Görüş Bildir
Haberler
Akbank 2013 Kârını Açıkladı

Akbank 2013 Kârını Açıkladı

Kürşat Kemaloğlu
05.02.2014 - 23:12 Son Güncelleme: 05.02.2014 - 23:24

Akbank 2013 Kârını Açıkladı

Bankanın 2013 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Global ekonomi 2013 yılında 2 farklı dönemden geçti. Ocak-Mayıs arası dönemde Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede faizler tarihi düşük seviyeleri gördü. Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin sürdüğünü gördük. Ancak Amerikan Merkez Bankası’nın ilk defa Mayıs ayında varlık alım programında azaltıma gideceğinin sinyalini vermesi uluslararası sermaye akımlarının yönünü etkiledi. Büyüme beklentilerinin gelişmiş ülkeler lehine değişmesi ve Amerikan Merkez Bankası’nın Aralık’taki kararıyla varlık alım programında ölçülü şekilde azaltıma başlaması gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarına yol açtı. Bu da aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarını olumsuz etkiledi. Zor bir yıl olmasına rağmen 2013’te bankamızın aktifleri 2012 yıl sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 20’lik bir büyümeyle 195 milyar TL’yi geçti. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 33’ün üzerinde bir artışla 148 milyar TL’ye yükselttik.” dedi.

Açıklamalarında Akbank’ın 2013 yılında 4 milyar 64 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 987 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net kârı 3 milyar 77 milyon TL oldu.” dedi.

“KOBİ ve kurumsal kredilerimizle reel sektörümüze sağladığımız desteği yaklaşık 77 milyar TL’ye yükselttik”

İstihdam yaratan ve ihracat odaklı büyüyen KOBİ’lerin Türkiye’nin büyüme performansı için kritik önem taşıdığını kaydeden Binbaşgil, “Ülkemizin uluslararası ticaretteki payını yükseltmek için KOBİ’lere ve şirketlere verilen desteğin arttırılması gerekiyor. Akbank olarak KOBİ’lerimiz ve şirketlerimizin faaliyetlerini büyütmeleri, uluslararası pazarlarda daha iyi rekabet edebilmeleri için onlara en avantajlı koşullarda finansal destek sağlamaya devam ediyoruz. KOBİ ve kurumsal kredilerimiz yoluyla sağladığımız desteği yüzde 31 büyüterek yaklaşık 77 milyar TL’ye çıkardık.” dedi.

“Tüketici kredilerimizle sağladığımız desteği yaklaşık 28 milyar TL’ye çıkardık”

Akbank olarak daha da müşteri odaklı şekilde büyümeyi sürdürdüklerini vurgulayan Binbaşgil, “Kredilerimizin aktifler içindeki payını artırmaya devam ediyoruz. 2013 yılında tüketici kredilerimizle sağladığımız desteği yaklaşık 28 milyar TL’ye yükselttik.” dedi.

“Yüzde 1,4 seviyesindeki takipteki kredi oranımız sektörün en düşük oranlarından biri”

Akbank’ın etkin risk yönetimi ile her türlü ekonomik konjonktüre hazırlıklı olduğunu kaydeden Binbaşgil, “2013 yılında büyümemizi sürdürürken bu büyümeyi risk yönetiminden taviz vermeden, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik. Yıl sonu itibarıyla yüzde 1,4 seviyesindeki takipteki kredi oranımız bu yaklaşımımızın bir yansıması. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.” dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 196 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

“Toplam mevduatlarımız yüzde 24 artışla 112 milyar TL’nin üstüne çıktı”

Ukash Kart; daha faydalı ve daha güvenilir bir alışveriş aracı olduğu için kısa bir sürede yaygınlaşmıştır. Birçok online alışveriş sitelerinde Ukash Kart seçeneğini görmek mümkündür. Gelişen ve büyüyen teknolojiye de ayak uydurduğu için çok daha fazla alanlarda Ukash Kart seçeneğini görmek kaçınılmaz olacaktır.

   İnternetten yapılan alışverişlerde en çok sıkıntı yaşanılan konu güvenilir ödeme sistemi olmuştur. Bir ürünü alırken ödeme seçeneğine kredi kartını belirtmekte ister istemez bir tedirginlik yaşanılmıştır hep. Sisteme girilen kredi kart bilgilerinin dolandırıcı kişi ya da gruplar tarafından rahat bir şekilde görülmesi kaçınılmaz olunca bu risk göze alınmıyor haklı olarak. Ukash Kart bütün bu riskleri hayatımızdan çıkararak online alışverişin güvenli, kolay ve rahat bir şekilde yapılmasını sunuyor bizlere. Ukash Kart; kredi kartı ile yapılan para yatırma, para çekme ve ödeme işlemlerinde kart bilgileri, uzun faturalar ya da kişisel bilgileri almak yerine size verilen pin kodunun doğru şekilde yazılmasıyla alışverişinizin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

   Ukash Kartı ilgili firmaların satış sitelerinden almanız mümkündür. Bu sitelerde bulunan müşteri temsilcileriyle canlı destek kanalıyla doğrudan iletişime geçebilir ve limitinizi belirledikten sonra Ukash Kart siparişinizi verebilirsiniz. Size verilecek olan hesap numarasına istenilen meblağ geçtikten sonra tek kullanımlık pin numarası size tahsis edilmiş oluyor. Son olarak ödeme bildirim formu doldurulmasının ardından Ukash Kart sisteminden sizde rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. İnternet üzerinden ya da anlaşmalı şirketlerden bu kart sistemini istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. 

“2013 de ödül ve başarılarla dolu bir yıl oldu”

Akbank’ın başarılı performansının yurtiçi ve yurtdışında farklı platformlarda takdir gördüğünü kaydeden Binbaşgil, “2013 yılında The Banker, Euromoney, World Finance ve Global Banking & Finance Review, Akbank’ı ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçti. The Banker ayrıca bankamızı teknoloji ve inovasyonda dünyanın en iyi bankaları arasında gösterdi. Bunun yanında, yıl içinde 70’in üzerinde seçkin yurtiçi ve yurtdışı ödül kazandık.” dedi.

“Akbank Türkiye’nin En Değerli Banka Markası”

Akbank’ın yüksek marka gücünü arkalarında hissettiğini belirten Binbaşgil, “Brand Finance tarafından gerçekleştirilen ‘Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2014’ araştırmasında üst üste 3. defa ‘Türkiye'nin En Değerli Banka Markası’ olduk. Ayrıca dünyanın en değerli banka markalarının bulunduğu sıralamada 95. sırada yer alarak önemli bir başarıya da imza attık. Markamızdan aldığımız güçle ülkemiz için daha da iyisini yapmak için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Akbank’ın Türkiye'nin en müşteri odaklı, yenilikçi, modern ve değerli kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Binbaşgil, “Bankamızı Türk bankacılık sektörüne örnek yeni başarılara taşımak için büyük bir motivasyon ve enerjiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yolda en büyük güvencemiz bankamızı bugünlere taşıyan çalışanlarımızdır. Başta çalışanlarımız olmak üzere bizlere destek olan ve güvenen tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

DHA

Kaynak: http://haber.dha.com.tr/akbankin-2013...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın