Akademisyenler Sedat Peker'den Şikayetçi Oldu

 > 
122PAYLAŞIM

‘Barış İçin Akademisyenler’ inisiyatifi, operasyonların son bulmasını talep eden bildiriye imza attıkları gerekçesiyle kendilerini “Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” sözleriyle tehdit eden Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fotoğraf: Beyza Üstün

Radikal’in haberine göre, İstanbul Adliyesi’ne giden akademisyenler, Peker hakkında ‘hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçlarından işlem yapılmasını talep etti.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Sedat Peker hakkında aynı suçlamalarla geçtiğimiz hafta şikayetçi olmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu dilekçeyi kabul ederek soruşturma başlatmıştı.

Eskişehir'de de 19 öğretim görevlisinden suç duyurusu

Eskişehir’de ‘Barış için Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından ‘Barış metnine’ imza atan 19 öğretim görevlisi, Sedat Peker ile kendilerini hedef gösteren bazı öğretim görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. 

CHA'nın haberine göre akademisyenler adına açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Kara, amaçlarının terörü desteklemek değil barışı ve antidemokratik uygulamaları dikkat çekmek olduğunu söyledi. 

Kara, metnin kamuoyunda oluşturduğu etkiden sonra başlatılan itibarsızlaştırma ve hedef gösterme çabaları, Sedat Peker’in ‘kanımızla duş olma’ tehdidine kadar vardığını vurguladı. Bu tehdidin, bir hukuk devleti olduğuna hala inanmak istediğimiz ülkemizde, cezasız kalmaması umuduyla suç duyurusunda bulmaya geldiklerini belirten Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Kara, şunları kaydetti: “Bununla birlikte Osmangazi Üniversitesi Türkçüler ve Genç Atsızlar olarak adlandırılan ve Osmangazi Üniversitesi’ndeki hocalarımızı tehdit eden gruba karşı da suç duyuru yapacağız.” 

Açıklamasında barış çağrısını yinelediklerini vurgulayan Kara, Türkiye’nin içinde bulunduğu şiddet sarmalından bir an önce çıkılması ve barışın inşası için kendilerine düşen görevi yerine getireceklerini aktardı. Yapılan açıklamanın ardından akademisyenlerve avukatları Sedat Peker ve Osmangazi Üniversitesi Türkçüler ve Genç Atsızlar grubu üyeleri için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir