hazırladığı veri tabanıyla internet kullanıcılarına e-posta hesaplarının şifrelerinin çalınıp çalınmadığını kontrol edebilme imkanı sağlamıştı.

Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Almanya’da son dört ayda ortaya çıkarılan iki büyük veri hırsızlığı olayında da şüphelerin Baltık ülkelerinde bulunan internet korsanları üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir