Açlık Sınırı 1.121, Yoksulluk Sınırı 3.333 Liraya Yükseldi

 > 
450PAYLAŞIM

Açlık Sınırı 1.121 Lira

Açlık Sınırı 1.121 Lira

Memur-Sen’in araştırmasına göre Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.121 TL, yoksulluk sınırı 3.333 TL olarak belirlendi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) tarafından her ay düzenli olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasında, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.121 TL, yoksulluk sınırı ise 3.333 TL olarak belirlendi.

Isınma fiyatlarında düşüş yaşanırken; ulaşım, haberleşme, giyim, temizlik, eğitim-kültür, sağlık, barınma, çevre ve su fiyatlarında artış oldu.

Giyim fiyatı arttı

Mart ayında Şubat ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,84’lük bir artış tespit edildi.

Giyim fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 8,63 artışla iç çamaşırı (kadın) olurken, kışlık kıyafetlerde düşüş yaşandı.

Isınma fiyatlarında ortalama yüzde 0,36’lık bir azalış tespit edildi. Isınma fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 1,37 azalışla tüp ücreti oldu.

Araştırmaya göre kömür fiyatında ise yüzde 0,17’lik düşüş gözlendi.

Sağlık ücreti yüzde 1,20 arttı

Mart ayında Şubat ayına göre aydınlanma fiyatında bir değişim olmazken barınma ücretlerinde ortalama 0.34’lük bir artış oldu.

Mart ayında Şubat ayına göre sağlık fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,20’lik bir artış olarak gözlenirken, ulaşım fiyatlarında yüzde 0.01’lik bir artış oldu.

Mart ayında Şubat ayına göre haberleşme fiyatlarında ise ortalama değişim yüzde 0,85’lik bir artış olarak yansıdı.

Temizlik fiyatlarında yüzde 0,63’lük bir artış gözlendi. Eğitim-kültür fiyatlarında da yüzde 0,55’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 5,06 artışla yurtdışı kültür amaçlı turlarda gözlendi. Çevre ve su fiyatlarında yüzde 1,20’lik bir artış yaşandı.

Kaynak: Memur-Sen

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir