Alışveriş Cep Yakıyor: 10 Kişiden 9'u Uygun Fiyatı Bulmak İçin Market Market Geziyor

 > -
Abone ol

Hayat pahalılığı nedeniyle tüketici, her alışverişinde kara kara düşünürken, ulusal markalarla zincir market markaları arasında bir fiyat savaşı yaşanıyor. 

Alışverişini daha uygun bir bütçeyle tamamlamak için market market gezenlerin oranı yüzde 87'ye çıktı. 

Alışverişte kısıtlı bütçeye sahip olanların oranı yüzde 73'ten yüzde 88'e yükseldi

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre, alım gücünün zayıflaması ile birlikte halk, alışveriş yaparken fiyat araştırması yapanların oranı yükseldi. 

Nielsen tarafından yapılan araştırmaya göre, alışveriş öncesinde market market gezerek en uygun fiyatı araştıranların oranı yüzde 72'den yüzde 87'ye çıktı. 

Yapılan araştırma ayrıca, market alışverişleri için kısıtlı bir bütçeye sahip olan tüketici oranının son 1 yılda yüzde 73'ten yüzde 88'e yükseldiğini de ortaya koydu.

Market markalı (PL) ürünlerin satış hacmi 60 milyar lira

Araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 74'ü, alacağı ürünü private label (PL) olarak bilinen, market markalı ürünler ile karşılaştırıyor. A101, BİM gibi zincir marketlerde özellikle süt ürünleri başta olmak üzere yer alan market markalı ürünlerin satış hacmi ise 60 milyar liraya ulaştı.

Kaynak: Sözcü

Tüketici artık fiyat odaklı

www.aa.com.tr

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) Başkanı İmer Özer, tüketicinin artık fiyat odaklı olduğunu söyledi.

Özer, 10 kişiden 9'unun fiyat araştırması yaparak alışveriş yaptığını belirtirken, insanların geçmişe nazaran ucuz ürünleri denemeye daha fazla eğilim gösterdiğini ifade etti.

Market markalı ürünlerin cirolarının 2019'da yüzde 30 oranında arttığını söyleyen Özer, özellikle çocuk bezi, kağıt grubu, süt ve yağ grubunda bu ürünlerin öne çıktığını belirtti.

'Enflasyonun freni'

Özer, market markalı ürünlerin fiyat artışlarının bu yıl yüzde 5'in üzerine çıkmadığını, 2019'da ise hiç fiyat artışı olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

''Siz bugün 6 TL'ye satılan bir ürünü kısıtlayıp 10 TL'ye ulaşan ürünün önünü açmaya kalktığınızda enflasyonun yükselmesine sağlanacak katkıyı hesaplamışsınızdır herhalde. Enflasyonun en büyük fren mekanizması PL''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir