Aile İçi Şiddette Cinayetlerin Önüne Geçebilmek İçin Göz Ardı Edilmemesi Gereken Uyarıcı Sinyaller

24PAYLAŞIM

Karşımızdaki kişinin her adımına dikkat etmemiz gereken bir dönemdeyiz maalesef...

Dr. Jane Monckton Smith, 'Kadınlara Karşı Şiddet' adlı yardım kuruluşu tarafından yayınlanan bir çalışmada cinayet zaman çizelgesini bir araya getirmeden önce 372 aile içi şiddet vakasını inceledi.

Yapılan araştırmada, eski partnerlerini taciz etme geçmişine sahip faillerin tekrar suç işleme olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. İlişkiler, genellikle daha sonrasında şiddet ve cinayetle sonuçlanan zorlayıcı bir kontrol modelini takip ediyor. Uzman, bazı davranışları gösteren şahısların bir noktadan sonra cinayet işleyebileceğini söylüyor. 

Uzmana göre sergilenen davranışlar ise şu şekilde 👇

1. Taciz geçmişi:

Dr Monckton Smith'e göre; geçmiş yıllarında yaşadıkları ilişkilerde sözlü ya da fiziksel olarak partnerlerini taciz eden bireylerin ilerleyen zamanlarda cinayet gibi kabul edilemez suçlara daha yatkın. Bu yüzden, 'Ama o değişti bana öyle davranmıyor.' gibi söylemlerde bulunmadan önce bir kez daha düşünün.

2. Hızlı gelişen ilişkiler yaşarlar:

Kriminoloji uzmanının incelediği vakaların çoğu, partnerlerin birbirini tanımadan hissettikleri heyecanla verdikleri hızlı kararlar sonucunda yaşanan ilişkilerde suç oranının daha fazla olduğunu gözler önüne seriyor. Bu konuda, çiftlerin birbirini tanımadan ani kararlar vermemeleri ise önemli bir nokta...

3. Zorlayıcı şekilde kontrolü ele almaya çalışırlar:

Kontrolü ele alma isteği; finansal, duygusal ya da sosyal olarak her anlamda gerçekleşebilir. Karşı tarafı cezalandırmak veya korkutmak, suçlu kişinin güçlü hissetmesine sebep olduğu için baskı oluşturarak hırsın önüne geçilmesi imkansız bir hale getirir.

4. Tetikleyici unsurlar uydururlar:

Cinayet işlemeye meyilli bir birey, partnerinin ilişkiyi bitirmesini ya da yaşadığı finansal zorluğu tetikleyici etken olarak görebilir. Ancak bu durum hiçbir şekilde birinin canını alma mazereti olamaz.

5. Tartışmaya girerler:

Kişi, tetikleyici unsurların ardından karşılarındaki kişiyi korkutmak için tartışma başlatırlar ve böylece eski partnerlerini takip etmekten kendine ya da karşılarındakine zarar vermeye kadar uzanan davranışların içine girerler.

6. Taktik değişikliği yaparlar:

Denedikleri tüm taktikler başarısızla sonuçlanırsa farklı yollara başvurmaya başlarlar. Bu adım, istismarcı kişilerin intikam alma ve eşlerini öldürme düşüncesine girdiği evredir.

7. Planlama:

Fail, partnerini öldürmeye karar verdikten sonra cinayeti nasıl işleyeceğini planlamaya başlayacaktır. Bu noktada, cinayet silahı veya kurbanı yalnız bırakma gibi konuların üstüne yoğunlaşırlar.

8. Cinayet:

Plan yapan fail, eşinin canına kıydıktan sonra etraflarındaki kişilere de zarar verir.

Dr. Monckton Smith, sekiz aşamalı sürecin polisin potansiyel failleri takip etmesine ve kurbanlara yardımcı olacağına inanıyor.

"Yürüttüğümüz çalışma, polislerin takip ettiği adımlar tarif ettiği için oldukça yararlı olabilir."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Acıyıp Evine Aldığı Arkadaşı ile Kocasının İlişkisi Olduğunu Facebook'tan Öğrenen Kadının Müge Anlı’yı Aratmayacak Hikayesi - onedio.com
Acıyıp Evine Aldığı Arkadaşı ile Kocasının İlişkisi Olduğunu Facebook'tan Öğrenen Kadının Müge Anlı’yı Aratmayacak Hikayesi - onedio.com
Arabada Ruj Bulup Çatır Çatır Aldatıldığını Düşünürken Kocasının Gizli Gizli Kadın Gibi Yaşadığını Öğrenen Kadın - onedio.com
Arabada Ruj Bulup Çatır Çatır Aldatıldığını Düşünürken Kocasının Gizli Gizli Kadın Gibi Yaşadığını Öğrenen Kadın - onedio.com
Yaşadıkları En Travmatik Olayları Bizimle Paylaşırken Üzüntüden Yüreğimizi Sızlatan 17 Takipçi - onedio.com
Yaşadıkları En Travmatik Olayları Bizimle Paylaşırken Üzüntüden Yüreğimizi Sızlatan 17 Takipçi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir